Új rekord: elkészült a legnagyobb naperőmű a világon

Új rekord: elkészült a legnagyobb naperőmű a világon
2024. 02. 19., 14:10

2024 januárjára érte el teljes kapacitását, így megkezdheti a termelést a világ jelenlegi legnagyobb naperőműve és energiatároló telepe, ami 238 ezer háztartást képes ellátni villamosenergiával és évente 320 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.

Az Egyesült Államokban készült el a világ legnagyobb naperőműve és akkumulátoros energiatároló üzeme, ami részben a kaliforniai Kern megyében található Edwards légibázison terül el - innen a neve, az Edwards Sanborn. Az immáron készre jelentett projekt egy hatalmas mennyiségű megújuló energiát hasznosító komplexum: 1900 hektárnyi területű, 875 megawatt napenergia előállítására és közel 3,3 gigawattóra energia akkumulátorokban történő tárolására alkalmas, emellett 1,3 gigawatt összekapcsolási kapacitással a hálózatra is képes csatlakozni. Ez azt jelenti, hogy a projekt elegendő tiszta villamos energiát tud szolgáltatni mintegy 238 ezer háztartásnak, és évente 320 ezer tonnával csökkenti az emissziót.

A projektben a First Solar 1,9 millió napelemét, valamint az LG Chem, a Samsung és a BYD akkumulátorait használják. Az építéséhez közel 160 kilométer középfeszültségű vezetékre, majdnem 580 kilométer egyenáramú kábelre és 120.720 darab akkumulátorra volt szükség. Az Edwards Sanborn a legnagyobb köz- és magánszféra közötti partnerség keretében jött létre az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának történetében. Legalább ezer munkás dolgozott rajta, több mint egymillió órányi sérülésmentes munkaórán át.

A projekt kivitelezője a piacvezető építőipari és mérnöki Mortenson vállalat, ami 2021 elején kezdte a munkát és 2023 februárjában már be is indította naperőművet, ami a teljes kapacitását 2024 januárjában érte el.

Az Edwards Sanborn napenergia- és energiatároló projekt a maga nemében a legnagyobb az Egyesült Államokban és a világon. Meghaladja a legnagyobb energiatároló eddigi rekordtartóját, a Vistra Moss Landing projektet, ami szintén Kaliforniában található. Ezek mellett a világ jelenleg üzemelő legnagyobb naperőműveivel is felveszi a versenyt, köztük például a kínai Golmud Solar Parkkal (2,8 gigawatt) és az indiai Bhadla Solar Parkkal (2,7 gigawatt).

A napenergia a megújuló energiaforrásokra való globális átállás kulcsfontosságú eleme, mivel segíthet csökkenteni a klímaváltozás legjelentősebb okozójától, a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. Mivel a napenergia-termelés technológiái olyan kihívásokra is választ kell adjanak, mint például a napfény időszakossága és a napenergia-infrastruktúra környezeti hatásai, ezekből legalább az egyikre megoldást kerestek a Sanborn építése során. A felhős időben vagy éjszaka fellépő termeléskiesést irdatlan mennyiségű akkumulátorral hidalják át, hogy a telep akkor is képes legyen villamosenergiát szolgáltatni a fogyasztóknak, ha éppen nem süt a nap. Egy probléma pipa, de ezzel rögtön létre is hoztak egy másikat: az akkumulátorokhoz használt fémeket, köztük a lítiumot és kobaltot nem fenntartható bányászat biztosítja és a cellák leselejtezése, illetve közeli eltárolása szintén környezetkárosító lehet.

Egy további hatás mellett sem lehet elmenni, és ez a naperőművek telepítésére felhasznált földterület, igaz, a hasonló projektekhez jórészt terméketlen, állat- és növényfajok által is ritkán lakott, például sivatagos tájegységeket választanak ki. Ettől függetlenül vitathatatlan, hogy az ehhez hasonló projektek akár súlyos társadalmi és ökológiai problémákkal járhatnak. A korábban, a Mojave-sivatagban létesített, több mint 60 ezer hektáros Riverside East Solar Energy Zone például egyszerre hívta ki maga ellen a földet szentnek tartó indiánok és a sivatagi hüllők (pl. laposfarkú szarvasbéka és a sivatagi teknős) élőhelyét féltő állatvédők haragját.

Gábor János

Főoldali kép: Mortenson

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS