Egy évvel elhalasztaná a kormány a pedagógusok szeptember elsején esedékes fizetésemelését Romániában – derül ki a pénzügyminisztérium által ismertetett költségvetés-kiegészítési tervezetből.
A bérnövelést a 2017/153-as törvény írja elő, az idei szeptemberi a fokozatos emelés harmadik, utolsó szakasza lett volna – írja a Krónika.
A mostani büdzsémódosítással 523 millió lejt vonnak el a személyi költségekre tervezett összegből. A korábbi bérmodellezések szerint a 2018 decemberében még 3000 lejes alapfizetéssel rendelkező pedagógus 2019 januárjától már 3500, 2020 januárjától pedig 4000 lejt kapott, most szeptemberben pedig 5000 lejre kellett volna nőnie fizetésének.
A pénzügyminisztérium azzal indokolja a fizetésemelés elhalasztását, hogy a pluszkiadás 11 milliárd lejes többletterhet róna a költségvetésre, ami a bruttó hazai termék több mint egy százalékát jelenti.
A mostani módosítás során elvont-átcsoportosított csupán 523 millió lej azt bizonyítja, hogy – a kormány korábbi állításaival ellentétben – a pedagógusok szeptemberi béremelésére szánt összeg bele sem volt tervezve az idei költségvetésbe, 10,5 milliárd lej „hiányzik”.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.