Magyarország: 600 ezer egyéni vállalkozó országa

2022. 05. 13., 12:32

Már több mint 608 ezerre nőtt az egyéni vállalkozók száma. A kedvező adózás, az egyszerű szabályok és a rugalmasság miatt egyre népszerűbb az egyéni vállalkozás, a katások több mint 90 százaléka is ezt a vállalkozási formát választja – tájékoztatott a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Izer Norbert közölte: jelenleg 460 ezer katást tart nyilván az adóhivatal, ebből 426 ezer egyéni vállalkozó.

Az egyéni vállalkozás az egyik ideális vállalkozási forma, hiszen a vállalkozás indítása gyors, könnyű és ingyenes, ráadásul otthonról, kényelmesen online is intézhető.

Az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdését legegyszerűbben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapjáról elérhető Webes Ügysegéden keresztül lehet bejelenteni, amelyhez semmi más nem kell, csak ügyfélkapu-regisztráció.

A kezdő vállalkozók körében különösen népszerű ez a forma, de nemcsak azért, mert a díj- és illetékmentességnek köszönhetően sokkal költséghatékonyabb, mint a cégalapítás, hanem azért is, mert könnyen, és lényegében bármikor át lehet térni az egyéni céges működésre. Az egyéni vállalkozás megszüntetése is jóval egyszerűbb, mint egy gazdasági társaságé.

2010. óta a vállalkozás szüneteltethető, akár egy hónapra is felfüggeszthető a vállalkozási tevékenység – hangsúlyozta Izer Norbert.

Mint írta: nagy előny ez a céges létformával szemben, hiszen a szünetelés időtartama alatt fő szabály szerint semmilyen közterhet nem kell fizetni. Az államtitkár megjegyezte, hogy a koronavírus-járvány idején sokakon segített ez a lehetőség. 2021-ben például 162 ezer egyéni vállalkozó szüneteltette – jellemzően néhány hónapig – a tevékenységét.

A vállalkozói tevékenységet legfeljebb három évig lehet szüneteltetni. Az egyszerű szabályok itt is érvényesek, a bejelentés online is megtehető, és akár már a bejelentés másnapjától szünetel is a tevékenység.

A koronavírus-válság által leginkább sújtott ágazatokban tevékenykedő több mint 150 ezer katás, a járvány kitörését követően speciális segítséget kapott, hiszen tavaly négy hónapig mentesültek a kata megfizetésének kötelezettsége alól – idézte fel az államtitkár. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-05 16:40:00
A NIS2 irányelv magasabb szintre emelte a korábbi uniós kiberbiztonsági szabályozást és számos új kötelezettséget vezetett be. Az irányelv szabályainak túlnyomó részét már átültették a magyar jogba, így a jövő év folyamán 2500–3000 hazai közép- és nagyvállalatnak kell a szigorú szabályoknak megfelelni, továbbá az ellátási láncuk biztonságát megteremteni – hívja fel a figyelmet dr. Szabó Gergely Gábor, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda szabályozási ügyekért felelős vezető ügyvédje.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS