A Lockheed Martin a robotikai lemezgyártó legújabb befektetője

A Lockheed Martin a robotikai lemezgyártó legújabb befektetője
2023. 02. 01., 20:35

Az amerikai Machina Labs elsősorban honvédelmi eszközök gyártásában jeleskedik: modern megoldásai szabadon méretezhető fémlemeztermékek előállítását gyorsítják fel.

A Machina Labs fejlett fémlemeztermékei mostantól a Lockheed Martin Ventures közvetlen finanszírozásával készülhetnek, mivel a gigavállalat kockázatkihelyező ága 21,8 millió dolláros befektetést hajtott végre a robottechnológiával dolgozó cégben. A The Robot Report tudósítása szerint a Machina Labs saját növekedésének gyorsítására fogja használni az új forrásokat, amelyekből elsősorban kutatás-fejlesztésre, valamint a termelési folyamatok és a kohászat kapacitásnövelésére szeretne nagyobb összegeket fordítani.

„A Machina Labsnál a jövő gyárát építjük” – mondta Edward Mehr társalapító-vezérigazgató, aki sokféle formatervezés és fizikai termék igény szerinti, szabadon skálázható előállítását vizionálja. A Lockheed Martin befektetésével a Roboforming fémlemezhajlító technológiát szeretnék magasabb szintre fejleszteni, hogy hatékonyabban szolgálhassák ki a védelmi szektor szükségleteit, sőt, versenyelőnyhöz juttassák az Egyesült Államokat, a nemzetbiztonsági és védelmi termékek fejlesztésében.

A Machina Labs robotjai AI-vezérelt szenzorok sorát használják az adatok összegyűjtésére és a fémlemezek megmunkálására, aminek a végén finoman formázott alkatrészek készülnek. A legnagyobb előnyt a digitális ikrek jelentik: a vállalat minden egyes darabnak elkészíti a virtuális mását, ami tartalmazza az összes lényeges folyamatinformációt. A fém alkatrészeket elsősorban autó-, nehézgép-, építő- és repülőgépipari, valamint honvédelmi és elektronikai ágazatok számára készítik.

A cég módszerei gyakorlatilag egyedi módon, szinte láthatatlanul emelik új szintre az évszázados feldolgozóipar rugalmasságát és mozgékonyságát. Feloldják a gyors iteráció lehetőségét és javítják a tervezési ciklust, azáltal, hogy a gyártási platformon a robotika és a mesterséges intelligencia legújabb vívmányait ötvözik, így a nagyszerű ötletek gyorsan és megfizethető módon válnak valósággá.

A grandiózus robotkarokkal történő formázás párját ritkító megoldás a nehézfémmegmunkálásban. A Machina Lab anyag- és geometria-agnosztikus technológiája valóban messze túlmutat a hagyományos lemezformázási metódusokon. A robotjaikkal végzett tervezés-megformázás-legyártás időtartama 50 hétről néhány órára rövidíti egy első alkatrész fizikai megvalósulását, ráadásul kiküszöböli maguknak a szerszámoknak a tervezési és gyártási költségeit, amelyek a megszokott módszerekkel akár egymillió dollárt is felemésztenek.

A most együttműködésre lépő vállalatok minden bizonnyal honvédelmi beruházások közös kivitelezői lesznek, hiszen a 2019-ben alapított Machina Labs partnere hosszú ideje a világ egyik legnagyobb hadiipari beszállítója. A Lockheed Matin repülőgépei, honvédelmi technológiái és például információbiztonsági eszközei elsősorban az amerikai hadsereg számára készülnek, így általában vezeti az amerikai szövetségi kormány legnagyobb beszállítóinak toplistáját és egyedül lefedi a Pentagon összes kifizetett támogatásának kb. tíz százalékát. A Lockheed éves bevételének kb. fele származik az USA Védelmi Minisztériumától, de beszállítója az Energiaügyi Minisztériumnak és a NASA-nak is.

Gábor János

Fotó: Machina Labs

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS