„Mindenki ezt fogja csinálni” - védekezett a vállalatvezető, aki a közösségi médiában osztotta meg, mennyivel olcsóbb és hatékonyabb mesterséges intelligenciával dolgozni, emberek helyett.
Kellemetlen, de messze nem irreális képet fest a munkaerőpiac jövőjéről egy e-kereskedelmi eszközökkel foglalkozó vállalat vezetőjének X-bejegyzése. A közösségi oldalon rideg nyíltsággal közölte, hogy az AI alkalmazása ma már ott tart, hogy a cég egy komplett csapat majdnem egészét kirúghatta, hiszen a munkájukat nem egyszerűen helyettesíti, még sokkal jobban is csinálja a mesterséges intelligencia.
Suumit Shah az indiai Duukan e-kereskedelmi platform vezetője. Az üzleti IT-alkalmazásokat és webáruház-építő eszközöket fejlesztő vállalat feje közölte: az ügyfelek háttértámogatására eddig foglalkoztatott csapata 90 százalékát leépítette, csupán egy remekül működő chatbot szolgáltatásai miatt. A mesterséges intelligencia a kilensekkel történő kapcsolattartást egyszerűsítette le és tette hatékonyabbá.
Shah kifejtette: tudja, hogy kemény döntés született, de feltétlenül szükséges volt, mivel a chatbot a korábbi átlagos 1 perc 44 másodperces válaszidő helyett azonnal visszajelez, míg a megoldás nyújtásának időtartama 2 óra 13 percről 3 perc 12 másodpercre esett vissza. Az emberi képességekhez viszonyítva kétségtelenül látványos eredményre mindazonáltal az eredeti költségek (humán fizetések és járulékok) töredékét kell fordítani. A vezérigazgató azt állítja, hogy a Duukan ügyfélszolgálati feladatainak ellátása 85 százalékkal olcsóbb AI-val, mintha ugyanúgy emberek végeznék, mint eddig.
A változtatást még a nyár közepén hajtották végre - írja a Business Insider. A nekik nyilatkozó cégvezető a napokban közölte: a kritikus döntés óta nagyon is észrevehető növekedési pályára álltak. „Az ügyfélszolgálati csapatunk most karcsúbb, de sokkal hatékonyabb. Ami pedig a költségvetést illeti, mondjuk úgy, hogy átcsoportosítottuk a felszabadult forrásokat az innováció és a terjeszkedés előmozdítására.”
A Duukan egész konkrétan elárulta, hogy az elmúlt egy évben 23-mal csökkentették az eredetileg 26 fős ügyfélszolgálati csapat létszámát. A megmaradt három személy munkaköre is jelentősen átalakulhatott, mert Shah szerint maga az ügyfélszolgálati tevékenység büdzséje mára nem több havi 100 dollárnál. Még egyszer: ahelyett, hogy 23 embernek adna bért és fizetné utánuk a járulékokat.
A döntés persze elképesztően népszerűtlen volt a közösségi oldalon: a vezérigazgatóra rengetegen húzták rá a vizes lepedőt, amiért ennyi embert leépített. Ő ugyan elismerte, hogy fogalmazhatott volna finomabban a nyilvánosság előtt, de közölte azt is: senkinek ne legyenek illúziói; ezt a gyakorlatot nagyon sok vállalat leköveti – csak éppen nem verik nagy dobra.
Az e-kereskedelmi vállalat tehát egy chatbotot állított szolgálatba a humán ügyfélkapcsolatosok helyett, akik Shah elmondása szerint a munkaidejük nagy részében előre elkészített válaszokat copy-paste-eltek a vállalat csevegőiben. „Az ilyen munkáknak vége. 100 százalékban – nyilatkozta a Washington Postnak. – Számomra nem volt kérdéses, hogy az egész csapatot lecseréljem egy azonnal válaszoló botra, ami 100-szor okosabb és 100-szor kevesebbe kerül, mint a korábbi ügyfélszolgálati csapat.”
Gábor János
Főoldali kép: Racool_studio - Freepik
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.