Tavaly szinte minden célszámon túllőttünk, és 95 százalékban elértük, amit kitűztünk – mondja Markovich Béla. A Mapei Kft. ügyvezetője szerint a konzervatív tervezésnek köszönhetően óvatos számokat tűztek ki maguk elé.
Nem csupán a 2018-as árbevétel jelentett rekordot a Mapei Kft.-nél, hanem a bővülés 30,18 százalékos mértéke is. Egy évvel korábban a növekedés 27,8 százalékos volt, ami ugyancsak rekordnak számított. A 2018-as év a projektek szintjén is sikeres volt: többek közt az új Telekom székház és a csillaghegyi fürdő fejlesztését is a cég termékeivel végezték.
Markovich Béla a Magyar Építőknek adott interjúban arról is beszélt, hogy a növekedés és a szervezetfejlesztés mellett az építőipar sajátosságai is nagy kihívást jelentettek 2018-ban. A hektikusságot és az előre tervezés hiányát az alapanyaggyártó vállalat is megérezte.
„Jellemző, hogy nincs előre gondolkodás, előfordul, hogy valaki már holnapra szeretne 10 tonnát valamelyik termékünkből” – fogalmazott.
„Ha például egy drágább termékkel ki tudjuk váltani, ami hiányzik, akkor azt odaadjuk olcsóbban. Nálunk a segítség a legfőbb szempont, a segítség törvény.”
Markovich Béla a magyar építőipar növekedésében egy ellentmondásra is rámutatott. „Miközben az ágazat 30 százalékot növekedett, és ezen belül a magasépítés nagyjából 20 százalékot; a burkolatok értékesítése mégis csak 8-10 százalékos bővülésnél tart. Ennek az az oka, hogy a szakemberhiány miatt nem tudja utolérni az ágazatot ez a terület! A befejező szakmunkásokból van a legkevesebb, amit mi leginkább a kerámiatermékeknél érzünk, hónapokat csúsznak a projektek.”
A helyzet kezelését segíti a Mapei Ideális Szakember Képzés programja kommunikációs tréningekkel. „Jó látni, hogy 50 fölötti szakemberek beülnek egy kommunikációs képzésre. Nagy dolog, hogy belátják a fejlődés szükségességét. Ennél is érdekesebb, hogy ezeknek a szakembereknek még életükben senki sem adott ilyen képzést, ahogy cégszervezési képzést sem. Pedig ezek kulcsfontosságúak!” – mondta az interjúban Markovich Béla.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.