Roland Berger: Megtorpanhat az európai magántőke szektor

2023. 05. 18., 18:48

Az európai magántőke szektor kihívásokkal néz szembe a hitelfinanszírozás hiánya miatt – derült ki a Roland Berger tanulmányából. Az ágazat az uralkodó gazdasági és politikai bizonytalanságok miatt óvatosan lépked. A német tanácsadócég 1700 magántőke-szakértő várakozására épülő jelentése alapján a szektor mintegy 60 százaléka arra számít, hogy a magántőke bevonásával megvalósuló fúziók és felvásárlások (M&A) száma az előző évhez képest alacsonyabb szinten marad.

„Az uralkodó gazdasági és politikai bizonytalanságok kézzelfogható hatással vannak a magántőke-befektetési piacra” – mondja Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi partnere. A szakember szerint a jelenlegi piaci környezetben kihívást jelent a külső finanszírozáshoz való hozzáférés a nagyszabású ügyleteknél; mindazonáltal a kis és közepes kapitalizációjú szegmensben még mindig számos meggyőző eszköz áll rendelkezésre. A magántőke-befektetési szakemberek ismét a tőzsdén jegyzett vállalatok és az elsődleges befektetések felé fordítják figyelmüket.

Az egyes európai országokban eltérőek az M&A-ügyletek kilátásai. A felmérés szerint a skandináv országokban, valamint Spanyolországban és Portugáliában várhatóan egyes esetekben 10 százalékot meghaladó M&A-növekedés várható. Ezzel szemben Olaszország, Közép- és Kelet-Európa, valamint az Egyesült Királyság kilátásai visszafogottabbak. Németország, Svájc és Ausztria esetében a válaszadók legfeljebb enyhe növekedést várnak.

A hitelfinanszírozás a magántőke-tevékenységek egyik legfontosabb hajtóereje, a szakértők 91 százaléka tekinti a finanszírozási formák elérhetőségét a jövőbeli fejleményeket jelentősen befolyásoló tényezőnek (szemben a 2022-es 35 százalékkal). Az általános gazdasági helyzetet a válaszadók 90 százaléka szintén jelentős befolyásoló tényezőnek tekinti (szemben a 2022-es 74 százalékkal). A magas energiaköltségek és a fogyasztói bizalom a felmérésben résztvevők közel 60 százaléka szerint jelentős hatást gyakorolnak a magántőke-tevékenységre. Ezzel szemben a világjárvány hatását minimálisnak ítélik (mindössze 4 százalék említette, szemben a 2022-es 45 százalékkal).

A magántőke-befektetések legfontosabb várakozásai 2023-ra: az alapok az elsődleges befektetésekre, a gyógyszeripari célpontokra és a kisebb tőkeértékű vállalatokra összpontosítanak.

A magántőke-befektetési szakemberek több mint kétharmada az elsődleges befektetéseket – beleértve a többségi (44 százalék) és a kisebbségi (24 százalék) befektetéseket – tartja legvonzóbb célpontnak. Ezek a befektetések továbbra is jelentős értékteremtési potenciált kínálnak, ami a magántőke-befektetési társaságok számára elsődleges prioritást jelent. A tőzsdén jegyzett vállalatok vonzereje jelentősen megnőtt, a válaszadók 55 százaléka emelte ki őket, szemben a 2022-es 13 százalékkal. A másodlagos kivásárlásokat tartják a legkevésbé relevánsnak, ezeket a szakértők mindössze 19 százaléka említette (a 2022-es 60 százalékhoz képest).

A gyógyszeripar és az egészségügy, valamint a technológia, a szoftverek és a digitális megoldások jelentik továbbra is a két legvonzóbb célszektort. A szakértők mintegy 67 százaléka, illetve 61 százaléka számít arra, hogy ezekben az iparágakban nagyszámú magántőke-befektetési tranzakcióra kerül majd sor. Az energiaágazat 43 százalékkal a harmadik helyre lépett előre, megelőzve az üzleti szolgáltatások és az infrastruktúra ágazatokat, amelyek 2022-ben még ezt a pozíciót foglalták el. A megújuló energiaforrások egyre inkább felkeltik a magántőkealapok érdeklődését, és várhatóan döntő szerepet játszanak majd a jövőbeni befektetésekben az energetikai transzformáció előrehaladtával.

A magántőke-befektetési szakemberek a tranzakciós volumen szempontjából a kis tőkeértékű (100 millió euróig terjedő értékű ügyletek) és a közepes tőkeértékű (100-249 millió euró közötti) szegmenseket tartják a legígéretesebb célcsoportoknak. Mindez elsősorban annak köszönhető, hogy ezek kevésbé függenek a nagy összegű külső finanszírozástól, amint azt a tanulmány szerzői is hangsúlyozzák.

A felmérésből kiderült, hogy a következő öt év legfontosabb értékteremtő intézkedései közé tartoznak a környezetvédelmi, társadalmi és kormányzási (ESG) tényezők, a „ciklus-állóság” és a portfólióvállalatok digitalizálása.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 23., 15:05
Az elmúlt évekhez képest felélénkült a kereslet az új építésű ingatlanok iránt, ez is az oka annak, hogy idén rendkívüli mértékben drágultak a lakóparki ingatlanok. A zenga.hu adatai szerint Budapesten átlagosan 1,9 millió forintért hirdetik az új építésű ingatlanok négyzetméterét, ám az exkluzív budai ingatlanok esetében ennek többszörösét kérik el.
2025-04-24 08:10:00
A mezőgazdasági termékek előállításának folyamatos fenntartása és az élelmezésbiztonság érdekében az állam az öntözési, a rizstermelési és a halgazdasági vízhasználat vízszolgáltatási díját az idei évben is átvállalja a termelőktől – jelentette be az Agrárminisztérium.

  Rovathírek: HIPA

Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.