Párját ritkító, teljesen elektromos vontatóhajó áll szolgálatba

Párját ritkító, teljesen elektromos vontatóhajó áll szolgálatba
2024. 01. 26., 12:10

Már ilyen is van, pedig ez a megoldás ebben a járműkategóriában ritka, mint a fehér holló. Az egyetlen gramm szén-dioxid kibocsátása nélkül üzemeltethető vontatóhajó minden példánya többezer tonnával csökkenti a globális karbonlábnyomot.

Bemutatták az USA első teljesen elektromos vontatóhajóját, az eWolfot, ami a gyártó Crowley szerint a fenntartható tengeri közlekedés új korszakának hírnöke, hiszen innovatív technológiával csökkenti az emissziót. A floridai hajózási vállalat kétségtelenül jelentős mérföldkövet ért el az amerikai tengerhajózási iparban: az eWolf az ország első teljesen elektromos, segédhajtású kikötői vontatóhajója.

Nem világelső, hanem az USÁ-ban első megoldásról van szó, hiszen az elektromos vontatóhajózás globális úttörője a norvég Corvus Energy hajóakkumulátorairól üzemelő HaiSea Wamis. Ez a tengeri igásló közel 5300 kWh-s elektromos tároló kapacitással mozog szén-dioxid mentesen, miközben az össztömege 472 tonna, a hossza pedig több mint 28 méter.

A Crowley mérnöki csapatának kezei között készült eWolf 25 méteres, és - feltéve, hogy zöldenergiával töltik - nulla károsanyag-kibocsátású hajó, ami teljes egészében elektromos árammal működik. A kifejlesztése a gyártó szövetségi, állami és helyi kormányzati partnereinek segítségével épült meg - összhangban a Crowley fenntarthatóság és dekarbonizáció iránti elkötelezettségével.

„Az eWolf fejlett hajóirányítási technológiája és első osztályú energetikai jellemzői révén fog szolgáltatásokat nyújtani, miközben szavatolja azt a biztonságot, minőséget és megbízhatóságot, amiről a Crowley eddig is ismert volt” – beszélt haza James Fowler alelnök-vezérigazgató a cég közleményében.

Az eWolf tényleg fordulópontot jelenthet a tengeri környezetterhelés csökkentése terén. Az üzemeltetése első tíz éve alatt várhatóan 178 tonnával kevesebb nitrogén-oxidot, 2,5 tonnával kevesebb dízel részecskét és 3100 tonnával kevesebb szén-dioxidot fog kibocsátani, ami összességében 1,33 millió liter üzemanyag elégetésével egyenértékű.

Az első eWolf a szállítási és végső demonstrációs próbákat, valamint a Crowley mikrohálózatos parti töltőállomásának befejezését követően a San Diego-i kikötőben fog üzemelni, várhatóan 2024 tavaszától. Ez az állomás, ami a Corvus Energy két konténeres energiatároló rendszerével van felszerelve, kulcsfontosságú szerepet fog játszani a gyors feltöltésben, miközben csökkenti a közösségi energiahálózat terhelését. Ez az úttörő jelentőségű megoldás összhangban áll a Crowley azon kötelezettségvállalásával, hogy 2050-re minden területen nettó zéró üvegházhatású gázkibocsátást ér el, ami jelentős lépés a fenntarthatóbb és környezetbarátabb tengeri hajózás felé. Ebben a törekvésben az eWolf nem csak egy technológiai csodát képvisel, hanem újabb elképesztő bizonyítéka annak, hogy közös erőfeszítésekkel és innovatív megoldásokkal valóban lehetséges előmozdítani a fenntarthatóságot, még egy olyan, lomhán fejlődő szegmensben is, mint a tengeri és teherhajózás.

Gábor János

Főoldali kép: Crowley Shipping

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS