Németországban terjeszkedik tovább a mikromobilitás reformere

Németországban terjeszkedik tovább a mikromobilitás reformere
2023. 04. 13., 10:41

Amszterdam, Milánó, Róma, Párizs és Athén után Münchenben is üzemet hoz létre a világ legkisebb elektromos autóját gyártó Estrima. Az olasz cég Birò nevű járműve átformálja a mikromobilitás fogalmát.

Birò Deutschland GmbH néven alapított új céget Münchenben az Estrima, hogy még elérhetőbbé tegye az európai piacokon a mikromobilitást megreformáló kisautóját. A Birò előtt leginkább a nagyvárosi környezetekben bérelhető és bárhol otthagyható mini járműveket, például az e-rollereket sorolták a mikromobilitás kategóriába. Erre a járműosztályra ráférne a változás, mert az e-rollerekhez sokan azt az élményt társítják, hogy lépten-nyomon átbuknak rajtuk a járdán, hiszen az ideiglenes felhasználók mindenféle alkalmatlan helyen teszik le őket, ha már nincs rájuk szükségük.

Ezen a rossz berögződésen nagyban változtathatnak az olyan vállalatok, mint az elektromos mikromobilitásra szakosodott Estrima, ami tehát lelkesen folytatja európai terjeszkedési stratégiáját a müncheni cégalapítással.

A négykerekű Birò a gyártó szerint a világ legkisebb száz százalékban elektromos meghajtású autója. A mikrojármű állítólag minden olyan követelménynek megfelel, ami a jövő városi mobilitási koncepciói szempontjából fontos: energia- és helytakarékos (1,84 m x 1,11 m), fenntartható, környezetbarát, jól manőverezhető és könnyű. A Birò hatótávolsága a modelltől függően akár 100 km, a végsebessége pedig 45 km/h vagy 60 km/h lehet. Ezenkívül elegendő helyet kínál két személy számára, és körülbelül 300 literes tárolókapacitással is rendelkezik, ami megfelel egy középkategóriás személyautó csomagtartójának méretével.

Az akkumulátor bármely 230 V-os háztartási konnektorra csatlakoztatva feltölthető. Ehhez az akkumulátoregység opcionálisan kivehető a járműből: két keréken gurul, mint egy kézikocsi, így viszonylag könnyen mozgatható, például otthoni töltés céljából. Az apró, de annál ötletesebb megoldás lakótelepi infrastruktúrában igazán jól jön:

ha a panelrengetegben élő tulajdonos, vagy bérlő nem rendelkezik saját garázzsal, parkolóhelytől függetlenül is töltheti a Biròt - csak kiveszi belőle és hazaviszi az akkumulátort.

A járművet két darab, egyenként 48 V-os villanymotor hajtja, és sok elektromos vagy hibrid járműnél megszokott módon fékezéskor energia-visszanyerésre is képes. További funkcióként automatikus, elektronikus kéziféket kínál, ami távolról is aktiválható, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy az autót rögzítve hagytuk a parkolóban. A jármű egyébként elektronikusan elő van készítve a megosztó szoftverek használatára, szóval elég valószínű, hogy a közeljövőben nagyvárosi bérautószolgáltatók is ráalapozzák majd a flottájukat, de magánemberek is bérbe adhatják az erre szolgáló applikációkon keresztül.

A gyártó állítása szerint rengeteg időt lehet spórolni, ha ez ember nem hagyományos autóval, hanem Biròval közlekedik nagyvárosi környezetben, hiszen nem csak könnyen leparkolható és rugalmas a mindennapi forgalomban, még a napi háromórás közlekedésből is legalább egyet megspórol a tulajdonosának, vagy bérlőjének. A mérete ellenére biztonságos – teszik hozzá, hiszen merev fémváz veszi körbe az utasokat.

Gábor János

Főoldali kép: Estrima

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS