Coface: továbbra is rizikós a magyar építőipar

2023. 05. 16., 14:39

Amíg a fizetésképtelenné vált vállatok száma 2020-ban csökkent a közép-kelet-európai régióban, ám 2021-ben már nőtt, majd 2022-ben gyorsult a tempó – derül ki a Coface hitelbiztosító elemzéséből. A különböző ágazatok közül az építőpar számít kockázatosnak, de a kiskereskedelemben érdekelt cégek egy része sincs könnyű helyzetben.

A közép- és kelet-európai gazdaságok 2021-ben és 2022 első felében a fellendülés jeleit mutatták. A jelentős különbségek ellenére a legtöbb országban elég határozottan bővült a gazdaság. A kormányok 2020-ban bevezetett támogatási intézkedései, amelyekkel a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságra reagáltak, hozzájárultak ahhoz, hogy viszonylag kevés vállalkozás vált fizetésképtelenné. Az intézkedések még 2021-ben is segítették a vállalatokat, miközben alacsony kamatok mellett vehettek fel hiteleket. A kedvező környezet azonban megváltozott – olvasható a Coface hitelbiztosító régiós elemzésében.

Megugrott a fizetésképtelenségi eljárások száma

Grzegorz Sielewicz, a Coface közép- és kelet-európai régiójának vezető gazdasági elemzője közölte: „2022-ben a fizetésképtelenségi eljárások számának egyértelmű növekedését tapasztaltuk. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a vállalatoknak egyszerre több kihívással kellett szembenézniük, amelyek hirtelen jelentkeztek." Ilyen volt többek között az orosz-ukrán háború okozta gazdasági bizonytalanság, amely jelentős szerepet játszott az energia- és a nyersanyagárak emelkedésében. Emellett a hitelkamatok emelésének sorozata, valamint a kimagasló infláció gondokat okozott a cégeknek.

A Coface becslése szerint a közép- és kelet-európai országokban a 2021-es közel 26 ezerről 2022-re 36 ezer fölé emelkedett a vállalati fizetésképtelenségi eljárások száma. Ez közel 40 százalékos növekedést jelent. Tíz országban – Bulgária, Horvátország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Lettország, Lengyelország, Románia és Szerbia – több fizetésképtelenségi eljárás indult 2022-ben, mint egy évvel korábban. Négy országban – Csehország, Észtország, Szlovákia és Szlovénia – azonban csökkenés volt tapasztalható.

A fizetésképtelenségi eljárások legnagyobb megugrását Szerbiában és Magyarországon regisztrálták 106 százalékkal, illetve 86 százalékkal. A másik véglet pedig Észtország, ahol 17 százalékkal csökkentek az eljárások.

Minden ágazat érintett

A fizetésképtelenség minden szektorban nőtt a régiós elemzés szerint. Az energiaigényes ágazatok szenvedték meg a leginkább a vállalatok működési költségeinek növekedését. Lengyelországban például a vegyiparban, a fémiparban, a papír- és faiparban, valamint az agráriumban és az élelmiszeriparban érdekelt vállalatoknál az átlagosnál hosszabb fizetési késedelmekről számoltak be. Ezek az ágazatok a regionális fizetésképtelenségi statisztikákban is nagy súllyal képviseltették magukat.

Az építőipart nézve Horvátországban, Észtországban, Magyarországon, Lettországban, Litvániában és Lengyelországban magasak voltak a fizetésképtelenségi mutatók. Ez pedig az építőanyagok és más alapanyagok drágulásával magyarázható, de gondot jelent az ágazatban a munkaerőhiány is. Keresleti oldalról az ingatlanhiteleket megdrágító kamatemelések és a vásárlók pénztárcáját megterhelő, szárnyaló infláció okoz gondot, ami csökkenti a keresletet a lakáspiacon.

Problémákkal szembesül a kiskereskedelem

A Coface szerint a régióban a kiskereskedelem a másik olyan ágazat, amelyben a legtöbb országban jelentős a fizetésképtelenné vált vállalkozások száma. A tartós infláció egyre jobban csökkenti a fogyasztók szabadon elkölthető jövedelmét, az emiatt elmaradó vásárlások sok kisebb kiskereskedelmi vállalkozást sodorhatnak a csőd szélére.

Jarosław Jaworski, a Coface közép- és kelet-európai régiójának vezérigazgatója szerint a gazdasági kilátások enyhén szólva bizonytalanok maradnak. Az elkövetkező hónapokban az infláció lassulása várható a hitelbiztosító szakértői szerint, a közép- és kelet-európai régió gazdaságainak nagy része ennek ellenére gyengébb növekedéssel számolhat 2023-ban, mint 2022-ben. Az infláció jóval a központi bankok céljai felett marad, ezért magasak maradnak a kamatok, ami negatív hatással lesz a vállalatok fizetőképességére.

Továbbra is rizikós a magyar építőipar

A régiós helyzet mellett a Coface elemzői a magyar gazdaság idei évére vonatkozóan kiemelték, hogy az építőiparban számottevően romlott a helyzet. Magyarországon az építőipari felszámolások száma ugyanis megugrott: az idei év első három hónapjában 1343 eljárás indult, ez pedig meghaladja a 2021 egészére jellemző 1280 eljárást.

Ha ez a trend nem tér vissza a korábbi havi átlagos 400 körüli szinthez, akkor a Coface szerint 2023-ban megduplázódhat az ágazatban a felszámolási eljárás alá vont cégek száma. Az azonban már most látszik, hogy a tavalyi 2526 eljárást jó eséllyel meg fogja haladni az idei adat. Az első negyedévében az összes eljárás 30 százaléka az építőiparban, több mint 13 százaléka a vállalkozások számára nyújtott szolgáltatások szektorában, 9,5 százaléka pedig az autóiparban indult.


A teljes elemzést IDE KATTINTVA olvashatja el.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS