Magyar népművészet és közművelődés kategóriában kapott Prima Primissima díjat a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány. Fontosnak tartják, hogy a vegyes házasságból származó gyerekeket bevonják a magyar oktatási rendszerbe.
Az elismerésről, az idény elhunyt néprajzkutató által indított alapítvány célkitűzéseiről Balázs-Bécsi Gyöngyi, a Kolozs megyei szervezet elnöke beszélt a Krónikának.
Megerősítést, ugyanakkor felelősséget is jelent a Kallós Zoltán Alapítvány Prima Primissima díja – mondta a Krónikának az idén februárban elhunyt Kossuth-díjas néprajzkutató által alapított válaszúti szervezet elnöke, Balázs-Bécsi Gyöngyi.
Az alapítvány képviselői múlt pénteken vehették át a Prima Primissima díjat Budapesten.
„Nemcsak a név kötelez bennünket, hanem a most kapott díj is” – mondta az oktatás, közművelődés és a népművészeti hagyományok ápolása terén tevékenykedő szervezet elnöke. Úgy fogalmazott, az oktatás terén fontosnak tartják, hogy a mezőségi, vegyes házasságból származó gyerekeket bevonják a magyar oktatási rendszerbe.
A válaszúti és nagysármási szórványkollégiumban 140 gyerek tanul, ennek a közösségnek 30 százaléka vegyes házasságból származik. Fontosnak tartják, hogy megtanítsák nekik a magyar nyelvet, hiszen nyelvismeret hiányában nem tudják átadni a magyar kultúra értékeit.
Kolozs és Maros megyei gyerekek járnak a válaszúti és nagysármási szórványkollégiumba, valamint mezőgazdasági szakiskolások is tanulnak az alapítványnak köszönhetően.
A Prima Primissima idei díjazottjairól ITT olvashat.
2024 januárjában Magyarország is ott lesz a Fagylalt Világkupán, ahol a világ minden tájáról érkező országokkal méretteti meg magát.
A szén-dioxid-mentesen előállított áram túlnyomó többségét tavaly is a Paksi Atomerőműben termelték meg. Az elmúlt 10 évben a hazai villamosenergia-fogyasztás átlagosan évi 1,28 százalékkal növekedett.