Fontos határidő a társasági adót devizában fizetők számára

2022. 11. 22., 13:19

Az adózóknak lehetőségük nyílik arra, hogy társasági adófizetési kötelezettségüket, helyi iparűzési adóelőlegüket és magát a helyi iparűzési adót is amerikai dollárban (USD) vagy euróban (EUR) fizessék meg. Melyik adózói csoport számára áll nyitva ez a lehetőség? Előnyös lehet ez egy, a könyveit forintban vezető vállalkozás számára? Van bármilyen ehhez kapcsolódó előzetes feltétel? A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakemberei ezeket a kérdéseket járják körül.

Mind a társasági adó, mind pedig a helyi iparűzési adó esetében közös szabály, hogy az adó devizanemének USD-re vagy EUR-ra történő megváltoztatása független az érintett adóalany könyvvezetésének devizanemétől. Éppen ezért nem csak a könyveiket ezen két devizában vezető vállalkozások számára lehet ez egy kedvező lehetőség, hanem azon cégek számára is, akik például bevételük nagy részét USD-ben vagy EUR-ban realizálják, vagy nagy összegű tranzakciókat folytatnak ezekben a pénznemekben.

Az USD-ben vagy EUR-ban történő társasági-, illetve helyi iparűzési adófizetés lehetősége tehát minden magyar társasági adó-, ill. helyi iparűzési adó megfizetésére kötelezett adózó számára nyitott, kivéve, ha a befizetést az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárás hatálya alá vonták és azt a végrehajtásban kezelt elkülönített számlára kell befizetni.

„A döntés mindkét adónem kapcsán az érintett vállalkozásé: lehetőség van arra, hogy mindkettő adónemet devizában fizessék meg, lehetséges csak az egyiket így rendezni, illetve természetesen az is opció, hogy egy adózó egyik adónem kapcsán sem él a devizában történő megfizetés lehetőségével” – emeli ki Vizer József, a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég adóüzletágának vezetője.

A szabályozás ugyanakkor némiképp eltér a két adónem kapcsán, így az alábbiakban külön-külön mutatjuk be a legfontosabb tudnivalókat.

Társasági adó

A társasági adó esetében az USD-ben, vagy EUR-ban történő adófizetésnek előzetes feltétele, hogy az adózó a saját adóéve legelső napját megelőző hónap legelső napjáig (vagyis naptári éves adózók esetében az adóévet megelőző év december 1-jéig) bejelentést tegyen a „T201-es” nyomtatványon ezirányú választásáról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) részére.

A bejelentés megtétele legelső alkalommal a 2022. szeptember 30-át követően kezdődő adóév tekintetében lehetséges (naptári éves adózók esetében tehát a 2023-as adóév kapcsán, 2022. december 1-ig áll nyitva ez a választási lehetőség). A határidő jogvesztő: elmulasztása esetén igazolási kérelem benyújtásának nincs helye. Arra azonban érdekes módon lehetőség
van, hogy az adózó az adóéve utolsó napjáig (vagyis naptári évesek esetében: december 31-ig) a devizában történő társasági adófizetésre vonatkozó döntését megváltoztassa (de a határidő ezen változtatási lehetőség esetében is jogvesztő).

A bejelentéssel érintett adóév tekintetében megállapított és bevallott társasági adóelőleget és társasági adófizetési kötelezettséget a bejelentésnek megfelelő devizában kell megfizetni, eltérő devizanemben vezetett számláról érkező átutalás esetén az átváltás költsége az érintett céget terheli.

Tehát (naptári éves adózók esetében) elsőként a 2023. évi társasági adóelőlegek teljesíthetők USD-ben vagy EUR-ban, de a 2023. május 31-ig befizetendő, még a 2022-es adóévre vonatkozó társasági adófizetési kötelezettséget – az esetleges bejelentéstől függetlenül – mindenképpen forintban kell teljesíteni.

Ugyancsak fontos, hogy bár az ezirányú döntést követően az adó összegét USD-ben vagy EUR-ban kell megfizetni egy, az érintett devizában vezetett számlára, de maga az adó továbbra is forintban kerül meghatározásra. Így kitüntetett szerepe van annak az árfolyamnak, amely alapján a forintban meghatározott adó összege átváltásra kerül USD-re vagy EUR-ra.

A kapcsolódó Kormányrendelet – 298/2022. (VIII. 9.) Korm. rendelet – szerint az átutalt USD vagy EUR összeg az utalással érintett bankszámla megterhelésének napja szerinti, a Magyar Nemzeti Bank által e napra közzétett árfolyammal (ennek hiányában – bankszünnap esetén – a legutolsó közétett árfolyammal) számított forintösszegben kerül jóváírásra az érintett vállalkozás adószámláján.

Ugyanakkor az adó megfizetésének időpontja nem feltétlenül az árfolyam meghatározása során figyelembe vett nap, hanem az a nap, amikor a befizetést jóváírják a Magyar Államkincstár által e célból vezetett, deviza adófizetésre nyitott számláján.

Helyi iparűzési adó

A társasági adóval ellentétben a vonatkozó Kormányrendelet – 366/2022. (IX. 26.) Korm. rendelet – a helyi iparűzési adó devizában történő megfizetését nem köti előzetes bejelentési kötelezettséghez. Ugyanakkor az a Kormányrendeletben kimondásra került, hogy az adózók leghamarabb a 2023. január 1-jétől esedékessé váló helyi iparűzési adóelőlegüket és helyi iparűzési adójukat fizethetik meg USD-ben vagy EUR-ban. A helyi iparűzési adó esetében – erre vonatkozó választás esetén – tehát már a márciusi előleg is teljesíthető USD-ben vagy EUR-ban.

A helyi iparűzési adót – a különleges gazdasági övezetbe tartozó adózók kivételével – nem egy NAV-hoz kapcsolható, központi bankszámlára, hanem egy, a Magyar Államkincstár által a helyi iparűzési adót bevezetett illetékes önkormányzat részére e célból USD-ben vagy EUR-ban történő adófizetésre nyitott számlára kell megfizetni.

Éppen ezért, ezen adónem esetében az árfolyam nem az utalással érintett bankszámla megterhelésének napja szerinti, hanem a Magyar Nemzeti Bankhoz, mint a Magyar Államkincstár számlavezető bankjához történő beérkezéskori értéken kerül megállapításra.

A fentiek szerint tehát az USD-ben, vagy EUR-ban megfizetni kívánt helyi iparűzési adót nem az érintett helyi önkormányzat „forintos” helyi iparűzési adó bankszámlájára kell átutalni. Így amennyiben valamelyik helyi önkormányzat még nem hozta volna nyilvánosságra ezen „devizás” helyi iparűzési adó bankszámlaszámát, mindenképpen szükséges náluk érdeklődni.

Az azonban ismételten közös pont a két adónem tekintetében, hogy egy alapvetően forintban megállapított adó USD-ben vagy EUR-ban történő teljesítése még azon vállalkozások számára is (az adózás előtti eredményre is hatással bíró) árfolyamkülönbözetet okoz, amelyek ugyanezen devizában vezetik könyveiket.

A választás előtt mindenképpen érdemes kalkulációt végezni az USD-ben, vagy EUR-ban történő adófizetés eredményre gyakorolt hatásairól, mivel ezzel akár jelentős megtakarítások is realizálhatók főleg azon vállalkozások számára, amelyek bevételüket alapvetően USD-ben, vagy EUR-ban szerzik és eddig jellemzően devizaváltásra kényszerültek az adók átutalása előtt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS