Hasznukra tudják fordítani az erdélyi és partiumi szállásadók azt a tényt, hogy a koronavírus-világjárvány sem szegte a lakosság utazási kedvét. A Covid–19 elleni vakcina megjelenésével tavasszal, illetve nyáron többen tervezik az útra kelést.
László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment klaszter elnöke a Krónikának elmondta, a kis- és közepes szállásadók szempontjából jól alakul a téli idény, mindenhol telt ház van. A külföldi sízés lehetősége szinte teljesen megszűnt, ez növelte a belföldi turisztikai célpontok vonzerejét - írja a Krónika.
„Bálványoson például a gasztronómiában emelték magasra a mércét, kültéri tevékenységekkel, kirándulásokkal növelték a szállás vonzerejét, ugyanakkor időpontfoglalással a szaunát, a jacuzzit is lehet használni. Két-három napot tartalmasan el lehet így tölteni még akkor is, ha nincs sípálya a közelben” – részletezte László Endre.
Az utazási kedv nem lankadt Romániában, maradt egy réteg, amelyik a külföldi utazásokat is bevállalja. Így az ország felkerült a Maldív-szigetekre turistákat küldő országok top tízes listájára. Románia korábban nyitott, mint a közép- és nyugat-európai országok többsége, Egyiptomba, Mauritiusra, a Maldív-szigetekre is utaznak romániai turisták.
A tapasztalatok szerint ugyanakkor tavaly a turisztikai vállalkozók egy része nem élt a kormánytámogatásokkal. „Bátortalanok voltak, nem bíztak a rendszerben, attól tartottak, hogy fokozottabban ellenőrzik majd őket” – mondta László Endre.
A tavalyi forgalomkiesés húsz százalékát lehívhatják a turizmusban vállalkozók, az összeget működési költségekre fordíthatják. Ez a pénz a tavalyi mérleg lezárása után, valószínűleg márciusban lesz lehívható. Emellett az alkalmazott nélkül működő kisvállalkozásoknak nyújtandó 2 ezer eurós egyszeri támogatás lehetőségét is valószínűleg februárban újranyitják.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.