A verseny december 14-i döntőjében 12 csapat mutatta be ötletét. Az Újbuda Startup pályázattal az önkormányzat az innovatív ötleteken és fejlesztéseken alapuló, növekedésorientált ifjúsági vállalkozások létrehozását, a cégalapítás korai fázisát támogatja évről évre.
Negyedik alkalommal írták ki 2018-ban az Újbuda Startup pályázatot, amelyen ezúttal is a XI. kerületi campusszal rendelkező intézmények 35 esztendősnél fiatalabb hallgatói indulhattak. A feltételek szerint a versenymunkák készítői a támogatás elnyerése esetén vállalkozásukat Újbudán hozzák létre. Az a nyertes társulás, amely részt vesz az önkormányzat NewGenerationSkills (NGS) projektjében, a csapatonként járó egymillió forintos díjon felül további egymillió forintot kap az önkormányzattól. A legjobbak emellett egy évig ingyenes vállalkozásfejlesztési mentorálásban is részesülnek.
Az idei felhívásra zömmel két-három fős csapatok jelentkeztek, többségükben kezdeti fázisban lévő ötlettel. A pályázat első köre októberben zárult, a beérkezett 20 versenymunkából a zsűri a 12 legjobbat juttatta tovább a döntőbe. A kiválasztott pályázóknak a Spin-Off Klub szakértői tartottak felkészítő tréninget. A december 14-i döntőben a résztvevőknek 3–5 perc állt rendelkezésükre ötletük ismertetésére, a zsűri további 7–10 percben tehetett fel kérdéseket.
A döntős pályamunkák között szép számmal akadtak mérnöki fejlesztések, köztük telefonos játékok, mobilalkalmazások. Több ötlet kapcsolódik a sportolás, az oktatás, a szórakozás és a környezetvédelem témájához, de az egészség, illetve az újrahasznosítás, a ruházat vagy az élelmiszerek újragondolása is megjelenik a tervekben. Ezek közül csak néhány korlátozódik offline megoldásokra.
A zsűri az ötlet megvalósíthatósága, piacképessége, hiánypótló szerepe, illetve innovativitása alapján értékelte a benyújtott terveket. Az elbírálásnál előnyt élveztek azok a csapatok, amelyek több tudományterület eredményeit hasznosítják. A pályázat főszervezője, Kerékgyártó Gábor önkormányzati képviselő, vállalkozásfejlesztési tanácsnok korábban hangsúlyozta: nem az a legjobb csapat, amelyik minden részletet pontosan megfogalmaz. Felidézte, hogy tavaly innovatív sörcsap, okosfogkefe, modernizált régi rádió és korszerű vércukormérő kifejlesztésén dolgozó fiatalok nyertek.
A zsűri tagjai: Magyar Dániel, az ELTE Innovációs Központjának igazgatója; Kállay László, a Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának igazgatója; Jakab László, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja; Jónás László, a Design Terminál üzletfejlesztési vezetője; Dietrich Péter, a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. szenior befektetési menedzsere; Szalai Piroska, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány kuratóriumának elnöke; valamint Szórádi Bence, a FIVOSZ 2013-as év fiatal vállalkozója.
Az idei nyertesek:
Az Újbuda vezette NewGenerationSkills uniós projekt kereteiben toborzott és felkészített csapatok különdíjazottja:
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”