A KBC Csoport többé nem hitelez új olaj- és gázmezőkhöz köthető projekteket

A KBC Csoport többé nem hitelez új olaj- és gázmezőkhöz köthető projekteket
2021. 12. 07., 12:56

A fosszilis tüzelőanyagok visszaszorítása érdekében a KBC 2016-ban tette közzé első csoportszintű energiahitel stratégiáját, ami az elmúlt öt évben egyre szigorúbbá vált. A csoport most még tovább megy: véget vet az új olaj- és gázlelőhelyek kiaknázására és a meglévők korszerűsítését célzó projektek finanszírozásának.

2021. november 1-től kezdve a KBC újfent szigorított üzletpolitikáján, és újabb intézkedésekkel segít elérni a karbonsemlegességet 2050-re. A csoport új energiahitel-stratégiája megerősíti a fosszilis energiahordozókkal kapcsolatos projektek hitelezésére vonatkozó, évek óta érvényben lévő korlátozásokat, és véget vet az új lelőhelyek kiaknázására és a meglévők korszerűsítésére irányuló feltárások és fejlesztések finanszírozásának.

Johan Thijs, a KBC Csoport vezérigazgatója szerint hatalmas kihívással nézünk szembe: „A Földünkre nézve a globális felmelegedés az egyik legnagyobb fenyegetés, és jelentős, tartós hatással lesz a gazdasági fejlődésre és jólétre. Prominens nemzetközi pénzügyi intézetként aktív szerepet szeretnénk vállalni a klímaváltozás elleni küzdelemben. A környezeti szempontokat is figyelembe vevő nyereséges növekedés és a pozitív társadalmi változások kéz a kézben járnak. A KBC szigorú követelmények és fenntarthatósági alapelvek segítségével szeretné elérni e kettőt egyszerre, miközben csökkentjük saját szénlábnyomunkat és népszerűsítjük a zöld pénzügyi termékeket.”

Még szigorúbb irányelvek

A csoport többé nem hitelez, nem ad tanácsot és nem köt biztosítást új olaj- és gázmezőkkel kapcsolatos projektekre és a meglévők korszerűsítére. Ebbe beletartozik az északi- és déli sarkköri szárazföldi és óceáni lelőhelyeken folytatott és a palaolaj-kitermelés is.

A KBC szintén felhagy a mélytengeri fúrás segítségével és a kátrányhomokból kinyert kitermelés, illetve az új lelőhelyek feltárásának finanszírozásával.

„Nem hitelezünk többé olyan vállalatoknak, akik csak olaj- és gázmezők kiaknázásával foglalkoznak. Néhány energiaátmenettel kapcsolatos kivétel mellett a vertikálisan integrált olaj- és gázcégeknek mostantól csak úgy biztosítunk forrásokat, ha a hitelek 2030-ig kifutnak, hacsak az adott vállalat nyilvánosan be nem jelentette, hogy nem kezd projekteket új lelőhelyeken. 2022. január 1-től pedig a vertikálisan integrált cégek is csak egy olyan záradék elfogadásával juthatnak finanszírozáshoz, amelynek értelmében a forrásokat nem használják új olaj- és gázmezők fejlesztésére” – részletezte a változásokat Suba Levente, a K&H Fenntarthatósági programjának vezetője.

Ezen esetektől eltekintve, bár szigorú feltételek mellett, a csoport továbbra is fog hitelezni, tanácsot adni és biztosítást kötni olajhoz és gázhoz köthető tevékenységekre.

Fenntartható alapokkal a Földért

A közvetlen finanszírozás mellett már a KBC hagyományos alapjai sem fektetnek kőszénhez köthető eszközökbe, miközben elkötelezte magát, hogy a megújuló erőforrások a teljes energiahitel-portfólióban legalább 65 százalékot tegyenek ki legkésőbb 2030-ig. Ezek aránya 2018 óta folyamatosan növekszik, az elmúlt három évben 56 százalékról 60 százalékra emelkedett idén június végéig.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS