A mezőgazdasági termelői árak 2022 I–III. negyedévében 49 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek áremelkedése (54 százalék) meghaladta az állatok és állati termékekét (39 százalék) – tájékoztatott a statisztikai hivatal. A ráfordítási árak szintén jelentős, 46 százalékos növekedését elsősorban a folyó termelőfelhasználás összetevőinek 51 százalékos áremelkedése okozta, míg a beruházások ára 15 százalékkal nőtt. A drágulás az ellátási zavarokkal, az energiaárak emelkedésével és a kedvezőtlen időjárással hozható összefüggésbe. Az agrárolló értéke 102,4 százalékos volt.
A jelentős áremelkedést több tényező együttesen okozta az elmúlt időszakban. A Covid19-járvány miatt kialakult ellátási és kereslet-kínálati zavarok nem szűntek meg teljesen, emellett a gazdaság újraindulásával párhuzamosan az energiaárak is emelkedtek. A Világbank számításai szerint az inputként szolgáló energiahordozók globálisan átlagosan 47 százalékkal drágultak egy év alatt. Ezen belül a földgáz európai áremelkedése volt a legjelentősebb. Az orosz‒ukrán háború élelmiszer- és energiaellátási, valamint általános bizonytalanságot hozott a világpiacon. Az időjárás is kedvezőtlenül alakult az első kilenc hónapban hazánkban. A tavaszi fagy, majd az aszály rontotta a termelési feltételeket, utóbbi más európai országokat is érintett.
A gabonafélék és az olajos növények ára dinamikusan, összességében 74, illetve 62 százalékkal növekedett. A drágulás mögött a takarmánynövények iránti élénk nemzetközi kereslet és a háború miatt kialakult szállítási problémák állnak. Az árakat növeli az egész Európára kiterjedő aszály, amely a terméseredményeket visszavetette, és a piaci kilátásokat is kedvezőtlenül befolyásolta.
A gyümölcs ára összességében csökkent. A gyümölcsök ára a többi termékcsoporttal ellentétben átlagosan 3,2 százalékkal csökkent. Az alma ára az év első kilenc hónapjában 3,9 százalékkal mérséklődött.
A burgonya és a zöldség ára 44, illetve 40 százalékkal magasabb volt az első 9 hónapban az előző év azonos időszakához mérten.
Az élő állatok ára 42 százalékkal nőtt 2022 első 9 hónapjában. A vágócsirke felvásárlási ára két éve folyamatosan növekszik, 2022 I‒III. negyedévében 45 százalékkal volt drágább, mint az előző év azonos időszakában. A madárinfluenza következtében Európában csökkent a vágócsirke mennyisége, a termelési költségek pedig drasztikusan emelkedtek.
A vágósertés ára 2022 I‒III. negyedévében az előző év azonos időszakához képest 42 százalékkal emelkedett, az utolsó három hónap alatt több mint negyedével, így 2022 szeptemberében elérte a 733 forintot kilogrammonként. A sertés felvásárlási ára 2021 februárjában volt mélyponton (344 Ft/kg), emiatt kevesebb hízót állítottak termelésbe, majd a vágási mennyiség is csökkent. A kereslet élénkülése és a termelési költségek drasztikus növekedésének következtében azonban a termelői árak is nagymértékben emelkedtek.
2022 I‒III. negyedévében a mezőgazdasági ráfordítási árak 46 százalékos növekedése a folyó termelőfelhasználás 51 és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 15 százalékos növekedéséből adódott.
A folyó termelőfelhasználás minden összetevője jelentősen drágult. A legnagyobb mértékben, 205 százalékkal a műtrágyák ára nőtt, az előállítási folyamathoz szükséges földgáz árának drasztikus növekedése hatására. Ezen belül leginkább a nitrogénműtrágyák drágultak, 246 százalékkal.
A takarmányok ára jelentősen, közel 45 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ezen belül az egyszerű takarmányoké 58, a keveréktakarmányoké 34 százalékkal. Az alapanyagok drágulása miatt az árak 2020 IV. negyedévében kezdődött emelkedése folytatódott, az előző negyedévhez képest 2022 III. negyedévében 12 százalékkal kerültek többe a takarmányok.
A növényvédő szerek 19, az állatgyógyászati készítmények 11 százalékkal drágultak az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az energia és a kenőanyagok ára 47 százalékkal emelkedett, ezen belül az elektromos áram 94, a fűtőanyagok 89, míg az üzemanyagok ára 27 százalékkal nőtt.
A mezőgazdasági beruházásokon belül az épületberuházások árszínvonala 21, a gépberuházásoké 10 százalékkal emelkedett.
Mivel a termelői árak a ráfordítási áraknál jobban emelkedtek, az agrárolló (a mezőgazdasági termelőiár-index és a mezőgazdasági ráfordításiár-index hányadosa) 102,4 százalék volt 2022 első kilenc hónapjában.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.