Minden udvar megérdemel egy csodás „ruhát”, de nemcsak a zöld fű lehet megoldás az udvari kinézetért, hanem az egyéb növények is kiveszik ebből a részüket.
Ennek megfelelően a PlantStore weboldalán érdemes böngészni, mert elképesztő választékkal találkozhatunk. A csemeték, virágok és sövények mellett pedig gondoljunk arra a szép zöld gyepre is, ami pihe-puha paplanként terül el a talajon.
Abban pedig, hogy miképpen lehet megfelelően gondoskodni ennek a „talajtakarónak” a fejlődéséről, ez a cikk segíthet. Tartson velünk és adunk néhány tanácsot, hogy mikor érdemes telepíteni a gyepszőnyeget, hogy ne csak egy felesleges anyagi kiadás legyen.
Mikor telepítsük a gyepszőnyeget az udvaron?
A legideálisabb körülményeket a fagyok elmúltával a tavasz jelenti, amikor már a talaj kezd felmelegedni. Az őszi hónapokban is lehet gondolni erre, mert a hűvösebb időjárás és a magasabb csapadékmennyiség segíthet a gyökerek megerősödésében.
Nyáron nem érdemes gyepszőnyeget telepíteni, mert az intenzív napsütés és a magas hőmérséklet megnehezíti a növény számára, hogy a gyökereket megfelelő mértékben tudja növeszteni. Ha mégis erre kerül sor, akkor mindenképpen tartsuk szem előtt a rendszeres és bőséges öntözést.
A téli időszak szintén nem kedvez a telepítésnek, mert a fagyos talaj minden szempontból megakadályozza a gyepszőnyeg fejlődését. Az viszont fontos lépés a folyamatban, hogy laza talajra tegyük, ami gyommentes és megfelelő mennyiségben rendelkezik tápanyagokkal.
Fontos, hogy hova kerül a gyepszőnyeg?
Ez a kérdés elsősorban az udvar adottságainak függvénye, ami azt jelenti, hogy ehhez kell igazodni. Az optimális fejlődéshez azonban elegendő mennyiségű napfényre van szükség, így a félárnyékos és az árnyékos területeken kisebb valószínűséggel lesz dús fű.
Persze árnyéktűrő fajok között is keresgélhetünk, ami viszont azt jelenti, hogy akár az egész kertet betakarhatjuk vele, akármilyenek a fényviszonyok. Mindemellett nagyon lényeges az is, hogy milyen a talaj minősége, mert a fejlődéshez ez is hozzátartozik.
Összességében jellemzően azt lehetne mondani, hogy nem igazán számít, hova kerül a gyepszőnyeg. Inkább az a fontos, hogy milyen fajt választunk, és miképpen tudunk javítani a körülményeken. A talaj tápanyagtartalma és savassága javítható, a napigényes fajok mellett pedig vásárolhatunk árnyéktűrőt is.
Gondozási tippek „gyepszerelmeseknek”
Különösen az első hetekben kritikus feladat a rendszeres öntözés, ami a gyökerek megfelelő fejlődéséhez kell. Ennek hiányában a nyári meleget és a téli fagyokat sem fogja bírni.
A nyírás tekintetében fontos, hogy az első alkalomra akkor kerüljön sor, amikor a fű eléri a 6-8 cm-es magasságot. A rendszeres fűnyírás esztétikai szempontok miatt érdekes, de a gyepszőnyeg sűrűsége is így óvható meg. Ahogy az is számít, hogy ne nyírjuk soha túl rövidre.
Tavasszal és ősszel gondolhatunk a nitrogénben gazdag műtrágya használatára, amivel a talaj tápanyagraktárait tudjuk feltölteni, ami serkenti a növekedést és a sűrűséget is.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”