„A vállalkozások magasabb adóterhekre, negatív pénzügyi eredményre és a munkaerő-piaci helyzet, valamint a versenyhelyzet romlására számítanak.”
Az eddigi csökkenő trend után most még inkább megrendült a kkv-szektor bizalma: a K&H kkv bizalmi index a pozitív tartományból indulóan eddig sosem látott, egyszeri 17 pontos visszaeséssel mínusz 14 ponton áll. A várakozások minden szektorban és árbevétel-kategóriában visszaestek.
Nagyot esett a harmadik negyedévben a K&H kkv bizalmi index, a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait jelző mutató: 3 pontról mínusz 14 pontra süllyedt. „Az elmúlt hónapok hazai- és világgazdasági eseményei erősen megtépázták a kkv szektor jövőbeli kilátásait. Bár ötödik negyedéve csökkenő trendet látunk, a pozitív tartományból még soha nem zuhant ekkorát egy negyedév alatt az index. A mostani elmozdulás a mutató 18 éves történetének is az egyik legnagyobb visszaesése, csak 2015 előtt volt ennél alacsonyabban az index. Igaz, a mostani érték még mindig jóval magasabb a 2011 év végi mínusz 44 pontnál, és a visszaesés mértéke is kisebb, mint a 2008-as negatív tartományban történt 25 pontos csökkenés. A jelenlegi esés fő oka, hogy a vállalkozások magasabb adóterhekre, negatív pénzügyi eredményre és a munkaerő-piaci, valamint a versenyhelyzet romlására számítanak” – foglalta össze az eredményeket Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.
A várakozások minden árbevétel-kategóriában és szektorban visszaestek. Míg a 100 millió forint alatti árbevételű mikrocégek és a 100–300 millió forint közötti árbevételű kisvállalkozások várakozásai mínusz 15 ponton állnak, addig a középvállalkozások kilátásai ennél kedvezőbb eredményt mutatnak (mínusz 7 pont).
Az ágazatok közül az ipari és a szolgáltató cégek várakozásai romlottak a leginkább, mindkét esetben jelentős mértékben, 21 ponttal esett az index: az ipari cégek így mínusz 18 ponton, a szolgáltató cégek mínusz 14 ponton állnak. A kereskedők várakozásai is hasonlóan alacsonyan (mínusz 15 pont) vannak, ám esetükben inkább az előző negyedévben esett vissza jelentősen, 13 ponttal a bizalom, ami most tovább csökkent. Egyedül a mezőgazdasági cégek maradtak a pozitív tartományban (+5 pont), de itt is látványos, 11 pontos visszaesés történt.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.