2023. február 2. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 02. 02., 08:18

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Hatalmas érdeklődés mellett indult el a 700 milliárdos hitelprogram

A kereskedelmi bankok kivétel nélkül részt akarnak venni a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramban. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium alig egy hete bejelentett programja még el sem indult, de már sorban állnak a cégek az olcsó hitelért.

13 agrárszervezet szerint az élelmiszerárstop mára betöltötte szerepét

Az ársapkák kivezetése a termelők, az élelmiszer-feldolgozók és a kereskedők közös érdeke – fogalmaz közleményében 13 agrár- és élelmiszeripari szervezet.

464 milliárd forintot hagytak a vendégek a szálláshelyeken 2022-ben

2022 decemberében a kereskedelmi szálláshelyeken 725 ezer vendég 1,7 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 28, a vendégéjszakáké 22 százalékkal emelkedett 2021 decemberéhez viszonyítva – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Nem a létszámbővítés éve lesz 2023 a nagyvállalatoknál

10-ből 9 cég a jelenlegi dolgozói létszámmal tervez idén és rekord alacsony, mindössze 5 százalék a munkaerőfelvételben gondolkodó cégek aránya, miközben létszámleépítést ennél több vállalat tervez – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index 2022 utolsó negyedéves méréséből. A teljes vállalati szektorban így 0,4 százalékos létszámcsökkenés várható idén.

650 dolgozót érint Nyíregyházán az Electrolux döntése

Az Electrolux a megváltozott üzleti környezetre és alacsony keresletre hivatkozva 2024. januártól nem folytatja tovább a szabadonálló hűtőszekrények gyártását a 650 dolgozót foglalkoztató nyíregyházi gyárában.

Munkajogi változások 2023-ban: mentesítés, szabadság

A Munka Törvénykönyvének módosítása jelentős változásokat vezetett be a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés és az igénybe vehető szabadság körében is. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

Milyen lesz a jövő munkahelye? A változás már 2023-ban elindulhat

A koronavírus-járvány óta drámaian átalakult a technológiához való viszonyunk, a tradicionális HR jelentősége egyre csökken. A cégek keresik a folyamatok egyszerűsítésének és hatékonyságuk növelésének lehetőségét.

Kedvezőbb panaszkezelési szabályok a vállalkozások számára

Jó hír a vállalkozások számára, hogy tavaly év végétől módosultak a fogyasztóvédelmi törvény rendelkezései. Az új szabályok egyrészt egyértelműbbé, másrészt kedvezőbbé is teszik a vállalkozások kötelezettségeit a fogyasztói panaszkezelés terén. A főbb változásokat Pintér Anna, a CERHA HEMPEL szakértője foglalta össze.

A hazai keresetek az EU sereghajtói között vannak

A KSH adatai szerint a havi nettó (nem teljeskörűen számba vett) átlagkereset a 2010-es 132,6 ezer forintról közel 292 ezer forintra nőtt 2021-re, majd 339,5 ezer forintra 2022-ben. Ez nominálisan 2021-ig 2,2-szeres, 2022-ig pedig 2,6-szeres növekedés.

A budapesti büfés, aki senkit sem hagy éhezni

Nem tudja elviselni, ha kukából eszik valaki.

Lassan közelít a benzin ára a 600 forinthoz

A benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is csökken február 3-án.

Tovább csökkent az infláció az eurózónában

A decemberi 9,2 százalékról 8,5 százalékra mérséklődött az éves infláció az eurózónában 2023. januárban – tájékoztatott az Eurostat.

6,1 százalékos volt a munkanélküliségi ráta az Európai Unióban 2022 decemberében

2022 decemberében a novemberivel megegyező, 6,1 százalékos szinten maradt a munkanélküliség az Európai Unióban – tájékoztatott az Eurostat.

A Lockheed Martin a robotikai lemezgyártó legújabb befektetője

Az amerikai Machina Labs elsősorban honvédelmi eszközök gyártásában jeleskedik: modern megoldásai szabadon méretezhető fémlemeztermékek előállítását gyorsítják fel.

Lakásbiztosítások: élénkítené a versenyt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium vezetésével megkezdődött egy olyan szabálymódosítási csomag kidolgozása, amely élénkíti a versenyt a lakásbiztosítások piacán.

Tíz éve nem volt ilyen gyenge január az ingatlanpiacon

A Duna House becslése alapján stagnáló november és december után 2023 januárjában újabb mélypontjára süllyedt az ingatlanpiac.

Mi érdekli a reptéri kutyát?

Niki, a frissen kiképzett szolgálati kutya és egy csomagvizsgáló röntgen is segíti a NAV munkáját a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren.

Súlyos kenőpénzek a műszaki vizsgán, nyolc kormánytisztviselő őrizetben

A Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt nyomoz.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS