Kettős diszkrimináció éri Romániában a versenyszférában dolgozókat hiszen amellett, hogy a legtöbb esetben maguknak kell állniuk a nyaralással járó kiadásokat, a közszférában biztosított üdülési csekkek még fel is verték tavaly a belföldi idegenforgalomban az árakat.
Diszkriminációnak minősül, hogy miközben a közalkalmazottak a teljes romániai lakosság által befizetett adókból és illetékekből fedezett üdülési csekkekkel mehetnek nyaralni, addig a versenyszférában dolgozóknak maguknak kell fizetniük az utazással, a szállással, az étkezésekkel járó kiadásokat – irányította rá a figyelmet Dragoş Anastasiu, a Román–Német Kereskedelmi és Iparkamara (AHK) elnöke.
A magáncégek is adhatnak üdülési csekkeket, a különbség az, hogy a vállalkozások saját költségvetésükből fizetik ezek ellenértékét, míg az állam az adófizetőkéből – írja a Krónika.
„Öt hónapja a gazdasági miniszter azt mondta, bevezetik az intézkedést, hogy ne álljon fenn többé diszkrimináció az állami és a magánszféra között” – idézte fel a kamaraelnök.
A közalkalmazottak a korábbi bejelentések szerint az idei évre is megkapják az 1450 lejes üdülési csekkeket. Ugyanakkor mivel sokuknak a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot vagy veszélyhelyzet idején járt volna le a tavalyi utalványa, azok érvényességét meghosszabbították 2021. május 31-ig.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.