Mire figyeljünk a cafeteriánál adózási szempontból?

2025. 03. 23., 16:10

A cafeteria-juttatások szabályozása 2025-ben a munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt számos új lehetőséget hozott. A lehetőségek a SZÉP Kártya lakásfelújítási opciótól az adómentes állatkerti belépőn át a távmunka-támogatásig számos megfontolásra érdemes opciót tartalmaznak. A legfontosabb tudnivalókat Honyek Péter, a PwC Magyarország igazgatója foglalta össze.

Érdemes újra átnézni, mit tudnak a cafeteria-elemek, mert a változások rugalmasabb és vonzóbb csomagokat kínálnak. A cafeteria lényege, hogy a munkáltatók a jogszabály adta összeghatárokat figyelembe véve egy olyan keretösszeget biztosítanak, amelyből a munkavállalók maguk válogathatják össze a számukra legkedvezőbb, kedvezményes adózású juttatásokat. A 2025-ös szabályok tovább bővítik a választási lehetőségeket, miközben a hangsúly az adóhatékonyságon és a praktikumon van – írja friss cikkében Honyek Péter, a PwC Magyarország igazgatója.

A cafeteria megtervezésekor három szempontot érdemes figyelembe venni: a juttatás legyen hasznos, adómentes vagy kedvező adózású, és ne jelentsen felesleges adminisztrációt a dolgozóknak.

A munkáltatók általában bruttó keretet adnak, tehát a cafeteria összegéből az adóterheket is fedezni kell. Például egy 400 ezer forintos keretből bérként adózva körülbelül 235 ezer forint, SZÉP Kártyára utalva 312 ezer forint, adómentes elemként pedig a teljes 400 ezer forint hasznosítható. Nem véletlen, hogy a munkavállalók egyre inkább az adómentes vagy alacsony adózású opciókat keresik.

Élethelyzetre szabott juttatások

A cafeteria egyik erőssége, hogy alkalmazkodik a dolgozók eltérő igényeihez. A kisgyerekes szülők, a pályakezdők vagy éppen a kényelmet keresők más-más csomagot állítanak össze. A gyerekesek számára például adómentes bölcsődei és óvodai térítési díj-támogatás áll rendelkezésre, de 2025-től újdonságként az állatkerti belépőjegy is bekerült a kínálatba. 

A pályakezdők körében a diákhitel-visszafizetéshez nyújtott adómentes támogatás, a kulturális belépők – például egy Sziget Fesztivál jegy – vagy a 35 év alattiaknak szóló lakáscélú juttatás lehet vonzó. Utóbbi évi 1,8 millió forintig béren kívüli juttatásként adható, 28%-os adóteherrel, így egy 400 ezer forintos keretből 312 ezer forint nettó támogatás érhető el. Fontos, hogy a munkáltató nem tehet különbséget életkor alapján, tehát ha a fiatalok megkapják ezt, a 35 év felettiek is jogosultak lehetnek hasonló értékű juttatásra, például SZÉP Kártyára.

SZÉP Kártya új dimenziókban

A SZÉP Kártya népszerűsége töretlen, és 2025-ben új lehetőségekkel bővült. Az idei évtől a kártyára utalt összeg fele lakásfelújításra is költhető, ami sokak számára praktikus alternatíva. Emellett megjelent az Aktív Magyarok alszámla, amely sportolási szolgáltatásokra használható fel. A kártyára éves szinten 450 ezer forint utalható 28%-os adóval, de efölött is csak 33%-os teherrel kell számolni, ami jóval kedvezőbb a bér közterheinél.

Kreatív elemek: bortól a szabadnapig

A cafeteria-rendszerbe olyan különleges opciók is bekerültek, mint a csekély értékű ajándék – például élelmiszer-utalvány vagy ajándékcsomag –, amely a minimálbér 10%-áig 33%-os adóval adható. Ha a munkáltató magyar termelőtől vásárol bort vagy pezsgőt, azt évente háromszor, 29 080 forintig adómentesen kínálhatja.

A home office támogatása szintén izgalmas újdonság. Teljes távmunka esetén havi 29 080 forint adómentes költségtérítés járhat, kevesebb távmunka esetén arányosan csökken, de tételes költségek – például lakásbérlés vagy eszközvásárlás – esetén ennél több is adható. Ez az elem minimális adminisztrációval jár, így mindkét fél számára előnyös.

Végül a cafeteria akár plusz szabadnapot is kínálhat. Ennek nincs adózási vonzata, hiszen a munkavállaló a szabadnapján is megkapja a bérét. A munkáltató szabadon eldöntheti, hogy ezt mekkora keret terhére biztosítja.

Újra fókuszban a rugalmasság

A 2019-es szigorítások után az elmúlt években folyamatosan bővültek a kedvező adózású cafeteria-elemek. 2025-ben a választék és a rugalmasság egyértelműen a munkavállalók javát szolgálja. A kérdés már csak az, hogy a cégek és a dolgozók mennyire élnek ezekkel az új lehetőségekkel.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 25., 16:35
Üzletenként 3 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak az 1001 és 2000 fő közötti hazai településeken működő, egész évben nyitva tartó, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban regisztrált, lezárt üzleti évvel rendelkező italüzletei.
2025-04-25 15:55:00
Az április elején bekövetkezett tavaszi fagykárt vis maior eseménynek ismeri el az ország teljes területére Nagy István agrárminiszter. A rendkívüli helyzettel kapcsolatos kérelmeket az érintett gazdálkodók a káreseménytől számított 21 napon belül nyújthatják be a Magyar Államkincstárnak.
2025-04-24 20:05:00
A fenntarthatósági szempontok ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A „Social” pillér ugyanolyan kulcsfontosságú: a vállalatok felelőssége nemcsak a környezeti hatások csökkentése, hanem az igazságos, befogadó és támogató munkahelyi kultúra megteremtése is. A sokszínűség és befogadás már nem csupán egy HR-trend – írja Bohács Bernadette, az RSM Hungary HR Üzletágának vezetője.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.