Orvosi szenzáció: életeket menthet a növényi alapú, ehető robot

Orvosi szenzáció: életeket menthet a növényi alapú, ehető robot
2023. 10. 25., 14:21

Kevésbé invazív, mégis hatékonyabb orvosi kezeléseket és beavatkozásokat tehet lehetővé az egyetemi találmány. A modern gyógyítás új szintjét jelentheti a szervezetben célirányosan gyógyszert vagy sejteket és szöveteket szállító puha robot.

Olyan intelligens, fejlett anyagokat hoztak létre az amerikai Waterloo-i Egyetem kutatói, amelyek a lágy orvosi mikrorobotok új korszakának vághatnak utat és kulcsfontosságúak lehetnek az orvosi eljárások átalakításában, hiszen minimálisan invazív, közben rendkívül hatékony kezeléseket tesznek lehetővé. Hamed Shahsavan, a Vegyészmérnöki Tanszék professzora vezetésével teljesen holisztikus megközelítést alkottak a mikrorobotok tervezéséhez, szintéziséhez, gyártásához és lehetséges manipulációjához.

Ezek az apró robotok képesek navigálni az emberi szervezet zárt és folyadékkal telt környezeteiben, hogy kényes rakományt, például sejteket vagy szöveteket szállítsanak, pontosan meghatározott helyekre. A robotok ráadásul kicsit sem mérgezőek, sőt, egyenesen biokompatibilisek, így ideálisak az orvosi alkalmazásra.

Az egyetem kutatói fejlett hidrogél kompozitokból készítettek fenntartható, növényi eredetű cellulóz nanorészecskéket tartalmazó robotokat. Ez az egyedülálló anyagkeverék lehetővé teszi a pontos irányítást és a manőverezhetőséget.

„Kutatócsoportomban a régit és az újat kapcsoljuk össze: előre mutató robotokat gyártunk, hagyományos lágy anyagok, például a hidrogélek, a folyadékkristályok és a kolloidok felhasználásával” – magyarázza Shahsavan az egyetem közleményében.

Az intelligens anyagok egyik legfigyelemreméltóbb tulajdonsága, hogy külső kémiai stimuláció hatására képesek alakot váltani, ami lehetővé teszi a kutatók számára azt is, hogy ezeket az alakváltozásokat előre programozzák, így támogatva a funkcionális lágy robotok gyártását. Fontos továbbá, hogy a mikrorobotok egyedülálló öngyógyító tulajdonsággal is rendelkeznek, így nincs szükség a hagyományos ragasztók használatára. A kutatók össze tudják vágni és illeszteni az anyagot, különböző formákat hozva létre, különböző orvosi eljárásokhoz. Az anyag alakja mágnesességgel is módosítható, hogy megkönnyítse a mozgást és a navigációt az emberi testben. A koncepció életképességét azzal igazolták, hogy sikeresen irányítottak át az apró prototípust egy labirintuson, csupán mágneses mező használatával. Ez a megoldás lehetőségek egész tárházát nyitja meg, a pontos és célzott gyógyszeradagolástól a szövetek helyreállításán át az emberi test átvizsgálásáig.

 

„A vegyészmérnökök kritikus szerepet játszanak a kutatás határainak kitolásában. Multidiszciplináris tudásunknak és készségeinknek köszönhetően egyedülálló helyzetben vagyunk ahhoz, hogy innovatív utakat mutassunk be ezen a feltörekvő területen” – hangsúlyozta Shahsavan. Megjegyezte: a mikrorobotika olyan magas szintű vegyészmérnöki készségeket és tudást igényel, amivel megoldhatják hő- és tömegátvitel, a folyadékmechanika, a reakciótechnika és a polimerek időközben felmerül kérdéseit, vagy átlátják „a lágy anyagok tudományát és a biokémiai rendszereket”. A kutatás mai csúcspontja nem a végállomás, hanem egy izgalmas utazás kezdete – közölte a professzor. A következő kihívás az, hogy ezeket a mikrorobotokat szubmilliméteres méretre zsugorítsák.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció. Forrás: teksomolika - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS