Eredményesen zárult a Magyar-Kazah Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság hatodik ülésszaka, több együttműködési megállapodást írt alá a két ország – közölte Varga Mihály az ülést követően.
A pénzügyminiszter bejelentette, hogy a találkozó keretében két munkacsoport létrehozására is sor került, amelyek a közös turisztikai és energetikai kapcsolatok erősítését segítik elő.
Az ülésen áttekintették a kétoldalú gazdasági együttműködés eddigi eredményeit és azokat az együttműködési lehetőségeket, amelyek a jövőben meghatározóak lesznek, így például a vízgazdálkodás, az egészségipar, a gyógyszeripar vagy a korszerű digitalizációs megoldások területét.
A miniszter az aláírt dokumentumokról szólva kifejtette: a tegnapi nap folyamán megalakult az Atomenergiai Munkacsoport, amely az atomenergetika békés célú felhasználása terén meglévő tapasztalatok átadására, az innovációs és a kutatás-fejlesztési együttműködések kialakítására fókuszál. A turizmus területén meglévő együttműködési lehetőségek kiaknázása érdekében pedig létrejött egy közös Turisztikai Munkacsoport.
Varga Mihály kifejtette, hogy mindkét fél várakozása szerint komoly eredményeket hozhat a turisztikai együttműködés, amely a turizmussal kapcsolatos információk megosztását, a szakképzést, valamint a befektetések ösztönzését célozza. A miniszter szólt arról is, hogy a magyar kormány Stipendium Hungaricum Ösztöndíj Programjában meghirdetett 200 ösztöndíjas helyre több mint 1000 kazah pályázó jelentkezett idén. A program népszerű a kazah fiatalok körében, ezért a magyar kormány a felajánlott ösztöndíjak számát 250-re emeli.
A két ország közötti beruházási kapcsolatokról szólva a tárcavezető kifejtette: Magyarország 5 százalék körüli gazdasági növekedése, az általunk nyújtott üzleti környezet és a folyamatosan csökkenő adók hozzájárulnak ahhoz, hogy Kazahsztán beruházóként is megjelenjen hazánkban, ahogyan a MOL már több mint 10 éve van jelen sikeresen a közép-ázsiai országban. (Pénzügyminisztérium)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.