Majdnem 9 ezerre nőtt a tisztán hazai érdekeltségű milliárdos vállalkozások száma

2022. 08. 08., 15:19

Már a 9 ezret közelíti a tisztán hazai érdekeltségű milliárdos árbevételt elérő vállalkozások száma Magyarországon, de nem volt minden szegmens ilyen szerencsés.

Évről évre egyre több Magyarországon bejegyzett társas vállalkozás éves árbevétele éri el az 1 milliárd forintot, és ez a trend nem tört meg a koronavírus évei alatt sem, jelenleg mintegy 12 ezer vállalkozás tartozik már ebbe az elit klubba. Természetesen a multinacionális vállalatok aránya annál nagyobb, minél magasabb árbevételi szegmenst vizsgálunk, de az elmúlt években erős eltolódás mutatkozott minden szegmensben a tisztán hazai tulajdonosú vállalkozások irányába.

Az 1 milliárd forint éves árbevétel feletti szegmensben 10 évvel ezelőtt még 40 százalék felett volt a külföldi befolyással rendelkező vállalkozások aránya. Ez az arány folyamatosan csökkent az elmúlt évtizedben, és 2022-re ez az arány 25 százalékra csökkent. Szintén megfigyelhető a csökkenés a 100 millió forintos éves árbevételt elérő cégek körében, ebben a szegmensben 10 év alatt 17 százalékról 10 százalékra csökkent a külföldi cégek aránya.

Az arányok csökkenésén túl azonban fontos kiemelni, hogy abszolútértékben nem csökkent a külföldi érdekeltségű hazai cégek száma, a tisztán hazai érdekeltségű cégek száma viszont meredeken emelkedett a magasabb árbevételi szegmensekben is. Az 1 milliárd forint éves árbevételt meghaladó szegmensben a tisztán hazai tulajdonosi körrel rendelkező társas vállalkozások aránya megduplázódott a 10 év során, és a 100 millió feletti szegmensben is több mint 75 százalékos a növekedés.

A teljes hazai cégbázisban 42 ezer társas vállalkozás tulajdonosai között találunk külföldi címmel rendelkező magánszemélyt vagy szervezetet, ami a teljes cégbázis 8,2 százaléka. A mikrovállalkozások között tehát jóval kisebb a külföldi befolyás szerepe, de ez teljesen természetes, hiszen külföldi cég alapítása, székhely/iroda fenntartása csak egy adott méret felett lehet költséghatékony, míg az adott ország állampolgárai sokkal könnyebben tudnak létrehozni és menedzselni vállalkozásokat.

Bár a fogyasztói árindexek növekedésének hatására természetes módon is növekszik az egyes árbevételi limiteket elérő cégek száma, de a felső szegmensekben lévő cégek számának növekedése messze meghaladja az infláció mértékét, így a növekedés ténylegesen a hazai társas vállalkozások erősödését jelzi. A 10 évvel ezelőtti adatokhoz képest a fogyasztói árindex 45 százalékkal emelkedett, míg a 100 millió forint feletti árbevételi szegmensben a cégszám 76 százalékot ugrott, de az 1 milliárd forint feletti szegmensben igazán kimagasló a növekedés, ahol 120 százalék volt a cégszám növekedés.

A koronavírus különböző hullámai és az azokat kísérő gazdasági hullámzás azonban erős nyomot hagyott a korábbi trendben, és megosztotta a vállalkozásokat. 2021-ben – a 2020-as beszámolók alapján – kevesebb társas vállalkozás érte el az 1 milliárdos és a 100 milliós árbevételi limitet az azt megelőző évhez képest. Érdekes, de talán nem meglepő módon ebben az évben a külföldi tulajdonossal rendelkező vállalkozások aránya még növekedni is tudott a felső szegmensekben, azaz a multinacionális vállaltok valamelyest válságállóbbnak bizonyultak, mint a tisztán hazai tulajdonosi körrel rendelkezők.

2022-ben azonban – a 2021-es beszámolók alapján számolva – az 1 milliárd feletti szegmensben egyértelműen visszatért a korábbi trend, sőt kompenzálódott is a korábbi év hullámvölgye. Az idei évben több mint 8600 tisztán hazai tulajdonosi körű társas vállalkozás számolt be 1 milliárd Ft feletti árbevételről, és ez a szám még növekedni is fog, hiszen a nem naptári éves beszámoló időszakot választó vállalkozásoktól még jönnek majd 2021-es beszámolók. Így 2022-ben 9000 körülire tehető a tisztán a hazai tulajdonú milliárdos vállalkozások száma.

Nem pont ez a helyzet ugyanakkor a 100 millió Ft feletti árbevételi szegmensben. Jelenleg Magyarországon mintegy 71 ezer társas vállalkozás büszkélkedhet 100 millió forintot meghaladó árbevétellel, ugyanannyi mint 2 évvel ezelőtt, tehát ezen a területen összességében még nem tért vissza a koronavírus előtti növekedő trend, annak ellenére sem, hogy a milliárdos vállalkozások száma növekedett.

A hazai vállalkozások tulajdonosi körének változása ugyanakkor távolról sem egyenletes, ha a külföldi tulajdonosok országát is vizsgáljuk. Jelenleg az Ukrajnához köthető társas vállalkozások vannak a legtöbben, de korábban ez nem volt jellemző. Sokáig Németországból és Ausztriából került ki a legtöbb külföldi érdekeltségű hazai vállalat tulajdonosa, de a szerepük évről évre csökken a hazai cégbázisban, míg a Szlovákiához, Csehországhoz és Ukrajnához köthető cégek száma emelkedik. A román tulajdonsok aránya jelentősen csökkent az elmúlt évek során, de ez kevéssé a gazdasági folyamatokat tükrözi, inkább a romániai cégtemetők visszaszorulását, ami alapvetően jó hír.

Iparági eloszlást vizsgálva is erős eltérések látszanak az egyes ágazatok között. A kereskedelem és az ingatlanügyletek szektort érdemes kiemelni a lista egyik végéről, ahol mind abszolútértékben, mind arányaiban magas a külföldi tulajdonsok súlya. Ezen felül szintén magas a multinacionális vállalatok aránya az olyan beruházásigényes területeken, mint az energetika vagy éppen a bányászat. (Opten)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 23., 15:23
Nagy Ferenc Gábor, az NFG Badboys Kft. tulajdonosa reméli, hogy a VOSZ-on belül is sok céghez eljuthatnak, egyre többen ismerik majd meg programjukat és filozófiájukat. A VOSZ Sportvállalkozási Szekciójának új tagjával eddigi eredményeiről és terveiről is beszélgettünk.
2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-05-27 10:15:00
Ha nem költik el május végéig a SZÉP-kártya tulajdonosok az október közepéig megkapott pénzüket, akkor ugrik a kedvezményük, és júniustól már csak 15 százalékos büntetéssel tehetik ezt meg – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. A hosszú hétvégén tehát érdemes vadászni az elfogadóhelyekre az érintett SZÉP-kártyásoknak.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.
2023. 04. 18., 19:10
epizód: 2023 / 5   |   hossz: 19:07
Kőkút községben egy EU-s projekt mintegy 60, szegregált településrészre szorult lakó életét változtatta meg. Alulképzett szülők nehéz körülmények közé született gyermekinek sorsát helyezték új alapokra egy építőipari cég és az önkormányzat összefogásával, hiszen egyszerre változtak meg a lakhatás és a továbbtanulás lehetőségei. Hogyan valósította meg a nehézségek ellenére is sikeresen zárult projektet a kivitelező vállalkozás, amely nem is keresett a programon, és milyen szociális hatást vár az egésztől az önkormányzat? Horváth Lászlót, a kivitelező Melio-Start Kft. ügyvezetőjét, a baranyai VOSZ elnökét, illetve Dr. Barka Tamás kőkúti jegyzőt kérdeztük.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS