A kártevők vagy mi alkalmazkodunk jobban a változó klímához?

2021. 04. 15., 19:00

A globális átlagnál is nagyobb hőmérséklet-emelkedés, a szélsőségek egyre gyakoribb előfordulása és a növekvő kiszámíthatatlanság miatt a hazai mezőgazdaságnak egyre fokozódó növényvédelmi kihívásokkal kell szembesülnie – hangzott el szerdán Agroinform.hu agrometeorológiai konferenciáján.

Bár az emelkedő tavaszi hőmérséklet miatt nő a vegetációs időszak hossza, ami különösen a hosszabb tenyészidejű növények számára lehet kedvező, a vegetációs időszak korábbi kezdete ugyanakkor a növekvő változékonysággal párosulva paradox módon növekvő fagykockázatnak teszi ki a mezőgazdaságot. Az idei évnek is komoly fagykárokkal és aszályos időjárással futott neki a mezőgazdaság, és a jövőben is számolnunk kell hasonló tavaszi jelenségekkel.

Vadász Vilmos agrometeorológus előadásából kiderült, hogy a hőmérsékleti értékek egész évre jellemző általános emelkedése mellett a kártevők áttelelését segítő enyhe telek, a tavaszi gabonák vetését akadályozó csökkenő tavaszi csapadékátlagok, és az időben és helyben szélsőségesen koncentrált csapadékmennyiségek okozzák a mezőgazdaság számára a legnagyobb meteorológiai kihívásokat.

Lepres Luca kertészmérnök, az Agroinform.hu szakújságírója a növekvő növényvédelmi kihívások közül kiemelte, hogy az évszakok egyre inkább eltolódnak és összemosódnak, ezért a termesztés régi szabályait a korábbinál sokkal rugalmasabban kell kezelni. A változékonyság miatt a mezőgazdasági tevékenységek nehezen tervezhetővé és szervezhetővé váltak, emiatt azokkal fokozottan igazodni kell a meteorológiai és növényvédelmi előrejelzésekhez.
A szélsőségessé váló időjárás ugyanakkor megköveteli a talajművelés átalakítását, az ellenállóbb fajták nemesítését és a különféle növénykondicionálók alkalmazását. Az igazi télies időjárás elmaradása miatt egyrészt a kártevők nagyobb tömege telel át, másrészt állandóvá válik sok invazív faj jelenléte, ezért új, célzott védekezési technológiák alkalmazására is szükség van.

Ingyenesen elérhető állami adatok is segítik a gazdálkodókat

Papp Gabriella, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöki titkárságának vezetője az agrometeorológiai szolgáltatások bemutatása során kiemelte, hogy a meteorológiai információk széleskörű, hatékony felhasználását egyértelműen segíti az idei évtől megvalósuló nyílt meteorológiai adatpolitika fő célkitűzése: elindult a meteorológiai adatok, információk hatékony felhasználását lehetővé tevő, széleskörű és ingyenes adatelérést biztosító, magas szakmai színvonalú meteorológiai információt tartalmazó portál, ami az odp.met.hu címen érhető el mindenki számára.
Emellett az OMSZ weboldalán a met.hu-n található hiteles meteorológiai mérési adatok, agrárium specifikus előrejelzések és helyzetjelentések is segítik a gazdák mindennapi termelő tevékenységét.

A konferencia kerekasztal-beszélgetésén résztvevők is a kiszámíthatatlanná váló időjárás kihívásaira helyezték a hangsúlyt. Általános törekvés az öntözés, a víztakarékos, nedvesség-visszatartó technológiák alkalmazása, és a korábbiaktól eltérő vetési módokkal történő kísérletezés. Arra is van már példa, hogy a jobb termésátlag elérése érdekében egyes tavaszi vetésű kultúrnövényeket már az őszi időszakban elvetnek.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS