A Tencent sencseni épületének spirális tornyai 23 ezer dolgozónak biztosítanak helyet, félmillió négyzetméteren. Az impozáns székházat egy német mérnöki iroda tervezi a gigavállalat számára.
Olyan futurisztikus épületet álmodott a technológiai óriás Tencentnek a német Büro Ole Scheeren Group, hogy azt még a nemrég ötmilliárd dolláros kampuszt építő Apple is megirigyelheti. A közösségi média alkalmazásokkal, felhőtechnológiával és többek között gaming ipari érdekeltségekkel büszkélkedő kínai cég sencseni ingatlanját már most „a jövő székházának” hívják. A tervezőiroda névadója, Ole Scheeren a CNN-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az épület „örvénylő geometriája” egy olyan „ökoszisztémát hoz létre, amiben minden összeér, és a munka egy nagyon együttműködő interaktív környezetben olvad össze”.
A Tencent Holdings Limited Ázsia egyik legnagyobb technológiai vállalata. A bemutatásához talán annyi is elég lenne, hogy a legnagyobb kínai triót jelölő BAT mozaikszóból a Baidu és az Alibaba mellett övé a „T”. A nevéhez fűződik többek között a kommunista állami berendezkedés miatt betiltott Facebook helyi alternatívájának létrehozása. A közel kétmilliárd felhasználóval rendelkező WeChat mellett (ami hírportál, zene- és játékközpont, webáruház, illetve blogszolgáltató is egyben) működtet felhőszolgáltatásokat és webböngészőt, de felvásárolta a League of Legends videojátékot fejlesztő Riot Gamest, valamint részben a Spotify-t is.
A vállalat hamarosan megépülő székháza a Tencent Helix nevet viseli, és Scheeren elképzelése szerint egy funkcionális, egységes munkaterület lesz. A nemzetközi pályázaton kiválasztott terven az alsó szintek az irodatornyok közösségi terein keresztül lesznek összeköttetésben. Itt oktatási és rekreációs létesítmények, nyilvános és magánterek egyaránt épülnek – egymástól jól elhatárolva.
A székházat tervező Ole Scheeren nemzetközi szinten elismert német építész, akinek Berlin mellett Pekingben, Hongkongban, Londonban és Bangkokban is vannak irodái, emellett vendégelőadója a Hongkongi Egyetemnek. Legismertebb alkotásai közé tartozik a pekingi CCTV székház, a londoni Erzsébet Királynő Olimpiai Park Olympicopolis épülete, vagy a vancouveri Barclay Village.
A Tencent Helix pontosan illeszkedik Sencsen tervezés alatt álló, jövőbeli városképébe, így egy tágabb elképzelés, az ún. Net City központi eleme lesz. E szerint a Gyöngy-folyó torkolata mentén fekvő, rekultivált földterület egy olyan virágzó negyeddé változik az évtized második felében, amit komp- és metróhálózat köt majd össze a metropolisz többi részével.
A spirál motívum a kifelé vezető gyalogos utak hálózatában is megjelenik, hogy harmóniát teremtsen a központ és a környezete között. Egy olyan korszakban, amikor a kiterjedt vállalati kampuszok gyakran alkalmaznak giccses terveket, a német építész a „kültérrel való kapcsolatot” és a fenntarthatóságot hangsúlyozza, olyan módon, hogy a természetes szellőzést helyezi előtérbe. A „szivacsváros” koncepció a vízpazarlás mérséklését is szolgálja, azáltal, hogy az esőt felfogja és újrahasznosítja, például öntözésre.
A Tencent Helix a tervek szerint 2028-ban, a vállalat fennállásának 30. évfordulóján nyitja meg kapuit, felváltva a mai sencseni irodaházat.
Gábor János
Főoldali kép: Büro Ole Scheeren Group
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.