Orgován Katalin, a Pátria Nyomda vezérigazgatója személyében új elnököt választott a Nyomda- és Papíripari Szövetség 2021. áprilisi közgyűlésén. Dr. habil Horváth Csaba, a korábbi vezető a felügyelőbizottság elnökeként folytatja az ágazati érdekképviseleti munkát.
A nyomdászat mint gazdasági szegmens és mint hivatás presztízsének helyreállítását tartja elsődleges feladatának Orgován Katalin, a Nyomda- és Papíripari Szövetség új elnöke. A Pátria Nyomda vezérigazgatójaként ismert szakember hozzátette; az összességében közel 500 milliárd összbevételű ágazat növekedése lassú, és több problémával terhelt.
Ezek egyike az évek óta krónikus szakemberhiány, ugyanis bár hozzávetőleg 10 ezer embert foglalkoztat a szegmens, így is akár több ezer főt tudnának azonnal felszívni. Az újdonsült elnök ezért kihívásként említette a szakképzés, utánpótlásnevelés megoldását.
Orgován Katalin rámutatott: a szegmenssel kapcsolatos, általánosan elterjedt attitűdök évtizedekkel korábbi ismereteket tükröznek, miközben a nyomdaiparban is éppolyan gyors a technológiai fejlődés, mint más termelő ágazatokban. A szektor munkafolyamatainak ma már egyre nagyobb része a digitalizációhoz kötött, ennek megfelelően a hazai nyomdák gépparkja a legmodernebb technológiára épül, de számos szereplő már megvalósította a teljes digitalizációt és az átállást az ipar 4.0-ra.
A nyomdaipari munkához szükséges képességek rohamosan távolodnak a fizikai munkavégzéstől, és válnak informatikai jellegű feladattá, akárcsak mondjuk a fémmegmunkálás területén.
Ezzel párhuzamosan a nyomdaipar tevékenysége lassan a hagyományos nyomdatermékektől a csomagolóanyagok, eladáshelyi reklám- és marketingeszközök és más, nyomtatással előállított, nem is feltétlenül papíralapú termékek felé mozog, növekvő volumen mellett. Kevesen tudják például, hogy a nyomdászat mennyire kreatív és változatos munka. Minden sorozat egyedi, a kifogástalan termék pedig megköveteli a magas szakmai tudást, a gépek, anyagok, technológiák mély és naprakész ismeretét. Az ágazat környezetvédelem területén mutatott rohamos fejlődése sem köztudomású, ezen is változtatni kell.
„Meggyőződésem, hogyha az iparág képes változtatni a hozzá kapcsolódó, túlhaladott kliséken, és széles körben be tudjuk mutatni a nyomdaiparban jelen lévő perspektívát, az a presztízs növelésével párhuzamosan a fennálló problémákon is javít majd. Nyilvánvaló, hogy ez egy hosszú távú és tudatos tervezést igénylő munka, ezt tekintem elnökségem legfontosabb feladatának” – zárta szavait az új elnök.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.