A kínai Facebook székháza kétszer akkora lesz, mint az Apple-é

A kínai Facebook székháza kétszer akkora lesz, mint az Apple-é
2023. 12. 11., 15:10

A Tencent sencseni épületének spirális tornyai 23 ezer dolgozónak biztosítanak helyet, félmillió négyzetméteren. Az impozáns székházat egy német mérnöki iroda tervezi a gigavállalat számára.

Olyan futurisztikus épületet álmodott a technológiai óriás Tencentnek a német Büro Ole Scheeren Group, hogy azt még a nemrég ötmilliárd dolláros kampuszt építő Apple is megirigyelheti. A közösségi média alkalmazásokkal, felhőtechnológiával és többek között gaming ipari érdekeltségekkel büszkélkedő kínai cég sencseni ingatlanját már most „a jövő székházának” hívják. A tervezőiroda névadója, Ole Scheeren a CNN-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az épület „örvénylő geometriája” egy olyan „ökoszisztémát hoz létre, amiben minden összeér, és a munka egy nagyon együttműködő interaktív környezetben olvad össze”.

A Tencent Holdings Limited Ázsia egyik legnagyobb technológiai vállalata. A bemutatásához talán annyi is elég lenne, hogy a legnagyobb kínai triót jelölő BAT mozaikszóból a Baidu és az Alibaba mellett övé a „T”. A nevéhez fűződik többek között a kommunista állami berendezkedés miatt betiltott Facebook helyi alternatívájának létrehozása. A közel kétmilliárd felhasználóval rendelkező WeChat mellett (ami hírportál, zene- és játékközpont, webáruház, illetve blogszolgáltató is egyben) működtet felhőszolgáltatásokat és webböngészőt, de felvásárolta a League of Legends videojátékot fejlesztő Riot Gamest, valamint részben a Spotify-t is.

A vállalat hamarosan megépülő székháza a Tencent Helix nevet viseli, és Scheeren elképzelése szerint egy funkcionális, egységes munkaterület lesz. A nemzetközi pályázaton kiválasztott terven az alsó szintek az irodatornyok közösségi terein keresztül lesznek összeköttetésben. Itt oktatási és rekreációs létesítmények, nyilvános és magánterek egyaránt épülnek – egymástól jól elhatárolva.

 

A székházat tervező Ole Scheeren nemzetközi szinten elismert német építész, akinek Berlin mellett Pekingben, Hongkongban, Londonban és Bangkokban is vannak irodái, emellett vendégelőadója a Hongkongi Egyetemnek. Legismertebb alkotásai közé tartozik a pekingi CCTV székház, a londoni Erzsébet Királynő Olimpiai Park Olympicopolis épülete, vagy a vancouveri Barclay Village.

A Tencent Helix pontosan illeszkedik Sencsen tervezés alatt álló, jövőbeli városképébe, így egy tágabb elképzelés, az ún. Net City központi eleme lesz. E szerint a Gyöngy-folyó torkolata mentén fekvő, rekultivált földterület egy olyan virágzó negyeddé változik az évtized második felében, amit komp- és metróhálózat köt majd össze a metropolisz többi részével.

A spirál motívum a kifelé vezető gyalogos utak hálózatában is megjelenik, hogy harmóniát teremtsen a központ és a környezete között. Egy olyan korszakban, amikor a kiterjedt vállalati kampuszok gyakran alkalmaznak giccses terveket, a német építész a „kültérrel való kapcsolatot” és a fenntarthatóságot hangsúlyozza, olyan módon, hogy a természetes szellőzést helyezi előtérbe. A „szivacsváros” koncepció a vízpazarlás mérséklését is szolgálja, azáltal, hogy az esőt felfogja és újrahasznosítja, például öntözésre.

A Tencent Helix a tervek szerint 2028-ban, a vállalat fennállásának 30. évfordulóján nyitja meg kapuit, felváltva a mai sencseni irodaházat.

Gábor János

Főoldali kép: Büro Ole Scheeren Group

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS