2023. május 19. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 05. 19., 08:19

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Az eddigieknél is aktívabb munkára készül a 35 éves VOSZ

„Az a célunk, hogy a lefektetett alapokra, a szervezetünkben lévő értékekre egy dinamikusabb, aktívabb szerepvállalást és új szolgáltatásokat építsünk.”

VOSZPort: Tájékoztató az indulásról

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége május 26-án webináriumon mutatja be a VOSZPort digitális felületére tervezett PIACTÉR funkciót.

Szja-bevallás: hétfőig van lehetőség a módosításra

Már csak néhány nap van hátra az szja-bevallás határidejéig, május 22-éig – hívja fel a figyelmet a NAV.

Külföldi forrású jövedelmek a 2022. évi szja bevallásban

Előfordulhat, hogy a NAV egyáltalán nem rendelkezik a jövedelemadatokkal, így előfordulhat, hogy a személyi jövedelemadó bevallásával kapcsolatos teendőket a magánszemélynek önállóan kell megtennie. Ezzel kapcsolatban mire érdemes figyelni? Válaszolnak a Deloitte szakértői.

SAFE-ben az érték: új fejezet a start-up befektetésben?

A SAFE-re keresztelt szerződéstípus az Egyesült Államokban már évtizedek óta megkönnyíti a tőkebevonást frissen alakult, magas jövőbeni potenciállal rendelkező cégekbe, a magyar jogszabályok alatt ugyanezt csak macerásan és kerülőúton lehet jelenleg megvalósítani. A hiányt egy nemrégiben benyújtott törvénymódosítás-javaslat igyekszik pótolni – a Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalója.

Negyedével csökkent a földgázfogyasztás a 2022–23-as fűtési szezonban

A földgázfogyasztás az 2022. október közepétől 2023. április közepéig tartó időszakban az eggyel korábbi fűtési szezonhoz képest 24,5 százalékkal, a felhasznált villamos energia mennyisége 7,5 százalékkal csökkent Magyarországon. Gázból ez hozzávetőleg 2 milliárd köbméteres, áramból 1900 gigawattórás megtakarítást jelent.

Már csak 1 százalékos lemaradásban a használtautó-piac

Áprilisban a DataHouse előzetes adatai szerint 66 992 személygépkocsi cserélt gazdát Magyarországon, ami csupán egy százalékkal marad el a tavaly áprilisban regisztrált 67 648-as mennyiségtől.

Lejárt a határidő: kiderült, mennyi ATM-et kell telepíteniük a bankoknak

A Covid előtti ATM-számot kell a bankoknak újra elérniük – közölte a Magyar Nemzeti Bank a beérkezett adatok alapján. Akkor mintegy 400-zal több ATM működött Magyarországon, mint most.

A papírsárkány és a szélerőmű ötvözése hatékonyabb áramforrás lehet

A norvég Kitemill megújuló energiával foglalkozó vállalat azt állítja, hogy új rekordot állított fel forradalmi szélenergia-rendszerével. A légi szélenergia (AWE) megoldás papírsárkányszerű eszközöket használ a turbinák által befogottnál erősebb és egyenletesebb szelek hasznosítására.

857 millió forint uniós támogatással épít gyárat Székesfehérváron a Trimetrik Kft.

A műanyagiparban érdekelt, hazai tulajdonú Trimetrik Kft. élvonalbeli technológiákat (Ipar 4.0, robotika, szenzortechnika) integráló, műanyag alkatrészeket termelő gyárat létesít Székesfehérváron, a Magyar Multi Program támogatásából.

A műszaki felsőoktatásban tanulók kétharmada külföldi munkában is gondolkodik

A műszaki felsőoktatási képzésben részt vevő hallgatók 75 százaléka kész belföldi költözésre karrierjének építése érdekében, 64 százalékuk pedig a diploma megszerzését követően külföldi munkakeresést is tervez.

Az idei Brain Bar minden eddiginél átfogóbban tekint a jövőbe

Európa legnagyobb, évről évre megrendezett jövőfesztiválja, a Brain Bar szeptember 21. és 22. között ismét megnyitja az idő kapuit az érdeklődők előtt.

Sokba kerülhet a cégeknek az uniós MI-szabályozásnak való megfelelés

Kétévnyi egyeztetés után elkészült a mesterséges intelligencia felelős, etikus és biztonságos fejlesztésére, használatára és piacra kerülésére vonatkozó szabályokat meghatározó európai uniós AI Act. Az IVSZ – Szövetség a Digitális Gazdaságért egyetért a szabályozás céljával, ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az annak való megfelelés költségei ne legyenek túlságosan megterhelőek az innovatív vállalkozások, különösen a kkv-k és startupok számára.

Roland Berger: Megtorpanhat az európai magántőke szektor

Az európai magántőke szektor kihívásokkal néz szembe a hitelfinanszírozás hiánya miatt – derült ki a Roland Berger tanulmányából. Az ágazat az uralkodó gazdasági és politikai bizonytalanságok miatt óvatosan lépked.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS