Már az idén véget érhet az orosz–ukrán háború a magyarországi vállalatok többsége szerint

2022. 06. 10., 19:17

Bár a magyarországi vállalatok többsége szerint már idén véget érhet az orosz-ukrán konfliktus, a világgazdaság csak több mint két év múlva érheti el a február előtti teljesítményt a vállalatok szerint, derül ki a K&H felméréséből. A hazai cégek gazdasági kapcsolatai Oroszországgal és Ukrajnával hasonló időtávon állhatnak helyre.

A vállalatok 54 százaléka várja az orosz-ukrán konfliktus lezárását még ebben az évben, vagyis ebben viszonylag optimisták a várakozások. A világgazdasági teljesítmény és a hazai cégek két országgal való gazdasági kapcsolata helyreállásának idejét ugyanis a vállalatok negyede nem tudja megítélni, azt pedig, hogy mikor várható a konfliktus vége, még többen, a cégek 38 százaléka nem tudja megbecsülni.

„Bizakodásra ad okot, hogy a vállalatok több mint fele számít még idén az orosz-ukrán konfliktus lezárására. Kutatásunkból, amely 360 magyarországi, 300 millió forint feletti árbevétellel rendelkező cég megkérdezésével készült 2022. március- áprilisában, az is kiderül, hogy hatalmas a bizonytalanság” – tájékoztatott Rajna Gábor, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.

Legalább két év kellhet a helyreálláshoz

A hazai vállalatok 61 százaléka szerint legalább két évbe fog telni, mire a világgazdaság eléri az orosz-ukrán konfliktus előtti teljesítményt, ebből 17 százalék gondolja úgy, hogy még 5 éven belül sem áll minden helyre. Arra pedig, hogy idén vagy jövőre megugorjuk a korábbi szintet, csak 12 százalék számít. A hazai cégek Oroszországgal és Ukrajnával kiépített gazdasági kapcsolatainak jövője hasonló időtávon állhat helyre. A vállalatok 43 százaléka gondolja azt, hogy ehhez legalább két évre lesz szükség. Emellett míg 15 százalék azzal kalkulál, hogy idén vagy jövőre már visszatérnek a konfliktus előtti állapotok, a cégek hasonló aránya, 14 százalék gondolja azt, hogy ez sosem fog bekövetkezni.

A K&H Bank ebben az intenzíven változó gazdasági környezetben is stabilan az ügyfelei mellett áll, és továbbra is aktív szerepet vállal a magyar gazdaság, így a nagyvállalatok finanszírozásában is. A vállalati hitelek állománya éves szinten 11 százalékkal emelkedett. A Széchenyi GO kártya programban a szerződött állomány elérte a 22 milliárd forintot 2022 első negyedévének végére. Az Exim Kárenyhítő hitelprogramján belül 90 milliárd forintnyi hitelszerződés kötésre került sor 2022 első negyedévének végéig. Az árfolyamváltozásoknak kitett ügyfeleit azzal támogatta a bank, hogy az egy évvel ezelőttinél 2–3-szor magasabb volumenben biztosított számukra a kereskedelmi forgalom fedezésére szolgáló ügyleteket.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 22., 13:09
Vezetői stílusom szerves része a folyamatos és drasztikusan őszinte visszajelzés, de ezt nagyon szépen be tudom csomagolni – mondta az Üzletemnek Hortobágyi László, a Nova Human Resource Kft. új üzletágának igazgatója.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-25 16:38:35
A fehér proseccóhoz hasonlóan a rozék is csak akkor nevezhetők proseccónak, ha a régió kilenc jól meghatározott tartományában termesztett szőlőből készülnek, illetve legalább 60 napig kell érlelődniük.
2023-03-25 12:38:16
Minden évben Bangkokban rendezik meg a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági és állattenyésztési szakkiállítását és vásárát. Idén egy magyar cég szakemberei is ott voltak, hogy felkutassák és beszerezzék azokat az innovatív termékeket, amelyeket a hazai takarmánypiacon hasznosíthatnak.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A fehér proseccóhoz hasonlóan a rozék is csak akkor nevezhetők proseccónak, ha a régió kilenc jól meghatározott tartományában termesztett szőlőből készülnek, illetve legalább 60 napig kell érlelődniük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS