Az EU előírásai szerint hamarosan valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie. Az ehhez nyújtott szlovák állami támogatás iránt egyre többen érdeklődnek.
Az EU szabályai szerint 2020 végétől valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek (A0 energiaosztály) kell lennie – írja az Új Szó.
Ez utóbbi nem azonos a passzívház, az aktívház, az ökoház vagy más hasonló fogalmakkal, csak azt rögzíti, hogy rendkívül energiatakarékos épületről van szó. Az épületben felhasznált kis mennyiségű energia számottevően az épületben vagy annak közelében termelt megújuló energiából származik.
Az ilyen házakra folyósított 8 ezer eurós támogatás iránt 500-an érdeklődtek Szlovákiában. A támogatást meghirdető közlekedési tárca az elmúlt hónapban lezárta az első fordulót, és eddig több mint 120 kérvényre bólintott rá, a többit még vizsgálja.
A közlekedési tárca legfrissebb információi szerint az A0 energiaosztályú házakra nyújtott 8 ezer eurós támogatás következő fordulójára azt követően kerülhet sor, hogy életbe lép az épületek energiahatékonyságáról szóló jogszabály módosítása.
A második fordulóban már csak azok igényelhetnék a támogatást, akiknek a használatbavételi engedélyük nem régebbi két évnél.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.