A bérleti szerződésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat a KBL Legal foglalta össze.
A bérleti szerződés tárgya valamely dolog használatának időleges átengedése. Egyúttal ez a bérbeadó főkötelezettsége is a szerződés alapján. Ezen szolgáltatásért cserébe a bérlő köteles átvenni a dolgot, és megfizetni a bérleti díjat. A szerződés tárgya szerinti dolog lehet akár ingóság (pl. gépjármű, szerszám, utánfutó, informatikai eszköz stb.), akár ingatlan (pl. lakás, üzlethelyiség, garázs, iroda stb.). A jelen iratminta ingóság bérletére alkalmazandó.
A bérlet meghatározott időre vagy feltétel bekövetkeztéig, illetőleg határozatlan időre is szólhat. Ennek során a bérbeadót fokozott szavatossági kötelezettség terheli. Szavatol egyrészt azért, hogy a bérelt dolog használatra alkalmas és megfelel az előírásoknak, másrészt azért is, hogy harmadik személynek nincs a dologra vonatkozóan olyan joga, amely a bérlőt a használatban korlátozza vagy megakadályozza.
A dolog használata során a bérlőt is különféle kötelezettségek terhelik. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a dolgot rendeltetésszerűen és a szerződés előírásainak megfelelően kell használnia (pl. a bérelt személygépkocsit nem veheti igénybe árufuvarozásra). A bérbeadó jogosult ellenőrizni a használatot. Fontos e körben az is, hogy a bérelt dolgot a bérlő – a bérbeadó hozzájárulásával – jogosult albérletbe vagy harmadik személy használatába adni.
A bérlő – főszabály szerint – a bérleti díjat havonta előre köteles megfizetni. Ezt a felek eltérően is szabályozhatják a szerződésben, ugyanis – a szerződési szabadság alapelvének megfelelően – a szerződés tartalmát a felek szabadon állapítják meg. A bérlőt védő szabály, miszerint nem jár bérleti díj arra az időre, amely alatt a bérlő a dolgot a saját érdekkörén kívül felmerült okból nem használhatja (pl. káresemény miatti javítás időtartama). A költségviseléssel kapcsolatban elmondható, hogy a dolog fenntartásával járó kisebb költségeket a bérlő, a többi költséget és a dologgal kapcsolatos terheket pedig a bérbeadó viseli. Tehát a dolog fenntartásával járó költségek megoszlanak a bérbeadó és a bérlő között.
A bérleti jogviszony megszűnése kapcsán fontos rögzíteni, hogy megszűnik a szerződés, ha az abban megállapított határozott időtartam eltelte után a bérlő a dolgot nem használja tovább. Megszűnik a szerződés akkor is, ha a bérelt dolog elpusztul (pl. egy tűzvész során megsemmisül). Végül a szerződést bármelyik fél is megszüntetheti egyoldalú jognyilatkozattal, azaz rendes felmondással a törvényben meghatározott felmondási idő betartásával.
Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsadásnak. A jogalkalmazás kockázatát – beleértve az új jogszabályok alkalmazásából, az egységes gyakorlat hiányából, a hatósági eljárások elhúzódásából, kiszámíthatatlanságából eredő kockázatokat is – a felhasználó vállalja. A közzétett tartalom kapcsán javasolt ügyvéddel konzultálni a felhasználás előtt.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.