A Magyarországon működő osztrák vállalkozások jónak értékelik a magyar gazdaságot

2019. 12. 19., 08:00

A Magyarországon működő osztrák vállalkozások egyharmada szerint a magyar gazdaság tovább javult, 40 százaléka pedig ugyanannyira vonzónak találta gazdasági szempontból 2019-ben az országot, mint egy évvel ezelőtt – közölte az ADVANTAGE AUSTRIA Magyarország – az Osztrák Nagykövetség Kereskedelmi Osztálya – az Osztrák Gazdasági Kamara külképviselete.

Az ADVANTAGE AUSTRIA nemzetközi szinten végzett ABC-indikátor 2019 felmérésében Magyarországon 58 osztrák leányvállalat vett részt.

A válaszadók 24 százalékának előrejelzése szerint vállalkozásuk magyarországi befektetései növekedni fognak, ami azt mutatja, hogy osztrák szempontból Magyarország továbbra is vonzó gazdasági környezetnek számít - írják a közleményben.

Ugyanakkor a cégek következő évre vonatkozó várakozásai jóval visszafogottabbak, mint ahogy tavalyi felmérés eredményei mutatták: miközben 2018-ban a vállalatok 64 százaléka számolt emelkedő árbevétellel, 52 százalék több megbízással, 50 százaléka növekvő kapacitáskihasználással, addig jelenleg mindössze 38 százalék vár emelkedő bevételt, megrendelést, illetve 43 százalék számol jobb kapacitáskihasználtsággal.

A felmérés szerint a válaszadók fele számít stagnálásra a foglalkoztatottak száma és a befektetés volumene tekintetében a következő 12 hónapban. A vezetők döntő többsége, 71 százaléka arról számolt be, hogy a munkavállalók jobb elérhetősége még vonzóbbá tenné Magyarországot. További fontos tényezőkként jelölték meg a munkavállalók szakképzését és termelékenységet.

Kimutatták, hogy a Magyarországon jelenlévő osztrák cégek várakozásai összességében inkább tartózkodóbbak a korábbi felméréshez képest, 41 százalékuk változatlan gazdasági helyzettel számol a következő egy évben az előző évi 55 százalékkal szemben, 43 százalékuk visszaesést vár a 2018 évi 22 százalékkal szemben, míg 16 százalék számít javulásra a 2018-as  23 százalék után.

A munkaerőhiány miatti növekvő bérszínvonal a helyi osztrák cégeket is jelentősen érinti. Arra a kérdésre, hogy hol jelentkezik leginkább az emelkedő bérek hatása, a vállalatok vezetőinek 41 százaléka jelölte meg a termék- vagy szolgáltatási árak emelkedését, 40 százaléka pedig a profitcsökkenést.

Arra a kérdésre, hogyan válhatna még vonzóbb gazdasági térséggé Magyarország, a megkérdezettek elsősorban a munkavállalók elérhetőségében, képesítésében és termelékenységében, valamint a minőségtudatosság területén látnak még fejlődési lehetőséget.

A szabályozói környezet tekintetében pedig a gazdaságpolitika kiszámíthatósága, a bürokráciacsökkentés, a korrupció és bűnözés elleni küzdelem, valamint a jogbiztonság területén várnak javulást a válaszadók.

A közleményben hangsúlyozták, Ausztria Magyarország legnagyobb befektetői közé tartozik 10 százalékos részaránnyal, miközben az itteni osztrák vállalatok összességében 60 000 munkavállalót foglalkoztatnak. Jelenleg nagyjából 1200 osztrák vonatkozású cég működik aktívan Magyarországon.

Az ADVANTAGE AUSTRIA több mint 70 országban van jelen, közel 100 irodából álló, hálózata révén szolgáltatásokat kínál az osztrák vállalatoknak és nemzetközi üzletfeleiknek. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 13:50:00
2024-ben 13 295 új lakás épült, 29 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban; a kiadott építési engedélyek és az egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 20 494 volt, 4,7 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS