Kína kulcsfontosságú fémek exportját állította le – Kikötőkben vesztegel az áru

Kína kulcsfontosságú fémek exportját állította le – Kikötőkben vesztegel az áru
Gábor János  |  2025. 04. 15., 12:05

Az autóipar, a katonai fejlesztések, illetve a repülőgép- és félvezetőgyártás szempontjából nélkülözhetetlen fémek szállítását állította le Kína. Egész iparágak bénulhatnak meg.

Kína még április 4-én lengette be hét ritkaföldfém és az ezekhez kapcsolódó anyagok exporttilalmát, de hivatalossá csak azután vált, hogy Peking ténylegesen exportkorlátozási listára helyezte az érintett elemeket. A döntés Donald Trump amerikai elnök vámemeléseire adott válaszként született, de globálisan mindenkit érint, aki Kínából importálja a szóban forgó anyagokat. Ez mára azt eredményezte, hogy a védelmi, autóipari, sőt, energiaipari ágazatokban is nélkülözhetetlen fémek kínai kikötőkben veszteglő konténerhajókon várják az indulást – ki tudja, meddig.

A ritkaföldfémek nélkülözhetetlenek többek között elektromos motorok, drónok, robotok, rakéták és űreszközök gyártásához. A szintén tiltólistára került állandó mágnesek a kormányszerkezetekben, sugárhajtóművekben, lézerekben, autófényszórókban, gyújtógyertyákban, valamint mesterséges intelligenciát működtető chipekhez szükséges kondenzátorokban kellenek.

A világ ritkaföldfém-mágneseinek 90 százalékát Kínában állítják elő, és ezeket mostantól csak különleges exportengedéllyel lehet kivinni az országból.

A Reuters tudósítása szerint az exportőröknek most engedélyért kell folyamodniuk a kínai Kereskedelmi Minisztériumhoz, ahol az igény benyújtása után egy hat-hét hétig, de akár hónapokig is eltartó, átláthatatlan folyamat indul el. „Amikor az ügyfeleim megkérdezik, mikor indulhat el az áru Kínából, körülbelül 60 napot mondunk, de valójában tovább is húzódhat” – mondta egy kínai ritkaföldfém-kereskedő. A forrás hozzátette: ha a leállás két hónapnál tovább tart, a vásárlók által felhalmozott készletek kimerülhetnek.

Két elemző szerint több kínai eladó már vis maiorra hivatkozott a külföldi vevőkkel kötött szerződéseiben. Azokat a szállítmányokat, amelyek már kikötőben voltak, de nem estek át vámkezelésen, nem engedték elindulni. Egyelőre nem világos, hány szállítmány érintett.

Már most kong a vészharang a ritkaföldfém-szállítmányok leállása miatt

Michael Silver, az American Elements vezérigazgatója a The New York Times-nak azt mondta, hogy az ő cége például 45 napos késésre számíthat. „Már tavaly télen növeltük a készleteinket, mert számítottunk a kereskedelmi háborúra, így meglévő szerződéseket tudunk csak teljesíteni”. Az iparági szereplők szerint, ha a kivitel leállása meghaladja a két hónapot, a készletek kimerülhetnek, ami jelentős gyártási késéseket okozhat – az elektromos járművektől kezdve az irányított fegyverrendszerekig.

A kínai kikötőkben állítólag egyre nagyobb a káosz. Azok az exportőrök, akik nem végezték el a vámkezelést április 4. előtt, nem tudják elszállítani az árujukat.

A vámellenőrzések nem egységesek Kínában. Egyes kikötők engedélyeznek bizonyos szállításokat, ha azok nem az Egyesült Államokba irányulnak, vagy csak nyomokban tartalmaznak korlátozott anyagokat, míg más kikötők laborvizsgálatot kérnek a szállítások jóváhagyása előtt.

A bizonytalanság máris fokozódik. A diszprózium-oxid ára Sanghajban kilogrammonként 74 000 forintra nőtt, miközben a nemzetközi piacokon még gyorsabban emelkedik.

Trump mindezek ellenére megvédte a vámintézkedéseket, mondván, azok szükségesek a Kínával szembeni kereskedelmi egyensúlyhiány kijavításához. Utalt arra is, hogy a következő intézkedések a félvezetőket és az elektronikai eszközöket célozhatják. Kereskedelmi minisztere ugyancsak megerősítette, hogy az okostelefonok és a laptopok is szerepelhetnek a következő intézkedések között. Kína pedig gazdasági válaszlépésként alkalmazza a ritkaföldfém-piaci fölényét. Szinte teljesen uralja a globális ellátást, így bármikor szűkítheti vagy megszakíthatja a hozzáférést.

Címlapkép: mrsiraphol - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 22., 09:05
A társadalmi egyeztetésre bocsátott törvénytervezet alapján eddig példa nélküli felhatalmazást kapnak az önkormányzatok a betelepülések szabályozására, ami a helyi és környékbeli lakóingatlan-piacokra is hatással lehet – olvasható az ingatlan.com elemzésében, amely a várhatóan július 1-től életbe lévő jogszabály lehetséges lakáspiaci hatásait mutatja be.
2025-04-22 23:05:00
Tájékoztató kampányt indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata. Az „Erdőgazdálkodás változó környezetben: eszmecsere a lehetőségekről és a kihívásokról” című rendezvénysorozat célja, hogy segítse az EU Közös Agrárpolitika erdészeti támogatásainak hatékony felhasználását, valamint fórumot teremt a klímaváltozás erdőkre és az erdészeti ágazatra gyakorolt hatásainak megvitatására.
2025-04-22 22:40:04
A tengerészeti iparág referenciaeseményét, a Maritime Business Weeket 2025. május 20-23. között rendezik meg a Konstancai Ipari, Kereskedelmi, Hajózási és Mezőgazdasági Kamara szervezésében.
2025-04-22 20:10:00
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma – amelynek tagjai a CBRE, a Colliers, a Cushman & Wakefield, az Eston International, az iO Partners és a Robertson Hungary – közzétette 2025 első negyedévére vonatkozó irodapiaci jelentését.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.