Generali: az infláció és az energiakrízis hátráltatta a hazai kkv-k zöld átmenetét

2023. 12. 14., 11:10

A magyar kkv-k 38 százaléka rendelkezik már megvalósított fenntarthatósági stratégiával vagy akciótervvel, vagy éppen folyamatban van annak bevezetése, ami 4 százalékos növekedést jelent a tavaly mért értékhez képest – derült ki a Generali fenntarthatósági fórumán.

Az olasz SDA Bocconival közösen készített kutatás több mint 1000 európai vállalkozást kérdezett a fenntarthatóság terén tett erőfeszítéseikről, a legfőbb kihívásokat is feltérképezve. Emellett azonban az eredmények alapján összeállított Fehér Könyv hasznos információkkal szolgál annak tekintetében is, milyen ösztönzőkkel lehet támogatni a kkv-kat a zöld átmenetben.

A felmérésben résztvevő országok közül Németország (55 százalék), Olaszország (52 százalék) és Portugália (49 százalék) teljesít a legjobban az ESG stratégiát követő kis- és középvállalkozások arányát nézve, őket Ausztria (44 százalék), Spanyolország (43 százalék), és Franciaország (39 százalék) követi, lehagyva Csehországot (35 százalék) és Horvátországot (31 százalék) – Magyarország a középmezőnyben szerepel a 38 százalék-os eredménnyel.

A kutatás rámutat, hogy minél több munkavállalót foglalkoztat egy cég, annál jellemzőbb, hogy tudatos fenntarthatósági stratégiával rendelkezik, illetve az ipari- és építőipari szegmensben észlelhető még hasonló kiugrás a vizsgált európai országokban. A környezetvédelmi és társadalmi szempontok összekapcsolásának terén a hazai kis- és középvállalkozások átlag alatt teljesítenek, különösen a munkavállalókkal, az új termékekkel és a helyi közösségekkel fenntartott kapcsolatok tekintetében.

Csak a felszínt kapargatják a cégek

Az európai kkv-k bevallása szerint a formális ESG-stratégiák bevezetésének legfőbb mozgatói a magas energiaárak, az előírások (a magyar vállalkozások körében is ez a két szempont a legjellemzőbb), valamint a jövővel kapcsolatos felelősségérzet. Az elköteleződéssel – bármi motiválja is – tehát nincs gond, ugyanakkor számos tényező akadályozza a kis- és középvállalkozások zöld átállását, így a túlszabályozottság, a bürokrácia, illetve az állami ösztönzők és a finanszírozás hiányosságai, miközben az olyan aktuális kihívások, mint az energiakrízis, az infláció és az ukrán-orosz konfliktus 10-ből 6 kkv fenntarthatósági törekvéseit hátráltatta. A hazai vállalkozásokat a felmérés szerint szinte az összes ilyen negatív hatás fokozottan érintette.

A nehézségek ellenére fontos megállapítani, hogy egyre több vállalkozás tesz lépéseket a fenntarthatósági célok megvalósítása felé Európa-szerte, ugyanakkor ezek a tevékenységek többnyire csak a felszínt kapargatják: az újrahasznosításban, az energiatakarékosságban és a megújulók bevonásában jeleskednek leginkább az európai kkv-k.

Fenntarthatósági fórummal ösztönzik a párbeszédet

A magyar kkv-k arról is nyilatkoztak, hogy mivel lehetne leginkább segíteni a fenntarthatósági átmenetet. Véleményük szerint a zöld termékeket és szolgáltatásokat érintő adóösztönzőkkel (77 százalék), valamint EU-s (73 százalék) és nemzeti finanszírozási alapokkal (65 százalék) lehetne hatékonyan támogatni ebben a vállalkozásokat. A magyar vonatkozású eredményekről ezért egy budapesti fenntarthatósági fórumon is beszámolt a biztosító társaság, ahol a résztvevők megismerhették az EnterPRIZE pályázat korábbi és idei nyerteseit, a Sudár Birtok és a Grapoila márka képviselőit; illetve Omar Balduccit, a Lucart csoport Közép-Kelet-Európáért felelős kereskedelmi igazgatóját, valamint az általuk alkalmazott fenntarthatósági gyakorlatokat.

„A Generali hisz abban, hogy a jó példával élen járó vállalkozások megérdemlik az elismerést, ráadásul inspirációként szolgálhatnak más piaci szereplők számára is. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy jövőnk kulcsa az egyének, a cégek és a társadalmak szintjén is a felelős magatartással kezdődik, és mindannyiunk közös célja kell, hogy legyen, hogy minél szélesebb kört bevonjuk a zöld átmenetbe és támogassuk törekvéseiket. Különösen igaz ez az Európa gazdasági gerincét adó kkv szektorra” – mondta Erdős Mihály, a Generali Biztosító elnök-vezérigazgatója, akia fórumon szervezett kerekasztal-beszélgetésen ismertette a Generali fenntarthatósági programjának vízióját.

,,Az edukáció nagyon fontos nem csak a piacon, de az iskolákban is. Edukálnunk kell a diákokat, mert hosszú távon ez lesz a fenntarthatóság kulcsa. Emellett csupán azzal, hogy újrapozícionáljuk a szemléletmódunkat, jobban odafigyelünk a hulladékgyűjtésre, zöld közlekedési eszközöket választunk, és fenntarthatóbb döntéseket hozunk a termékek megvásárlásakor, határozottan javíthatunk a környezet jelenlegi állapotán” – mondta Omar Balducci.

„Szerencsére nekünk nem kellett szemléletet váltanunk, kezdettől fogva zero waste módon gyártjuk élelmiszereinket, gyakran más ágazatok melléktermékéből kiindulva. Üzemeink kialakításakor is a legzöldebb opcióra törekedtünk, a tetőre napelemek kerültek, saját fejlesztésű biomassza kazánt üzemeltünk be, permakultúrás kertet alakítottunk ki az irodaépületünk körül, ahol a fenntartható gazdálkodás alapjait mutatjuk meg a környéken élőknek és a hozzánk ellátogató iskolás, óvodás csoportoknak. A saját innovációink mellett folyamatosan figyeljük az új lehetőségeket, legyen szó egy környezetbarátabb tisztítási eljárásról az üzemben, egy növényi alapú, lebomló termékcsomagolásról vagy egy csomagolásmentes házhozszállítási opcióról. A fenntartható működéshez nem kell más, csak tenni akarás, ötletek és elköteleződés – a többi pedig jön magától” – mondta Pinczés Marianna a Grapoila képviseletében. A vállalat az EnterPrize 2021-es Fenntarthatósági Hőse címet nyerte el a nemzetközi programon.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-19 06:30:00
A bankok azonnal ki akarják használni az állami támogatással jövőre induló új kölcsönöket: a munkáshitel már a januári nyitáskor igényelhető lesz, és falusi lakásfelújítási hitelt is több pénzintézet kínálja majd – derül ki a Bank360.hu felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS