A kínai Facebook székháza kétszer akkora lesz, mint az Apple-é

A kínai Facebook székháza kétszer akkora lesz, mint az Apple-é
2023. 12. 11., 15:10

A Tencent sencseni épületének spirális tornyai 23 ezer dolgozónak biztosítanak helyet, félmillió négyzetméteren. Az impozáns székházat egy német mérnöki iroda tervezi a gigavállalat számára.

Olyan futurisztikus épületet álmodott a technológiai óriás Tencentnek a német Büro Ole Scheeren Group, hogy azt még a nemrég ötmilliárd dolláros kampuszt építő Apple is megirigyelheti. A közösségi média alkalmazásokkal, felhőtechnológiával és többek között gaming ipari érdekeltségekkel büszkélkedő kínai cég sencseni ingatlanját már most „a jövő székházának” hívják. A tervezőiroda névadója, Ole Scheeren a CNN-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az épület „örvénylő geometriája” egy olyan „ökoszisztémát hoz létre, amiben minden összeér, és a munka egy nagyon együttműködő interaktív környezetben olvad össze”.

A Tencent Holdings Limited Ázsia egyik legnagyobb technológiai vállalata. A bemutatásához talán annyi is elég lenne, hogy a legnagyobb kínai triót jelölő BAT mozaikszóból a Baidu és az Alibaba mellett övé a „T”. A nevéhez fűződik többek között a kommunista állami berendezkedés miatt betiltott Facebook helyi alternatívájának létrehozása. A közel kétmilliárd felhasználóval rendelkező WeChat mellett (ami hírportál, zene- és játékközpont, webáruház, illetve blogszolgáltató is egyben) működtet felhőszolgáltatásokat és webböngészőt, de felvásárolta a League of Legends videojátékot fejlesztő Riot Gamest, valamint részben a Spotify-t is.

A vállalat hamarosan megépülő székháza a Tencent Helix nevet viseli, és Scheeren elképzelése szerint egy funkcionális, egységes munkaterület lesz. A nemzetközi pályázaton kiválasztott terven az alsó szintek az irodatornyok közösségi terein keresztül lesznek összeköttetésben. Itt oktatási és rekreációs létesítmények, nyilvános és magánterek egyaránt épülnek – egymástól jól elhatárolva.

 

A székházat tervező Ole Scheeren nemzetközi szinten elismert német építész, akinek Berlin mellett Pekingben, Hongkongban, Londonban és Bangkokban is vannak irodái, emellett vendégelőadója a Hongkongi Egyetemnek. Legismertebb alkotásai közé tartozik a pekingi CCTV székház, a londoni Erzsébet Királynő Olimpiai Park Olympicopolis épülete, vagy a vancouveri Barclay Village.

A Tencent Helix pontosan illeszkedik Sencsen tervezés alatt álló, jövőbeli városképébe, így egy tágabb elképzelés, az ún. Net City központi eleme lesz. E szerint a Gyöngy-folyó torkolata mentén fekvő, rekultivált földterület egy olyan virágzó negyeddé változik az évtized második felében, amit komp- és metróhálózat köt majd össze a metropolisz többi részével.

A spirál motívum a kifelé vezető gyalogos utak hálózatában is megjelenik, hogy harmóniát teremtsen a központ és a környezete között. Egy olyan korszakban, amikor a kiterjedt vállalati kampuszok gyakran alkalmaznak giccses terveket, a német építész a „kültérrel való kapcsolatot” és a fenntarthatóságot hangsúlyozza, olyan módon, hogy a természetes szellőzést helyezi előtérbe. A „szivacsváros” koncepció a vízpazarlás mérséklését is szolgálja, azáltal, hogy az esőt felfogja és újrahasznosítja, például öntözésre.

A Tencent Helix a tervek szerint 2028-ban, a vállalat fennállásának 30. évfordulóján nyitja meg kapuit, felváltva a mai sencseni irodaházat.

Gábor János

Főoldali kép: Büro Ole Scheeren Group

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS