AI-vezérelt drón mentheti meg az agráriumot a kártevőktől

AI-vezérelt drón mentheti meg az agráriumot a kártevőktől
Gábor János  |  2024. 06. 08., 09:10

A mesterséges intelligencia alkalmazása egyre több területen jelenik meg, és ez alól a mezőgazdaság sem kivétel. Sokmilliárdos veszteséget spórolhat például ez az AI-val felszerelt drón, ami messziről felismeri a kártevőket.

A Modenai és Reggio Emilia Egyetem kutatói mesterséges intelligenciával vezérelt drón segítségével képesek támogatni a gazdákat a kártevők elleni küzdelemben. Nem véletlen, hogy a fejlesztés éppen Olaszországban kapott nagy hangsúlyt, hiszen a gyümölcsösökben csak itt 588 millió eurós (közel 230 milliárd forintos) kárt okoz évente egyetlen rovar, az ázsiai márványospoloska.

A hagyományos, humán megfigyelés és például a feromoncsapda vagy a rovarfogó háló munkaerő-igényes módszer és kiterjedt gyümölcsösök esetén nagyon nehezen kivitelezhető – ezért kezdett el idő- és energiatakarékosabb módszerek után kutatni Lara Maistrello, a Modenai Egyetem Élettudományi Tanszékének docense. Az általa vezetett tudóscsoport automatizált repülési protokollt fejlesztett ki, hogy a drónok akár nyolc méteres magasságból készíthessenek nagy felbontású képeket az ültetvényekről – írja az Alkalmazott Tudományok Amerikai Szövetségének oldalán megjelent riport. Ilyen távolságból a drónok kevésbé zavarták a kártevők mozgását, mint az emberi megfigyelők, ezáltal sokkal reálisabb képet lehetett alkotni a poloskapopuláció méretéről és sűrűségéről.

Érdekes módon a kifejlett kártevők meg is dermedtek a rotorok zúgására, így az AI-vezérelt drón kamerája még jobb felvételeket készíthetett a területről. Ezeket a képeket aztán arra használták, hogy mesterséges intelligencia-modelleket képezzenek ki a kártevőfertőzés azonosítására. A modellek 97 százalékos pontossággal azonosították a poloskákat.

A drónok segíthetnek növelni a terméshozamot

A gazdálkodók számára ugyancsak megváltását jelenthet egy környezetérzékeléssel kapcsolatos, szintén friss kutatás, amit a New York-i, a Melbourne-i és az RMIT Egyetem végzett. Utóbbi közleménye szerint a görbe optikai lencsékkel kapcsolatos kihívásokra kerestek és találtak megoldást. A kutatók egy sík képszenzort fejlesztettek ki, vékony vanádium-dioxid felhasználásával. A kompakt és könnyű érzékelő szükség esetén képes váltani a részletes infravörös képalkotás és a szélelosztás között.

„Amikor a szűrő hőmérsékletét megváltoztatják, a vanádium-dioxid szigetelő állapotból fémes állapotba transzformálódik, így a feldolgozott kép szűrt körvonalból szűretlen infravörös képpé alakul” – magyarázta az ausztrál RMIT kutatásban résztvevő professzora. Madhu Bhaskaran elárulta: a drónok kameráiba integrálható érzékelőrendszer a funkcióváltást a helyszínen is képes végrehajtani, anélkül, hogy nagy adatmennyiségre és energiaigényes processzorokra lenne szüksége.

Az ezzel a technológiával készült sík optikai lencsék könnyűek, kompaktak és kevesebb energiát használnak. Alkalmasak a hagyományos lencsék helyettesítésére a drónos és műholdas érzékelő alkalmazásokban, így a gazdák növelni tudják a terméshozamot azáltal, hogy a növények szükségleteinek gyors azonosítása helyett általános megközelítést alkalmaznak. Az öntözés, a kártevők elleni védekezés és a műtrágya felhasználásból származó megtakarítások segíthetnek abban is, hogy olcsóbb élelmiszerek kerüljenek a lakossághoz.

Főoldali kép: Reggio Emilia - Modenai Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS