Néhány évvel ezelőtt az egész világ megdöbbenve figyelte, ahogy a történelmi Notre Dame katedrális pusztító lángok martalékává válik. Az 1163-ban elkezdett építmény több mint nyolc évszázad alatt számos nehézségen ment keresztül, de a 2019-es tűzvész mind közül a legsúlyosabbnak bizonyult.
A helyreállításhoz sok pénz, nemzetközi összefogás és a legkorszerűbb technológia is szükséges volt. Ennek köszönhetően a székesegyház újra eredeti ragyogásában fogadja látogatóit.
Hazánkban is van olyan csapat, amely építkezéskor, restauráláskor hívható: a Novabird épületek felmérése terén is nyújt szolgáltatást, méghozzá a legmodernebb technikákkal dolgozva könnyíti meg az építészek és kivitelezők munkáját.
Milyen problémákba ütközött a helyreállítás?
Egy ilyen mértékben sérült épület esetében az eredeti állapot pontos meghatározása szükséges ahhoz, hogy a rekonstruálás sikeres legyen. Bár a Notre Dame-ról rengeteg régi rajz, fotó és videó készült, ezek hiányosak, pontatlanok vagy nem tartalmazzák az idő közbeni átépítéseket. Az építészettörténészek számára világos volt, hogy korszerű, digitális technológiára van szükség a rekonstrukcióhoz.
Az egyik meghatározó adatforrást egy korábbi művészettörténeti kutatás adta. Egy lelkes szakértő csapat évekkel a tűzvész előtt lézerszkennerek és nagyfelbontású kamerák segítségével térképezte fel a középkori katedrálisok legapróbb részleteit is. A Notre Dame esetében készített felmérés több mint egymilliárd adatpontot tartalmazott, melyekből tűpontos digitális másolatot hoztak létre. Ez a modell vált a helyreállítás alapjává.
Adatgyűjtés a pusztítás után
A tűz eloltását követően az épület állapotának felmérése azonnal megkezdődött. Drónok és lézerszkennerek segítségével a szakemberek egyetlen nap alatt rögzítették az épület sérült részeit, anélkül, hogy fizikailag beavatkoztak volna. A szkennerek hihetetlen részletességgel, akár 5 milliméteres pontossággal térképezték fel a szerkezetet. Az így gyűjtött több mint 50 milliárd adatpont által az épület pontos háromdimenziós rekonstrukcióját kapták.
A munkát megnehezítette az ólom okozta szennyezettség, amely jóval a határérték fölött volt. A helyszínen dolgozók teljes védőruházatban végezték munkájukat, miközben minden szkennelési adatot megtisztítottak és átdolgoztak a végső modell elkészítéséhez.
A digitális modell segítségével új távlatok nyíltak
Az elkészült 3D-s ábrázolásból az építészek és mérnökök pontos alaprajzokat, metszeteket és anyagmennyiségeket készítettek, így minden a tervezett összegben került kivitelezésre.
A modell által az épület korszerű tűzvédelmi rendszerekkel gazdagodott, megőrizve középkori jellegét. A katedrális boltozata már a tűzvész során is bizonyította erejét: jelentős része megvédte az épületet az összeomlástól.
Ez a lenyűgöző történet bizonyítja, hogy még a legnagyobb tragédiák után is van remény, és a múlt értékei méltó módon megőrizhetők a jövő számára.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”