Már az idén véget érhet az orosz–ukrán háború a magyarországi vállalatok többsége szerint

2022. 06. 10., 19:17

Bár a magyarországi vállalatok többsége szerint már idén véget érhet az orosz-ukrán konfliktus, a világgazdaság csak több mint két év múlva érheti el a február előtti teljesítményt a vállalatok szerint, derül ki a K&H felméréséből. A hazai cégek gazdasági kapcsolatai Oroszországgal és Ukrajnával hasonló időtávon állhatnak helyre.

A vállalatok 54 százaléka várja az orosz-ukrán konfliktus lezárását még ebben az évben, vagyis ebben viszonylag optimisták a várakozások. A világgazdasági teljesítmény és a hazai cégek két országgal való gazdasági kapcsolata helyreállásának idejét ugyanis a vállalatok negyede nem tudja megítélni, azt pedig, hogy mikor várható a konfliktus vége, még többen, a cégek 38 százaléka nem tudja megbecsülni.

„Bizakodásra ad okot, hogy a vállalatok több mint fele számít még idén az orosz-ukrán konfliktus lezárására. Kutatásunkból, amely 360 magyarországi, 300 millió forint feletti árbevétellel rendelkező cég megkérdezésével készült 2022. március- áprilisában, az is kiderül, hogy hatalmas a bizonytalanság” – tájékoztatott Rajna Gábor, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.

Legalább két év kellhet a helyreálláshoz

A hazai vállalatok 61 százaléka szerint legalább két évbe fog telni, mire a világgazdaság eléri az orosz-ukrán konfliktus előtti teljesítményt, ebből 17 százalék gondolja úgy, hogy még 5 éven belül sem áll minden helyre. Arra pedig, hogy idén vagy jövőre megugorjuk a korábbi szintet, csak 12 százalék számít. A hazai cégek Oroszországgal és Ukrajnával kiépített gazdasági kapcsolatainak jövője hasonló időtávon állhat helyre. A vállalatok 43 százaléka gondolja azt, hogy ehhez legalább két évre lesz szükség. Emellett míg 15 százalék azzal kalkulál, hogy idén vagy jövőre már visszatérnek a konfliktus előtti állapotok, a cégek hasonló aránya, 14 százalék gondolja azt, hogy ez sosem fog bekövetkezni.

A K&H Bank ebben az intenzíven változó gazdasági környezetben is stabilan az ügyfelei mellett áll, és továbbra is aktív szerepet vállal a magyar gazdaság, így a nagyvállalatok finanszírozásában is. A vállalati hitelek állománya éves szinten 11 százalékkal emelkedett. A Széchenyi GO kártya programban a szerződött állomány elérte a 22 milliárd forintot 2022 első negyedévének végére. Az Exim Kárenyhítő hitelprogramján belül 90 milliárd forintnyi hitelszerződés kötésre került sor 2022 első negyedévének végéig. Az árfolyamváltozásoknak kitett ügyfeleit azzal támogatta a bank, hogy az egy évvel ezelőttinél 2–3-szor magasabb volumenben biztosított számukra a kereskedelmi forgalom fedezésére szolgáló ügyleteket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 12. 05., 23:30
epizód: 2023 / 19   |   hossz: 20:00
Ebben az epizódban azt a nagy horderejű és rendkívül összetett munkát mutatjuk be, amit Magyarország legmagasabb irodaháza, a MOL Campus építése során végeztek a kivitelezők. A csúcsidőszakban 1800 dolgozó munkáját összefogó Wolf András meg is kapta érte az Év Projektmenedzsere díjat, amit a Projektmenedzsment Kiválóság Tábla tagjaiból álló zsűri ítélt meg számára. A Market Építő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese szerint amellett, hogy nagy elismerés kollégáktól kapni egy ekkora díjat, meg is erősítette abban a tudatban, hogy érdemes példamutatóan, kitartóan dolgozni a sikerért. A szakember persze a MOL Campus innovatív kivitelezését és fenntartható megoldásait is örömmel bemutatta a BizniszPlusznak adott interjúban.
Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS