2022. december 5-én hatályba léptek a kkv-rezsicsökkentés szabályai. A villamos energiáról szóló törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló kormányrendelet szabályait dr. Szabó Gergely LL.M., a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners ügyvédi iroda ügyvédje ismerteti.
A villamosenergia és gázárak rendkívüli mértékben elszabadultak az elmúlt időszakban, így számos vállalkozás nyereségességét, sőt működését is veszélyeztetik.
A VET alapján ezidáig kizárólag a költségvetési szervek, a helyi önkormányzatok és ezek közfeladatot ellátó költségvetési intézményeik, az egyházi jogi személyek az általuk ellátott közfeladathoz kapcsolódóan, valamint a közfeladatot ellátó alapítványi fenntartású intézmények voltak jogosultak egyetemes szolgáltatás alá „menekülni”, viszont a vállalkozások nem.
A napokban hatályba lépett 670/2021. (XII. 2.) Kormányrendeletez utóbbi szabályozáson változtat ideiglenes jelleggel és bizonyos feltételek mellett.
A kkv-rezsicsökkentés hatálya
A Kormányrendelet alapján azon vállalkozások (ún. felhasználók) jogosultak egyetemes szolgáltatóval határozott idejű, legfeljebb 2022. június 30-ig tartó villamosenergia-vásárlási szerződést kötni, a jogszabályban meghatározott árszabás szerint (azaz A1 árszabásban hozzávetőlegesen 31 Ft/kWh díjért), amelyek
Hogyan kell igényelni?
A Kormányrendelet részletes szabályokat tartalmaz a meglévő villamosenergia-vásárlási szerződések megszűnése, és az új egyetemes szolgáltatóval kötendő szerződések megkötése kapcsán.
Amennyiben a felhasználó villamosenergia-vásárlási szerződése lehetővé teszi a felmondást vagy elállást (ez az esetek túlnyomó többségében így van), és a felhasználó villamosenergia-kereskedőhöz intézett felmondásra vagy elállásra vonatkozó jognyilatkozatának kézhezvételére
Dr. Szabó Gergely ügyvéd álláspontja szerint érdemes már most megtenni a szükséges lépéseket a meglévő szerződések megszüntetése és az egyetemes szolgáltató felé tett igénybejelentés érdekében.
Az adott felhasználó az egyetemes szolgáltató felé tett igénybejelentéséhez köteles megadni a villamosenergia-kereskedő nevét, székhelyét, a felmondást, illetve elállást tartalmazó jognyilatkozattal érintett villamosenergia-vásárlási szerződés időtartamát, valamint a szerződött villamos energia mennyiségét és egységárát.
Emellett nyilatkoznia kell a fenti jogosultsági feltételek (árbevétel/mérlegfőösszeg, létszám, működés kezdete) teljesüléséről és arról, hogy közbeszerzésre kötelezett-e a villamosenergia-vásárlási szerződés. A felhasználót az egyetemes szolgáltatással járó ellátási kötelezettségen és árakon kívül más kedvezmény nem illeti meg.
A kereskedő köteles felajánlani az illetékes egyetemes szolgáltató részére a KKV rezsicsökkentéssel érintett időszakra arányos villamosenergia-mennyiséget. Ezt a fenti felhasználói felmondás, illetve elállás kézhezvételétől számított öt napon belül köteles megtenni, méghozzá a megszüntetett villamosenergia-vásárlási szerződés megkötésekor érvényes egységáron. Az egyetemes szolgáltató a felajánlást követően 8 napon belül dönt arról, hogy kíván-e szerződést kötni a villamosenergia-kereskedővel, viszont ez az ügyvéd álláspontja szerint nem érinti a KKV rezsicsökkentés keretében a felhasználóval kötendő szerződést.
Jogosult-e a kkv a rezsicsökkentésre?
A felhasználói jogosultsági feltételeknek való megfelelést az egyetemes szolgáltatók jogosultak ellenőrizni és a vonatkozó iratokat bekérni. Ha kiderül, hogy az adott vállalkozás nem volt jogosult a KKV rezsicsökkentést igénybe venni, akkor az komoly büntetésre számíthat. Ebben az esetben a felhasznált villamos energiát az adott hónapra vonatkozó átlagos HUPX másnapi órás piaci ár kétszeresének, de legalább az alkalmazott egyetemes szolgáltatási árszabás egységára ötszörösének megfelelő áron kell a felhasználóval elszámolni, ami A1 árszabás esetén hozzávetőlegesen 155 Ft/kWh.
„A szabályok egyértelműen fogalmaznak, viszont kérdéses, hogy a földgázárak tekintetében várható-e a jövőben hasonló kkv-rezsicsökkentés. Ugyanakkor a gázév már október elsején elindult, így az állami beavatkozás ott jelentősebb hatással lenne, mint a villamosenergia piacon” – jegyezte meg dr. Szabó Gergely LL.M. ügyvéd.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.