A következő 20 évre eldőlni látszik a mesterséges intelligencia piaca

A következő 20 évre eldőlni látszik a mesterséges intelligencia piaca
2023. 02. 11., 14:25

Az AI sokkal nagyobb jelentőségű ipari és gazdasági tényező lesz a ma ismert Microsoftnál és Google-nél, amit a két cég időben észre is vett. Évtizedes harc kezdődik közöttük - árulta el a ChatGPT korai befektetője.

A ChatGPT korai befektetője úgy látja, mindössze kétpólusú küzdelem lesz a mesterséges intelligencia piacon, ami „a bolygó következő 20 évének legkritikusabb technológiája”. Vinod Khosla kockázatitőke-befektető a CNBC-nek nyilatkozva elmondta: bár a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek sokkal nagyobbak, mint amilyennek ma látják az emberek, nem sokan lesznek versenyben a vezető ligában. Ő speciel csak két térfelet lát, és úgy véli, mindkettőt nagyon szépen le fogják fedni az AI-ban rejlő, nagyon különböző előnyök.

Az üzletember tudja miről beszél, amikor polarizált verseny vízionál, hiszen a ChatGPT anyavállalatának, az OpenAI-nak gyakorlatilag az ő cége, a Khosla Ventures volt a legelső kockázatitőke-befektetője, 2019-ben. A startup azóta térdig gázol a Microsoft többmilliárd dolláros támogatásaiban, és lehetővé tette, hogy az IT-óriás beépítse a fejlett chatbotot a saját keresője, a Bing mögé. Ez a felület évtizedek óta próbál konkurenciája lenni a Google-nak, de mindezidáig hiába próbálkozott. Bezzeg most.

A ChatGPT-vel ezen a héten felokosított Bing egyik napról a másikra hatalmas fejlődésen esett át: őrületesen gyors, részletes és pontos találatokat jelenít meg, teljes és kimerítő válaszokat ad, miközben a vele történő interakció elképesztően gördülékennyé vált. A keresést tulajdonképpen bármilyen nyelvű hangvezérléssel elindíthatjuk és az AI ugyanazon a nyelven olvassa fel az eredményeket.

Ez nyilván a jéghegy csúcsa, hiszen egyszerre mindent nem lehet a felhasználókra zúdítani: a hirtelen fejlődés zavarba ejtené őket és végül pont ezért hagynák ott a frissen kipróbált Binget. Az viszont már most világos, hogy a felület nagyon sok további potenciállal rendelkezik.

Vinod Khosla szerint a legszembetűnőbb változás jelenleg az, hogy a Binget támogató ChatGPT, valamint a Google keresője mögé hamarosan beköltöző Bard is ún. generatív AI technológia, és alapjaiban képes megváltoztatni az online keresést. A fejlett chatbotokkal a korábbi kereső motorok helyét válaszmotorok veszik át, ami óriási különbség, ráadásul mind a Microsoftnak, mind pedig a Google-nak bőséges tér áll rendelkezésére a bővüléshez. A két vállalat ki fogja használni a növekvő piac előnyeit: várhatóan különböző erősségű területeket fognak létrehozni az AI-kutatás és -technológia előmozdítására.

„Az OpenAI-nak szüksége volt a Microsoft erőforrásaira, így ez egy nagyszerű partneri megállapodás, míg a Google-nek rengeteg kutatói tehetsége van, és sok jó technológiával bír, ezért nincs kétségem afelől, hogy jól fogják csinálni” – nyilatkozta Khosla. Az AI iránt az elmúlt hónapokban egekbe szökött piaci érdeklődés, valamint a ChatGPT integrációja – pláne annak eredménye – a Bing keresőmotorba mindenképpen a befektető véleményét igazolja.

A Google kapcsán tett megjegyzése szintén jogosnak tűnik: az Insider azt írja, Gene Munster, a Deepwater Asset Management vezetője óvatosságra intett az Alphabet részvényeinek szerdai esése után, amit túlzó mértékűnek tart. Szerinte messze nem szabad leírni a vállalat mesterséges intelligencia technológiáját, és hasonlóképpen nyilatkozott a Bank of America is: bár a Microsoft a héten győztesként került ki az első AI csatából, a Google-nek több kulcsfontosságú hosszú távú előnye van.

„Az AI-piac mellet 20 év múlva el fog törpülni mind a Google, mind a Microsoft jelenlegi piaca” – fogalmazott Kholsa, hozzátéve, hogy jelenleg „kétlovas versenyt lát”, és az egyik a fürge OpenAI, míg a másik mélységesen tehetséges Bard lesz.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS