Folyamatosan kutatjuk a szabadalmaztatható, kockázatokat csökkentő eljárásokat, amelyek még biztonságosabbá, hatékonyabbá tehetik az építési területeken a mélyépítési munkálatokat – írja az Üzletemnek Kaltenbacher Tamás, a HBM Soletanche Bachy ügyvezető igazgatója.
Az Üzletem „Mit szól hozzá?” sorozatában Kaltenbacher Tamás, a HBM Soletanche Bachy ügyvezető igazgatója a mélyépítésben elért kimagasló eredmények tapasztalatait foglalta össze. Alábbiakban közöljük írását.
Közismert tény, hogy a hazai építőipar újabb aranykorát éli. A számok magukért beszélnek. A KSH adatai szerint ez a szektor 2019 első negyedévében 47 százalékkal nagyobb értékkel járult hozzá a hazai GDP-hez, mint az előző év azonos időszakában. Az igények bővülését nap, mint nap érezzük mi is a saját területünkön.
A mélyépítésben is ugrásszerűen megnőttek a megbízások, köszönhetően többek között a meglóduló ipari és infrastrukturális beruházásoknak. Mindez tükröződik az eredményekben is. 2018-ban az általam képviselt cégcsoport hazai leányvállalata, a HBM Soletanche Bachy a fennállásának harmadik legmagasabb eredményét érte el a több mint 8 milliárd forintos árbevételével.
Az, hogy a mélyépítés termelékenysége a legjobb mutatókkal büszkélkedhet a hazai építőiparon belül az több, teljesítményt fokozó faktorra vezethető vissza. Egyrészt arra, hogy ma már olyan eszközökkel és megoldásokkal dolgozhatunk, mint a hidraulikus réselőkanál, az elektromos üzemű fúrógépek, vagy a munkaterületek 3D modellezése, illetve a VR technológia beépítése a munkafolyamatokba, amelyek jelentősen felgyorsítják az egyre összetettebb, komoly műszaki kihívásokat tartogató megbízások megvalósítását is.
Pont ezért, cégcsoportunk, a Soletanche Bachy nemzetközi szakembergárdája folyamatosan kutatja a szabadalmaztatható, kockázatokat csökkentő eljárásokat, amelyek még biztonságosabbá, hatékonyabbá tehetik az építési területeken a mélyépítési munkálatokat.
Másrészt az alapos, minden részletre kiterjedő tervezés, előkészítés a kulcs ahhoz, hogy időt, energiát spórolva a munkaterületen már tűpontosan, az előre lefektetett ütemterv szerint haladjunk a feladatainkkal. Ez pedig mindenképpen kritikus tényező a termelékenység növelésének vizsgálatakor. Jó példa erre az egyik legutóbbi megbízásunk.
A budapesti evosoft székház alapozásakor úgy kellett kialakítanunk a munkaszervezést, hogy a földmunka, a horgonyzás, a cölöpözés, az ágyazatkészítés, illetve a szerkezetépítés szinte egymással párhuzamosan elkezdődhessen. Ez a szoros kontroll alá vont előkészítés tette lehetővé többek közt azt, hogy a munkaterületet több héttel a kitűzött határidő előtt adhattuk át a magasépítőknek.
Szintén a mélyépítés termelékenységének bővülését segítik elő a magas szintű és szigorú biztonsági követelmények betartatása is. Nem kérdés, hogy az ember a legnagyobb érték, ezért a vállalatunknál is komoly hangsúlyt fektetetünk a dolgozók képzésére, hogy minimalizáljuk a balesetek, egyéb vészhelyzetek kialakulását a munkaterületeken. A közelmúltban egy VR szemüveggel kiegészített applikációt is készítettünk, aminek segítségével a felhasználók az építőiparban leggyakrabban előforduló munkabaleseti szituációkat ismerhetik meg anélkül, hogy valójában megsérülnének.
Nem utolsósorban pedig az is a termelékenység javulását támogatja, hogy olyan szakember gárdával dolgozhatunk, amelynek tagjai a komplex megbízások terén is kellő jártassággal, tapasztalatokkal rendelkeznek a mélyépítés egész folyamatát tekintve. Ennek megfelelően pedig garantálható, hogy a projektek megvalósításai alapos elemzések, a kockázatok előzetesen felmérése és a leghatékonyabb tervezési és kivitelezési megoldások számbavétele után indulhassanak el, illetve fejeződhessenek be sikeresen.
Nézőpontunk szerint egy olyan speciális mélyépítési feladatokra szakosodott vállalatnak, mint a HBM Soletanche Bachy, a fentiekben felsorolt négy pillér adja azt a következetes, stabil működési keretet, ami lehetővé teszi a projektek magas minőségben, határidőre és kimagasló hatékonysággal való megvalósítását.
Kaltenbacher Tamás,
HBM Soletanche Bachy ügyvezető igazgató
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.