Olyan egyedülálló program megvalósítása volt a cél, amely a munkaerő-piaci kompetenciákat fókuszba állítva, ingyenes képzési lehetőséggel segíti a magyar felnőttek mindennapi boldogulását – mondja Balázs Ákos, a Szövetség Az Életen Át Tartó Tanulásért elnöke és a NYITOK program projektvezetője.
– Milyen céllal jött létre a NYITOK projekt?
– Szervezetünk, a Szövetség az Életen Át Tartó – Tanulásért elkötelezett az innovatív felnőttképzés mellett. Az Innovációs és Technológiai Minisztériummal alkotott konzorciumban létrejövő NYITOK projekttel egy olyan egyedülálló program megvalósítása volt a cél, amely a munkaerő-piaci kompetenciákat fókuszba állítva, ingyenes képzési lehetőséggel segíti a magyar felnőttek mindennapi boldogulását. A program olyan rövid ciklusú, 20 órás tanulási programokat biztosít, amelyek azonnal használható, versenyképes tudást nyújtanak a 16 és 64 év közti magánszemélyek számára. Mivel Magyarországon a legnagyobb foglalkoztatónak a kkv-k számítanak, ezért azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy ezt a lehetőséget a magánszemélyeken túl, minél több kkv alkalmazotthoz is eljuttassuk. Így az ingyenes képzések további célja, hogy a munkavállalók kiváló munkaerővé, ezáltal a vállalkozások versenyképesebbé és hatékonyabbá váljanak. Annak érdekében, hogy ez megvalósulhasson a Szövetség 2009-ben 9 helyszínen, majd 2013-ban Magyarország Kormánya és az Európai Unió támogatásával országosan 50 helyszínen hozott létre Nyitott Tanulási Központot, és alakította ki a Nyitott Tanulási Központok hálózatát, amely európai szinten is elismert felnőttképzési infrastruktúra. Pár hónapja pedig a képzési palettát tovább bővítve útjára indítottuk Mobil Oktatási Rendszerünket is.
– Milyen képzési lehetőségeket biztosít a NYITOK a KKV-k számára?
– A résztvevők tanulhatnak angolul, németül vagy akár oroszul, emellett képezhetik magukat az informatika területén, valamint részt vehetnek kiskereskedelmi, logisztikai, gépipari, turisztikai, építőipari és irodai munka területét érintő kompetenciafejlesztő képzéseken. Mindemellett lehetőség nyílik a mindennapokban használható, innovatív ismeretekre is szert tenni a pénzügyek, a vállalkozásindítás, az önmenedzsment vagy az állampolgári ismeretek terén. A vállalati kultúra, munkahelyi együttműködés szintén nagyon izgalmas és úgy látjuk, hogy nagyon nagy az érdeklődés rá. Ezen kívül elérhetőek a prezentációs technika és pénzügyi ismeretek vállalkozásoknak elnevezésű programjaink is, és még egyéb olyan képzések, amelyek kifejezetten vállalkozásoknak szólnak. Ezen túlmenően a helyi igényeknek megfelelően egyéni képzési programok kidolgozására is van lehetőség.
– Mit takar a Mobil Oktatási Rendszer?
– Az országszerte 52 ponton megtalálható Tanulási Központ hálózatunkon túl néhány hónappal ezelőtt elindítottuk a NYITOK Mobil Oktatási Rendszerünket is, amelyre eddig 3000 munkavállaló regisztrált. Az új képzési forma segítségével közvetlenül a KKV-k és vállalatok telephelyére is ki tudjuk vinni a képzéseinket. Ez az oktatótól kezdve az infrastruktúrán át mindent magába foglal. A rugalmas képzési struktúra a munkavállalók és a munkáltatók igényeihez egyaránt alkalmazkodik. A képzésszervezés teljeskörű lebonyolítását a NYITOK program vállalja, azaz a munkáltatók számára semmilyen adminisztrációs munkával nem jár az ingyenes lehetőség igénybevétele.
– Milyen további tervek vannak kilátásban a közeljövőt tekintve?
– Képzéseinket hamarosan online formában is elérhetővé tesszük. Ez alatt tulajdonképpen olyan platformot kell érteni, amely akár okostelefonról is látogatható és e-learning formában lehetőséget biztosít a hasznos tudás elsajátítására a rövid ciklusú képzések segítségével. A felületen arra is lehetőség van, hogy összeállítsunk egy ütemezést, illetve egy tervet arra vonatkozóan, hogy az adott képzési kínálatból, melyik képzést melyik munkatárshoz csatoljuk. Ebben természetesen a NYITOK szakemberei is tudnak segíteni, valamint konzultációra is van lehetőség.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.