Orvosi szenzáció: életeket menthet a növényi alapú, ehető robot

Orvosi szenzáció: életeket menthet a növényi alapú, ehető robot
2023. 10. 25., 14:21

Kevésbé invazív, mégis hatékonyabb orvosi kezeléseket és beavatkozásokat tehet lehetővé az egyetemi találmány. A modern gyógyítás új szintjét jelentheti a szervezetben célirányosan gyógyszert vagy sejteket és szöveteket szállító puha robot.

Olyan intelligens, fejlett anyagokat hoztak létre az amerikai Waterloo-i Egyetem kutatói, amelyek a lágy orvosi mikrorobotok új korszakának vághatnak utat és kulcsfontosságúak lehetnek az orvosi eljárások átalakításában, hiszen minimálisan invazív, közben rendkívül hatékony kezeléseket tesznek lehetővé. Hamed Shahsavan, a Vegyészmérnöki Tanszék professzora vezetésével teljesen holisztikus megközelítést alkottak a mikrorobotok tervezéséhez, szintéziséhez, gyártásához és lehetséges manipulációjához.

Ezek az apró robotok képesek navigálni az emberi szervezet zárt és folyadékkal telt környezeteiben, hogy kényes rakományt, például sejteket vagy szöveteket szállítsanak, pontosan meghatározott helyekre. A robotok ráadásul kicsit sem mérgezőek, sőt, egyenesen biokompatibilisek, így ideálisak az orvosi alkalmazásra.

Az egyetem kutatói fejlett hidrogél kompozitokból készítettek fenntartható, növényi eredetű cellulóz nanorészecskéket tartalmazó robotokat. Ez az egyedülálló anyagkeverék lehetővé teszi a pontos irányítást és a manőverezhetőséget.

„Kutatócsoportomban a régit és az újat kapcsoljuk össze: előre mutató robotokat gyártunk, hagyományos lágy anyagok, például a hidrogélek, a folyadékkristályok és a kolloidok felhasználásával” – magyarázza Shahsavan az egyetem közleményében.

Az intelligens anyagok egyik legfigyelemreméltóbb tulajdonsága, hogy külső kémiai stimuláció hatására képesek alakot váltani, ami lehetővé teszi a kutatók számára azt is, hogy ezeket az alakváltozásokat előre programozzák, így támogatva a funkcionális lágy robotok gyártását. Fontos továbbá, hogy a mikrorobotok egyedülálló öngyógyító tulajdonsággal is rendelkeznek, így nincs szükség a hagyományos ragasztók használatára. A kutatók össze tudják vágni és illeszteni az anyagot, különböző formákat hozva létre, különböző orvosi eljárásokhoz. Az anyag alakja mágnesességgel is módosítható, hogy megkönnyítse a mozgást és a navigációt az emberi testben. A koncepció életképességét azzal igazolták, hogy sikeresen irányítottak át az apró prototípust egy labirintuson, csupán mágneses mező használatával. Ez a megoldás lehetőségek egész tárházát nyitja meg, a pontos és célzott gyógyszeradagolástól a szövetek helyreállításán át az emberi test átvizsgálásáig.

 

„A vegyészmérnökök kritikus szerepet játszanak a kutatás határainak kitolásában. Multidiszciplináris tudásunknak és készségeinknek köszönhetően egyedülálló helyzetben vagyunk ahhoz, hogy innovatív utakat mutassunk be ezen a feltörekvő területen” – hangsúlyozta Shahsavan. Megjegyezte: a mikrorobotika olyan magas szintű vegyészmérnöki készségeket és tudást igényel, amivel megoldhatják hő- és tömegátvitel, a folyadékmechanika, a reakciótechnika és a polimerek időközben felmerül kérdéseit, vagy átlátják „a lágy anyagok tudományát és a biokémiai rendszereket”. A kutatás mai csúcspontja nem a végállomás, hanem egy izgalmas utazás kezdete – közölte a professzor. A következő kihívás az, hogy ezeket a mikrorobotokat szubmilliméteres méretre zsugorítsák.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció. Forrás: teksomolika - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS