A 40 pluszosok temetik nyugdíjas álmaikat

2021. 11. 25., 16:29

A fiatalok sokkal derűsebb jövőképpel rendelkeznek nyugdíjas éveikről, mint a 40 év feletti lakosság – derült ki az OTP Nyugdíjpénztár legfrissebb, reprezentatív kutatásából. Míg a 18-39 éves korosztály 37 százaléka szerint munkától mentes időskor várja majd, a negyedik X betöltését követően inkább már az anyagi gondokra és egészségügyi kihívásokra számítanak a válaszadók. Ezt a törést az OTP Nyugdíjpénztár saját tapasztalatai is igazolják, a legtöbben még mindig csak 40-hez közeledve kezdenek bele a nyugdíjcélú megtakarításaikba. Azonban a pénztár szakértői arra is felhívták a figyelmet, hogy minél hamarabb kezdi meg valaki az időskori megtakarításait, annál könnyebben tudja megteremteni a boldog időskor feltételeit.

Minél idősebbek vagyunk, annál kevesebb illúziónk van az időskorról – mutatott rá az OTP Nyugdíjpénztár megbízásából készített, reprezentatív Pulzus kutatás.  A magyar lakosság fejében jellemzően két lehetséges nyugdíjkép él: az élethosszig tartó munka és az időskori kalandok állnak egymással ellentétben.

A 40 év alattiak 37 százaléka gondolja úgy, hogy nem kell majd dolgoznia a nyugdíjkorhatár betöltését követően. Ezt a kérdést azonban az idősebb generációk másképp látják: 40-59 év közöttiek esetében csupán 28 százalék, 60 év felett pedig 25 százalék vélekedik ugyanígy a kérdésről és gondolja, hogy munkától mentes időskor elé néz majd.

A 40 alattiak a munkavállalás kérdéséhez hasonlóan optimistán gondolkoznak arról, hogy időskoruk tartogat-e még kalandokat számukra. Közel egyharmaduk szerint végre lesz idejük új kihívásokba vágni a fejszéjüket, viszont az ettől idősebbek esetében a nyugdíjas kalandorok aránya jelentősen csökken.

A kutatás következtetéseit a pénztár eredményei is alátámasztják. Horpácsi Krisztina, az OTP Nyugdíjpénztár főosztályvezetője hívta fel a figyelmet az összefüggésre: „Ugyan 2018 óta az OTP Nyugdíjpénztárnak sikerült 40 év alatt tartania az új belépők átlagéletkorát, tapasztalataink alapján a lakosság nagyobb része továbbra is ezután kezdi csak meg időskori megtakarításait. A negatív jövőkép azonban egyre többek számára mutat rá az igazságra: bár az öregedést nem kerülhetjük el, azt viszont eldönthetjük, milyen időskort szeretnénk. Az OTP Nyugdíjpénztári megtakarítással kezünkbe vehetjük az irányítást, így már a munkával töltött évek alatt is bárki elkezdheti építgetni anyagi gondoktól mentes nyugdíjas éveit.”

Mindegyik generáció egyetért abban, hogy a testi-lelki fáradtság el fogja érni őket öregkorukra, ezzel megnehezítve mindennapjaikat. Az anyagi problémák is foglalkoztatják a lakosság nagy részét, azonban látszik, hogy az idő múlásával egyre rosszabbnak ítélik meg helyzetüket. Míg 60 év alatt a válaszadók több mint egyharmada mondta azt, hogy a nyugdíjból valószínűleg nem fog tudni megélni, felette már 50 százalékuk vette ugyanezt biztosra.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 04., 15:20
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.
2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS