Belgrádban bemutatták a Külföldi Befektetők Tanácsának (FIC) 2020. évi Fehér könyvét, amelynek sarkalatos megállapítása, hogy Szerbiában mérsékelten, de javul az üzleti légkör.
A FIC leszögezi, hogy Szerbia gazdasági fejlődése hat pilléren alapszik, ezek a következők: szállítás, energiaipar, telekommunikáció, digitalizáció és elektronikus ügyvitel, ingatlanok és építkezés, munkaerő és emberi tőke – írja a Magyar Szó.
A Fehér könyv bemutatóján Ana Brnabić kormányfő kijelentette, hogy Szerbia gazdasága az idén a szélsőségesen nagy, rendkívüli költségeket is kibírta. Közölte, hogy a kormány becslése szerint Szerbia mínusz 1 százalékos GDP-csökkenéssel zárja az évet, de a cél az, hogy ez az érték mínusz 0,7 legyen.
A Tanács támogatja a szerb kormánynak azt a törekvését, hogy az segítsen a vállalatoknak és egyéneknek, de hangsúlyozza: a segítségnek is megvannak a maga határai, ezeket pedig a költségvetési hiány és a közadósság képezi. A bruttó nemzeti termék csak enyhe arányban csökkent, mivel azonban a közadósság gyorsan növekszik, a további támogatások csak korlátozottak lehetnek.
A koronavírus-járvány alatt a szerbiai vállalatok teljes összegű bért csak állami segítséggel tudnak fizetni.
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.