A kata mértéke tíz éve változatlan, ezért kiigazításra szorul – mondta a Világgazdaságnak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, aki szerint akár 100 ezren is visszaélhetnek a kedvezményes adónemmel.
Az év végéig hátralévő időt az kata módszertani átalakításának alapos kidolgozására kellene fordítani, ezért sem logikus egy évközi változtatás bevezetése – mondta Parragh László a VG-nek.
A kamara elnöke szerint a megszüntetés és az újratervezés mellett is szólnak érvek. Mindkét elgondolás azon alapszik, hogy fenn kell tartani a kedvezményes adózást az önfoglalkoztatóknak, valamint az alacsony egzisztenciájú vállalkozásoknak, de úgy, hogy bezáruljanak azok a kiskapuk, amiket sokan visszaélésre használnak – utóbbiak aránya az összes nyilvántartott, mintegy 430 ezer katás adóalany 20–30 százalékát is elérheti. Ez egy nagyon óvatos becslés, de akár 100 ezer főt is jelenthet.
Parragh szerint ideje valorizálni az adószintet, mert az 2013 óta változatlan, az inflációt sem követte. Az MKIK álláspontja szerint a kata mértékét érdemes lenne valamiféle sarokponthoz kötni, ami lehet az infláció, vagy a minimálbér is
Nyitottság érzékelhető arra, hogy az eddigi 12 milliós éves bevételi plafont 18 milliós szintre emeljék. Viszont a mérleg serpenyőjének másik oldalát is rendezni kell: az egy megrendelőhöz normál adózás mellett engedélyezett éves 3 milliós számlázási maximum csökkenhet. Ezzel megakadályozható „az ügyeskedés”, hogy a főállású munkavégzés egyéni vállalkozói jogviszonyban történjen – mondta Parragh László.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.