Deliága Ákos: Hiszek a kollektív intelligenciában

Deliága Ákos: Hiszek a kollektív intelligenciában
Szerdahelyi Csaba  |  2021. 08. 24., 09:00

Az a küldetésünk, hogy a fizikai és irodai dolgozók digitalizált kapcsolatba kerüljenek munkáltatóikkal – mondta az Üzletemnek Deliága Ákos, a Talk-A-Bot alapítója és ügyvezetője.

Deliága Ákos figyel másokra és nem csak csúcsvezetőktől szeret tanulni. Az üzleti kapcsolatokban először az emberi kapcsolódást és a kölcsönös emberi-üzleti hozzáadott értéket keresi. Ha kíváncsi rá, hogy Ákos mire nem sajnálja az idejét, a választ elolvashatja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 310. interjújában.

– Mit tart karrierje csúcsának?

– Még MBA hallgatóként elindítottuk társaimmal öt évvel ezelőtt az ország első chatbot ügynökségét, amely mára oda jutott, ahová kevés magyar startup cég: a világ egyik legnagyobb technológiai vállalatának a Microsoftnak a globális szoftverpiacán belistázott és ajánlott vállalat lettünk a CHEQ nevű HR digitalizációs termékünkkel. Erre büszkék vagyunk, mi lettünk a harmadik ilyen magyar vállalat.

– Milyen távra tervez?

– Az a küldetésünk, hogy a fizikai és irodai dolgozók digitalizált kapcsolatba kerüljenek munkáltatóikkal. Úgy látjuk, ez a következő 5-10 évben meg fog valósulni.

– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Szeretnénk, ha a megoldásunk egyre több országban megjelenne. Jelenleg a rendszer hét nyelven beszél, ennek bővítése folyamatos feladatunk.

– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Széles a netwörköm, igyekszem sokaktól tanulni és nem csupán elsőszámú vezetőktől. Az alapítótársam, Geri, teljesem más személyiség, de tőle is sokat tanultam. Hiszünk a kollektív intelligenciában, abban, hogy minél többfelé szempontot behozunk a döntésekbe, annál jobb lesz az eredménye. Ez minden irányban tanulást kíván.

– Mivel motiválja a kollégáit?

– Amivel mindig a legnehezebb: személyes példamutatással. Ha nem látnák rajtam, hogy lelkesedem, bármit mondhatnék nekik.

– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Nem könnyű a kérdés, mert ha az ember mérnök-informatikusból válik vállalatvezetővé, akkor számos területen kell magát kipróbálnia a HR-től az ügyfélkapcsolaton át a pénzügyig. De ha valami nagyon mást csinálnék, akkor valószínűleg természetfotós lennék.

– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?

– Mióta céget alapítottam, próbálok olyan emberekkel együtt dolgozni, akikkel emberileg is szívesen töltök el időt. Ilyen módon az üzleti kapcsolatokban is először az emberi kapcsolódást keresem és a kölcsönös emberi-üzleti hozzáadott értéket.

– Mire sajnálja az idejét?

– Bármire, ami repetitív. A céget is ezért hoztuk létre, azt gondoltam, más is így van ezzel, ami ismétlődő, előre látható, azt gyakorlatilag kockázat nélkül képes egy jól betanított robot is ellátni. Így született meg az első hazai csevegőrobotokat fejlesztő cég, a Talk-A-Bot.

– Mivel lehet felbosszantani?

– Az emberi rosszindulattal, illetve a kooperáció hiányával.

– Milyen önkéntes munkát vállalna?

– 13 éve vagyok az IVSZ (Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége) tagja, negyedik éve általános elnökségi tagként. Többek között oktatási eseményeken és szakmai vitákon veszek részt, eseményeket találunk ki és szervezünk meg, jogszabályi változtatásokat javaslunk, vagy értékeljük a szakma és a társadalom kapcsolatát. A szervezetben betöltött szerepem a digitalizáció terjedésének és társadalmi pozitív hatásának terjesztése Magyarországon.

– Mire nem sajnálja a pénzt?

– Személyes élményekre, utazásra, új emberek megismerésére.

– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– Több, mint 20 éve egy harcművészeti stílust gyakorlok. Ez az, ami egyensúlyban tart a 24 órás vállalkozói lét, a szakmaközi munkák, valamint a családommal és különösen a két kisfiammal kapcsolatos szülői teendőim között.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 11., 05:11
2024 negyedik negyedévében a hazai munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 18 százalékuk tervez. Ehhez hasonló optimizmusra a piaci szereplők körében az elmúlt öt évben csak 2022 első negyedévében volt példa – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2024-09-11 21:11:00
Kilencedik alkalommal adták át a K&H családi vállalatok kiválósági díjat azoknak a családi tulajdonú magyar cégeknek, amelyek példamutató eredményeket értek el a hosszú távú stratégia, a generációváltás, a környezeti fenntarthatóság vagy az innováció területén.
2024-09-11 11:11:00
Sulyok Tamás köztársasági elnök Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára szeptember 15-i hatállyal államtitkárrá nevezte ki Szabados Richárdot, aki a nemzetgazdasági miniszter irányításával a hazai kis és középvállalkozások fejlesztése mellett a technológiáért fog felelni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS