Új rekord: elkészült a legnagyobb naperőmű a világon

Új rekord: elkészült a legnagyobb naperőmű a világon
2024. 02. 19., 14:10

2024 januárjára érte el teljes kapacitását, így megkezdheti a termelést a világ jelenlegi legnagyobb naperőműve és energiatároló telepe, ami 238 ezer háztartást képes ellátni villamosenergiával és évente 320 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.

Az Egyesült Államokban készült el a világ legnagyobb naperőműve és akkumulátoros energiatároló üzeme, ami részben a kaliforniai Kern megyében található Edwards légibázison terül el - innen a neve, az Edwards Sanborn. Az immáron készre jelentett projekt egy hatalmas mennyiségű megújuló energiát hasznosító komplexum: 1900 hektárnyi területű, 875 megawatt napenergia előállítására és közel 3,3 gigawattóra energia akkumulátorokban történő tárolására alkalmas, emellett 1,3 gigawatt összekapcsolási kapacitással a hálózatra is képes csatlakozni. Ez azt jelenti, hogy a projekt elegendő tiszta villamos energiát tud szolgáltatni mintegy 238 ezer háztartásnak, és évente 320 ezer tonnával csökkenti az emissziót.

A projektben a First Solar 1,9 millió napelemét, valamint az LG Chem, a Samsung és a BYD akkumulátorait használják. Az építéséhez közel 160 kilométer középfeszültségű vezetékre, majdnem 580 kilométer egyenáramú kábelre és 120.720 darab akkumulátorra volt szükség. Az Edwards Sanborn a legnagyobb köz- és magánszféra közötti partnerség keretében jött létre az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának történetében. Legalább ezer munkás dolgozott rajta, több mint egymillió órányi sérülésmentes munkaórán át.

A projekt kivitelezője a piacvezető építőipari és mérnöki Mortenson vállalat, ami 2021 elején kezdte a munkát és 2023 februárjában már be is indította naperőművet, ami a teljes kapacitását 2024 januárjában érte el.

Az Edwards Sanborn napenergia- és energiatároló projekt a maga nemében a legnagyobb az Egyesült Államokban és a világon. Meghaladja a legnagyobb energiatároló eddigi rekordtartóját, a Vistra Moss Landing projektet, ami szintén Kaliforniában található. Ezek mellett a világ jelenleg üzemelő legnagyobb naperőműveivel is felveszi a versenyt, köztük például a kínai Golmud Solar Parkkal (2,8 gigawatt) és az indiai Bhadla Solar Parkkal (2,7 gigawatt).

A napenergia a megújuló energiaforrásokra való globális átállás kulcsfontosságú eleme, mivel segíthet csökkenteni a klímaváltozás legjelentősebb okozójától, a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget. Mivel a napenergia-termelés technológiái olyan kihívásokra is választ kell adjanak, mint például a napfény időszakossága és a napenergia-infrastruktúra környezeti hatásai, ezekből legalább az egyikre megoldást kerestek a Sanborn építése során. A felhős időben vagy éjszaka fellépő termeléskiesést irdatlan mennyiségű akkumulátorral hidalják át, hogy a telep akkor is képes legyen villamosenergiát szolgáltatni a fogyasztóknak, ha éppen nem süt a nap. Egy probléma pipa, de ezzel rögtön létre is hoztak egy másikat: az akkumulátorokhoz használt fémeket, köztük a lítiumot és kobaltot nem fenntartható bányászat biztosítja és a cellák leselejtezése, illetve közeli eltárolása szintén környezetkárosító lehet.

Egy további hatás mellett sem lehet elmenni, és ez a naperőművek telepítésére felhasznált földterület, igaz, a hasonló projektekhez jórészt terméketlen, állat- és növényfajok által is ritkán lakott, például sivatagos tájegységeket választanak ki. Ettől függetlenül vitathatatlan, hogy az ehhez hasonló projektek akár súlyos társadalmi és ökológiai problémákkal járhatnak. A korábban, a Mojave-sivatagban létesített, több mint 60 ezer hektáros Riverside East Solar Energy Zone például egyszerre hívta ki maga ellen a földet szentnek tartó indiánok és a sivatagi hüllők (pl. laposfarkú szarvasbéka és a sivatagi teknős) élőhelyét féltő állatvédők haragját.

Gábor János

Főoldali kép: Mortenson

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 17., 16:17
Az ESG törvény, valamint annak végrehajtási rendelete speciális rendelkezéseket tartalmaz egy vállalkozás közvetlen beszállítóinak átvilágítására, aminek teljesítéséért végső soron az ügyvezetés tartozik felelősséggel – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A törvény közelmúltban megjelent végrehajtási rendeletéből kiderül, mindez milyen feladatokat ró a vállalatokra.
2024-10-18 00:18:00
Az egyre komplexebb szabályozási környezet, valamint a geopolitikai helyzet bizonytalansága ellenére is optimizmus uralkodik a technológiai szektorban a növekedési kilátásokat illetően – többek között erre mutat rá a DLA Piper Tech Index riportjának 2024. évi kiadása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS