A Notre Dame újjászületésének története

A Notre Dame újjászületésének története
2025. 01. 06., 05:30

Néhány évvel ezelőtt az egész világ megdöbbenve figyelte, ahogy a történelmi Notre Dame katedrális pusztító lángok martalékává válik. Az 1163-ban elkezdett építmény több mint nyolc évszázad alatt számos nehézségen ment keresztül, de a 2019-es tűzvész mind közül a legsúlyosabbnak bizonyult.

A helyreállításhoz sok pénz, nemzetközi összefogás és a legkorszerűbb technológia is szükséges volt. Ennek köszönhetően a székesegyház újra eredeti ragyogásában fogadja látogatóit.

Hazánkban is van olyan csapat, amely építkezéskor, restauráláskor hívható: a Novabird épületek felmérése terén is nyújt szolgáltatást, méghozzá a legmodernebb technikákkal dolgozva könnyíti meg az építészek és kivitelezők munkáját.

Milyen problémákba ütközött a helyreállítás?

Egy ilyen mértékben sérült épület esetében az eredeti állapot pontos meghatározása szükséges ahhoz, hogy a rekonstruálás sikeres legyen. Bár a Notre Dame-ról rengeteg régi rajz, fotó és videó készült, ezek hiányosak, pontatlanok vagy nem tartalmazzák az idő közbeni átépítéseket. Az építészettörténészek számára világos volt, hogy korszerű, digitális technológiára van szükség a rekonstrukcióhoz.

Az egyik meghatározó adatforrást egy korábbi művészettörténeti kutatás adta. Egy lelkes szakértő csapat évekkel a tűzvész előtt lézerszkennerek és nagyfelbontású kamerák segítségével térképezte fel a középkori katedrálisok legapróbb részleteit is. A Notre Dame esetében készített felmérés több mint egymilliárd adatpontot tartalmazott, melyekből tűpontos digitális másolatot hoztak létre. Ez a modell vált a helyreállítás alapjává.

Adatgyűjtés a pusztítás után

A tűz eloltását követően az épület állapotának felmérése azonnal megkezdődött. Drónok és lézerszkennerek segítségével a szakemberek egyetlen nap alatt rögzítették az épület sérült részeit, anélkül, hogy fizikailag beavatkoztak volna. A szkennerek hihetetlen részletességgel, akár 5 milliméteres pontossággal térképezték fel a szerkezetet. Az így gyűjtött több mint 50 milliárd adatpont által az épület pontos háromdimenziós rekonstrukcióját kapták.

A munkát megnehezítette az ólom okozta szennyezettség, amely jóval a határérték fölött volt. A helyszínen dolgozók teljes védőruházatban végezték munkájukat, miközben minden szkennelési adatot megtisztítottak és átdolgoztak a végső modell elkészítéséhez.

A digitális modell segítségével új távlatok nyíltak

Az elkészült 3D-s ábrázolásból az építészek és mérnökök pontos alaprajzokat, metszeteket és anyagmennyiségeket készítettek, így minden a tervezett összegben került kivitelezésre.

A modell által az épület korszerű tűzvédelmi rendszerekkel gazdagodott, megőrizve középkori jellegét. A katedrális boltozata már a tűzvész során is bizonyította erejét: jelentős része megvédte az épületet az összeomlástól.

Ez a lenyűgöző történet bizonyítja, hogy még a legnagyobb tragédiák után is van remény, és a múlt értékei méltó módon megőrizhetők a jövő számára.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 13:50:00
2024-ben 13 295 új lakás épült, 29 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban; a kiadott építési engedélyek és az egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 20 494 volt, 4,7 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS