Nem a létszámbővítés éve lesz 2023 a nagyvállalatoknál

2023. 02. 01., 15:41

10-ből 9 cég a jelenlegi dolgozói létszámmal tervez idén és rekord alacsony, mindössze 5 százalék a munkaerőfelvételben gondolkodó cégek aránya, miközben létszámleépítést ennél több vállalat tervez – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index 2022 utolsó negyedéves méréséből. A teljes vállalati szektorban így 0,4 százalékos létszámcsökkenés várható idén.

A KSH legfrissebb adatai szerint kismértékben tovább nőtt a munkanélküliségi ráta, ami 2022 decemberében 3,9 százalék volt. A 2 milliárd forint feletti árbevétellel rendelkező cégek egyéves várakozásait vizsgáló K&H nagyvállalati növekedési index 2022 utolsó negyedévi eredményei szerint ez a tendencia idén tovább folytatódhat. „A nagyvállalatok túlnyomó része (89 százalék) nem tervez változtatni a munkaerő-létszámon, mégis borús képet látunk az idei foglalkoztatottsági szándékáról. Ennek hátterében egyrészt az áll, hogy 13 százalékról 5 százalékra visszaesett a munkaerőfelvételt tervező cégek aránya, ami az index történetében az eddigi legalacsonyabb érték. Másrészt a létszámcsökkentésben gondolkodó cégek aránya nem változott az előző negyedévhez képest, továbbra is 6 százalék. Összeségében tehát, ha árnyalatnyival is, de jelenleg már többen vannak az elbocsátást tervező cégek, ami azt eredményezi, hogy a teljes nagyvállalati szektorban idén 0,4 százalékos létszámleépítés várható. Ennél nagyobb mértékű (1 százalék) elbocsátásra eddig mindössze egyszer, 2 évvel ezelőtt készültek a cégek” – részletezte az eredményeket Rajna Gábor, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője.

Cégmérettől és ágazattól függetlenül összességében mindenhol negatív várakozások vannak a foglalkoztatottsági tervekben. Legnagyobb arányban a 4-9,9 milliárd forint közötti éves árbevételű cégeknél készülnek elbocsátásra (10 százalék), de új kollégákkal is itt számolnak a legtöbben (8 százalék). A 4 milliárd forint alatti és a 10 milliárd forint feletti éves árbevételű cégeknél ennél jóval alacsonyabb mértékben készülnek létszámleépítésre (4 százalék4 százalék), de új alkalmazottak felvételére is (4 százalék és 3 százalék).

Szektorok közül a mezőgazdaság a legstabilabb, itt a cégek 100 százaléka a meglévő dolgozói létszámmal folytatja az idei évet, tehát sem elbocsátást, sem munkaerőfelvételt nem terveznek. Létszámleépítés legnagyobb arányban az iparban (9 százalék), míg a kereskedelmi és szolgáltató cégeknél ennél alacsonyabb mértékben várható (4 százalék és 3 százalék). Létszámbővítéssel elsősorban a szolgáltató (7 százalék) és a kereskedelmi (6 százalék) cégek terveznek, míg az iparban ennél jóval alacsonyabb ez az arány (3 százalék).

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 20., 16:40
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-21 19:13:00
Ha Önnek van a feltételeknek megfelelő, eladó kutyája és részt kíván venni a NAV április hónapban tervezett kutyavásárán, akkor 2023. április 12-ig küldjön előzetes ajánlatot!

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  Rovathírek: GUSTO

Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS