Lakatosné Lukács Zsuzsanna: Sokakat érdekel a mentorálási szolgáltatásunk

Lakatosné Lukács Zsuzsanna: Sokakat érdekel a mentorálási szolgáltatásunk
2024. 07. 09., 20:10

Az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj nemzeti fordulójának elismeréseit Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter adta át a napokban. A vállalkozói ismeretek kategóriában a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány vállalkozói mentorprogramja bizonyult a legjobbnak.

Az Európai Vállalkozásfejlesztési Díjat (European Enterprise Promotion Awards, EEPA) az Európai Bizottság alapította 2006-ban abból a célból, hogy széles körben ismertté válhassanak a példaértékű vállalkozásfejlesztési kezdeményezések. A nemzeti fordulót követően novemberben, az EU magyar elnökség programjának részeként adják át az európai szintű elismeréseket.

A nemzeti fordulóban nyertes SEED Alapítványt 1990-ben hozta létre több kormányzati szerv, vállalkozói érdekképviselet (köztük a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége), valamint bank és oktatási intézmény, hogy a hazai kisvállalkozások fejlesztéséhez módszertani hátteret és konkrét támogatást nyújtson.

„A díj jelentős elismerése a munkánknak, a több mint 10 éve még pilot-kezdeményezésként elindított vállalkozói mentorprogramnak – mondta Lakatosné Lukács Zsuzsanna, az alapítvány ügyvezető igazgatója. – Sokan keresnek bennünket kifejezetten a mentorálási szolgáltatás iránt érdeklődve, amely jelenleg is elérhető a palettánkon, de azt is elárulhatom, hogy a jövőben egy nagyobb ívű mentorprogramot is indítunk.”

Miközben az uniós pályázatnak egyébként is az volt a feltétele, hogy a tudás megosztható legyen, egy másik nemzetközi projekt is elindult női vállalkozók számára, amellyel a SEED Alapítvány adja át a tapasztalatait több EU-s ország női vállalkozókat támogató szervezeteinek.

„A mentorálás a vállalkozást és a vállalkozót egyszerre fejleszti, a jellemzően 1 éves aktív folyamatban 3-5 éves célokat tűzünk ki, komplexen megvizsgáljuk a vállalkozás fejlődésének lehetőségeit, ez tisztán támogatói szerep” – magyarázta Lakatosné Lukács Zsuzsanna, hogy miben különbözik a tevékenységük a coachingtól és a tanácsadástól.

Változó vállalkozói attitűdök, új generációk, nők

A SEED Alapítvány ügyvezető igazgatója szerint az új generációs vállalkozók sokkal tudatosabban dolgoznak, mint a rendszerváltás környékén és azután indulók. Míg korábban jellemzően egy piaci résre vagy meglévő szakmai tudásra építették a vállalkozói tevékenységeket, a mai fiatalok már inkább életmódként tekintenek a feladatokra. A fiatalabb vállalkozói generáció számára a fókuszálás nehezebb, ám ebben egy mentorálási folyamat sokat tud segíteni amellett, hogy a kapcsolatrendszer bővítését is támogatni tudják.

A szakember arról is szólt, hogy a női vállalkozók társadalmi elismertségéért még mindig küzdeni kell, miközben számukra a munka és magánélet egyensúlya kiemelt szempont. „A vállalkozóknak még mindig csupán egyharmada nő, azon dolgozunk, hogy javuljon az arány” – tette hozzá. Lakatosné Lukács Zsuzsanna szerint egy mentorálási folyamat jelentősen tud segíteni az önbizalom és önismeret növelésében, valamint a személyes készségek, a nyitottság és a tudatosság fejlesztésében.

„Az elismerésben osztozunk azzal a mintegy 60 mentorral, akik idejükkel és tudásukkal segítettek. A mentoráltak nyitottak voltak a mentorok tapasztalataira, aktívan dolgoztak azon, hogy minél több tudást építsenek be saját vállalkozásukba” – hangsúlyozta Lakatosné Lukács Zsuzsanna, egyúttal kiemelte, hogy már eddig is több mint 220 sikeres mentorálási folyamatot támogattak.

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 05. 21., 22:25
Kétpontos növekedéssel 28 pontra emelkedett a K&H innovációs index értéke 2025 első félévében. A hazai, 300 millió forint feletti árbevétellel rendelkező vállalatok innovációs aktivitását mérő mutató ezzel továbbra is az alacsony kategóriában marad, de az elmúlt időszak visszaesését korrigálta – különösen a digitális fejlesztések és a stratégiai tervezés terén, köszönhetően a kis- és közepes cégek innovációs tevékenységének.
2025-05-20 16:10:00
Munkaviszonyt nem csak cselekvőképes munkavállaló létesíthet. A törvény nem zárja el a munkaviszonytól a korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen munkavállalókat sem. Mit kell tudni, ha cselekvőképtelen a munkavállaló? – teszi fel és válaszolja meg a kérdést dr. Szabó Gergely ügyvéd.
2025-05-20 14:40:00
A Demján Sándor Program részeként 155,6 milliárd forintos keretösszeggel elindult a Nemzeti Bajnokok egyműveletes kombinált hitelprogram, amelynek célja a kkv-k termelékenységének és exportképességének növelése a zöld és digitális átállás elősegítésével.

  Rovathírek: HIPA

Heteken belül elindul a BYD európai üzleti és kutatás-fejlesztési központja Budapesten, és a kínai társaság már az idén több száz magasan képzett munkatárs felvételét tervezi – mondta Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.
2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

Ajánlásokat fogalmazott meg a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület a hazai áramellátás biztonságának megőrzése érdekében – jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter a tárca május 19-i sajtótájékoztatóján.