Döntően befolyásolja a HR szerepét a gazdasági ciklus

2019. 10. 25., 11:45

A HR szerepét az aktuális gazdasági helyzet döntően befolyásolja, így a jelenleg növekedési pályán lévő gazdasági környezetben a HR adminisztratív szerepköre egyre inkább eltolódik a stratégiai partnerség felé. Azaz a HR a döntési folyamatok legfelsőbb szintjére kerül – véli a K&H. A versenyhelyzet növekedése ugyanakkor operatív szinten is új, hatékonyabb eszközöket kíván a HR szakemberek részéről, amire a dolgozói igényekhez igazított, valamint a digitális HR megoldások adnak választ.

Az elmúlt években jelentősen megváltozott a HR szerepe: a szakterület az adminisztratív, kiszolgálói tevékenységből elmozdult a stratégiai partnerség felé a szervezeti struktúrában.

„A HR feladatait nemcsak önmagában a munkaerőpiaci helyzet, hanem a gazdasági ciklus is meghatározza. Míg stagnáló vagy lassabb növekedési, esetleg visszaeső gazdasági időszakban a szervezeti változások mellett főként operatív feladatok vannak a HR számára, addig ezen felül a gazdaság jelenlegi, növekedési szakaszában a megfelelő munkaerő megtalálása és megtartása a cég fenntartható működése, fejlődése és versenyképessége szempontjából már stratégiai jelentőséggel bír. A költségek és a dolgozói állomány figyelése ezért a döntési folyamatok legfelsőbb szintjére került” – tájékoztatott Végh József, a K&H HR igazgatója.

„Azt is látni kell, hogy a versenyhelyzet miatt szinte minden szektorban megnövekedett a dolgozók elvándorlása, ezért a HR jellemzően több keresést indít. Másrészt a kollégák képzése, motiválása és véleményük felmérése, valamint az új munkaerőpiaci trendek figyelése és alkalmazása új elvárásokat, feladatokat jelent a HR szakemberek számára. Összességében tehát minőségében és mennyiségében is jelentősen megnövekedett a HR feladata és szerepe” – hangsúlyozta ki a szakember.

Életszakaszonként változó motiváció

A HR szakemberek szempontjából az is meghatározó, hogy a munkaerőpiacon jelenlevő számos generáció élethelyzete és igényei eltérnek egymástól – ez pedig a HR eszközök, juttatások, sőt, a kommunikáció szintjén is eltérő megoldásokat kívánnak. A pályakezdők és fiatal munkavállalók elsősorban azokat a lehetőségeket keresik, ahol kipróbálhatják magukat, fejleszthetik tudásukat, és így megtalálhatják azt a területet, ami igazán érdekes számukra.

A tapasztaltabb munkavállalók, szakemberek számára ugyanakkor a folyamatos szakmai fejlődés és kiteljesedés mellett kiemelten fontos a kihívást jelentő új feladatok, a szakértő munkatársi környezet és a szakmai képzések biztosítása. Mindez természetesen egy összetartó, jóhangulatú csapatban a munka-magánélet egyensúlyának megteremtése mellett.

Digitalizáció becsatornázása a HR folyamatokba

A HR megnövekedett szerepköréhez és feladataihoz a digitalizáció kínálta megoldások nagy segítséget nyújtanak. Az online technológiák a toborzás, a képzések, a munkavégzési folyamatok és az adminisztráció szempontjából is kényelmesebb, gyorsabb és költséghatékonyabb, sőt, még fenntarthatósági szempontból is kedvezőbb megoldásokat kínálnak.

Így a közösségi média felületek, ezen belül is elsősorban a LinkedIn, szinte megkerülhetetlen eszköze a toborzásnak, miközben a videóinterjúk és az online, papírmentes beléptetési rendszer is segíti a költséghatékonyabb, gyorsabb HR szolgáltatások elérését. A meglévő kollégák esetében pedig a rugalmas munkavégzési formáknál, az online elérhető képzéseknél, fejlesztéseknél nyílik tér a digitális megoldások előtt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS