A különböző energiatermelők és -fogyasztók összefogásával a rugalmassági aggregátorok az országok áramellátásának kiegyensúlyozását segítik, ami a megújuló energiaforrások terjedésével világszerte egyre fontosabbá válik. A vállalatok már azzal is plusz bevételre tehetnek szert, ha az átviteli rendszerirányító rendelkezésére állnak, a magyar cégek ráadásul kiemelkedő összegre számíthatnak, még régiós összehasonlításban is – olvasható a Nano Energies elemzésében.
A hálózati kiegyenlítést célzó szolgáltatások a villamosenergia-hálózat stabil, zavartalan működését hivatottak segíteni. Ezek a szolgáltatások hozzájárulnak az energiaellátás folyamatosságához, továbbá a fogyasztók kedvező áron juthatnak hozzá az energiához, amikor szükségük van rá.
A rugalmassági aggregátorok képesek irányítottan növelni, vagy csökkenteni az energialeadást vagy -felvételt, a hálózat igényeinek megfelelően. Az energiatermelők és a nagyobb fogyasztók így beléphetnek a hálózati kiegyenlítést célzó szolgáltatások piacára, ahol többletbevételhez is juthatnak. A teljesítmény változtatása észre sem vehető működés közben, hiszen minden automatikusan, egy okos rendszeren keresztül történik.
A rendszer működésmódja országonként némileg eltér, ezért különbségek lehetnek abban, hogy egy energiatermelő mennyi extra bevételhez juthat a hálózati kiegyenlítést célzó szolgáltatások által. Az öt országban működő Nano Energies összevetette Magyarország, Csehország, Románia, Szlovákia és Horvátország piaci adatait, amelyekből kiderül, hogy a régióban a magyar csatlakozók magas bevételekre számíthatnak már akkor is, ha csak rendelkezésre állnak a termelés szabályozására.
A fenti adatokból jól látszik, hogy Magyarországon kimagaslóan sokat kereshetnek azok a cégek, amelyek a vállalkozásban alkalmazott eszközeiket rendelkezésre bocsátják a hálózati kiegyenlítést célzó szolgáltatásokhoz. Például egy hazai mezőgazdasági vállalkozás tulajdonosa 2 MW kapacitású kogenerációs egységgel és 2,5 MW-os világítási rendszerrel akár kétszer annyit „kereshet”, mint cseh versenytársai, és kilencszer nagyobb bevételre tehet szert, mint egy hasonló román vállalkozás. A magyar cégek akár egy dízelgenerátorral is magas, éves szinten akár 70.000 euró bevételre számíthatnak, a 2023 első félévi energiapiaci adatokat alapul véve.
„Ahogy Magyarországon egyre nagyobb teret nyernek a megújulók, egyre fontosabbá válnak a hálózati kiegyenlítést célzó szolgáltatások – magyarázza Tóth Kornél, a Nano Energies magyarországi vezetője. – Az energiarugalmasság kihasználásával folyamatosan összehangolható a fogyasztás és a termelés. Az adataink jól tükrözik, hogy ezzel nem csak az országos energiahálózat jár jól, hanem azok a vállalkozások is, amelyek rendelkezésre bocsátják energiatermelő, vagy -fogyasztó egységeiket a rugalmassági aggregátorok számára. Magyarországon különösen érdemes megfontolni a csatlakozást, hiszen régiós szinten is kiemelkedő bevételre számíthatnak az energiapiacra belépő vállalatok.”
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.