Karagich István: A leggazdagabb orosz oligarchák 38 milliárd dollárt buktak eddig

Karagich István: A leggazdagabb orosz oligarchák 38 milliárd dollárt buktak eddig
2022. 04. 06., 18:33

Összesen 38 milliárd dollárt (13 ezer milliárd forintot) veszített a 10 leggazdagabb orosz pénzember 2022 március végéig az ukrajnai invázió miatt hozott nyugati szankciók miatt. Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője úgy véli, ha a nyugati szankciók elég szigorúak, Oroszország akár Afrika mögé is visszacsúszhat a szupergazdagok regionális toplistáján.

Oroszországban 2021-re a legalább 1 millió dollárral rendelkező vagyonos réteg (HNWI) létszáma elérte a 312 ezer főt, miután 5 év alatt 50 százalékos bővülést produkált. A 30 millió dollárnál is vagyonosabbak (UHNWI) száma 6200 főre rúgott tavaly, holott 2016-ban még csak 3700 orosz állampolgár számított UHNWI személynek. Azaz a legmagasabb vagyonkategóriában is markáns, 68 százalékos volt a növekedés – közölte a Blochamps Capital.

„Oroszország egyik fő gazdasági pillére a stabil és lojális nemzeti oligarcha réteg. A gazdasági-pénzügyi-politikai kohézió alaptézise, hogy az orosz elnök megteremti a pénzügyi elitben való mozgás kereteit, de bármikor meg is vonhatja a bizalmat. A vagyoni elit tagjai így nem csupán a rezsimhez lojálisak különösen, hanem egymáshoz is úgy kapcsolódnak mind pénzügyi, mind ideológiai relációban, mint a szoros, kovalens kötésben lévő molekulák” – magyarázza a folyamatokat Karagich István, a pénzügyi tanácsadó és business intelligence cég ügyvezetője.

„Az ezredforduló után rengeteg állami tulajdonú vagyon, vállalat és pénzintézet hevert parlagon Oroszországban, amelyekhez csak egy rendkívül szűk, jó kapcsolatokkal rendelkező, okos, ambiciózus rétegnek volt hozzáférése, és amelynek tagjai meg is ragadták a kínálkozó pénzügyi eszközöket, valamint a velük járó lehetőségeket. Az oligarchák azonban rendkívül gyorsan hatalmasra nőttek, és az elnöknek korlátoznia kellett az erejüket. Ezért lassan olyan függőségi-kötelmi rendszert épült ki, ahol a legfelső vagyoni elit mozgástere és hatalma tőle, illetve az általa biztosított hozzáférésektől, garanciáktól függ” – teszi hozzá Karagich István.

Az ukrán invázió mindent felborított

Az orosz milliárdosok száma és vagyona rendkívül dinamikus mértékben és ütemben nőtt az elmúlt években is, messze túlszárnyalva az előzetes nemzetközi wealth management piaci becsléseket.

Míg 2001-ben a világon 8 orosz dollármilliárdos volt, akiknek összvagyona 12,4 milliárd dollár volt, tíz évvel később a Forbes már 101 milliárdost tartott nyilván összesen 433 milliárd dollárnyi vagyonnal.

Négy évvel ezelőtt a privátbanki szakma úgy becsülte, hogy a 2018-as 202 ezerről a legalább egymillió dollár vagyon fölött rendelkező oroszok száma 2023-ra 246 ezer főre nő.

„Ám a valóságban a bővülésük oly intenzív volt, hogy már 2021 végén 30-40 százalékkal több vagyonost tartottak nyilván ebben a kategóriában. 2017 és 2018 között 26 százalékkal növekedett az 50 millió dollárral rendelkező orosz gazdagok száma, és ez a tendencia 2021-re csak még markánsabbá vált” – mondja Karagich István.

Az ukrajnai invázió és a bevezetett szankciók következtében 34 orosz milliárdossal kevesebb szerepel a legfrissebb Forbes listán. De érdekes módon a milliárdosok összlétszáma globálisan is redukálódott, körüknek együttes csökkenése 2755-ről 2668-ra a legnagyobb visszaesés a 2009-es pénzügyi válság óta.

„A kérdés most nem is az, hogy a kirobbant háború megállítja-e a páratlanul dinamikus növekedési ütem folytatódását a 6 ezer ultra vagyonos orosz állampolgár körében, hiszen ezek az emberek most óriási veszteségeket és egy részük nemzetközi vagyonának befagyasztását kénytelen megélni a nyugati szankciók miatt. A valódi kérdés az, hogy a komplett HNWI és az UHNWI 300 ezer fős rétege pontosan mekkora veszteséggel néz még szembe 2022 végéig. A háború kirobbanása óta ugyanis csak a TOP10 vagyonos 38 milliárd dollárt, azaz közel 13 ezer milliárd forintot veszített vagyonából, míg az orosz milliárdosok vagyona több, mint 260 milliárd dollárral csökkent. Ez pedig bármilyen nemzet gazdaságát érzékenyen érintené” – teszi hozzá a Blochamps Capital tulajdonosa.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 09:11:00
Sorjáznak az akciós autók akciós THM-mel a kereskedőknél. A lízingcégek is gyakran nyújtanak 0 százalékos vagy 2–5 százalék közötti THM-mel finanszírozást, de csak speciális feltételekkel, ezért mindenképpen érdemes összevetni a finanszírozási lehetőségeket a kocsivásárlási döntés előtt – derül ki a Bank360.hu összeállításából.
2024-12-10 18:10:00
A következő két évben jelentősen nőnek a céges autókra kivetett adóterhek. Ezek a változások komoly kihívásokat, ugyanakkor jelenleg még kihasználható lehetőségeket is jelentenek a vállalkozások számára. A legfontosabb tudnivalókat Jakus László, az Ayvens pénzügyi igazgatója foglalta össze.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS