Ott ment életet a szanitécrobot, ahol orvos már nem tud

Ott ment életet a szanitécrobot, ahol orvos már nem tud
2023. 07. 24., 14:13

Megindult azoknak a robotoknak a fejlesztése, amelyek olyan veszélyes helyszíneken képesek ellátni sérülteket, ahová a mentők vagy orvosok nem tudnak eljutni. A készülő gépeket humanitárius katasztrófáknál és háborús övezetekben fogják használni.

Új módja van annak, hogy olyan veszélyes vészhelyzetekben is el lehessen jutni sebesült, azonnali orvosi segítségre szoruló személyekhez, akiket egészségügyi személyzet nem képes megközelíteni. A brit Sheffieldi Egyetem kutatói rendkívül veszélyes helyzetekben is elsősegélynyújtásra képes gépet fejlesztettek, hogy a szerkezet életeket mentsen, miközben megóvja a mentők és orvosok testi épségét is.

Az intézmény frissen kiadott sajtóközleményéből kiderül: az új gép távkapcsolattal működő orvosi technológiát (MediTel) használ, és mindössze kilenc hónap alatt fejlesztették ki.

A MediTel rendszer két robotkarral és virtuális valóság kapcsolattal büszkélkedhet, magyarán egy VR-headset segítségével a szakemberek bármekkora távolságból beavatkozhatnak a robot által veszélyes helyen végzett mentési munkába. A karok és a VR-megfigyelés segítségével hatékonyan lehet alkalmazni a fedélzeti orvosi műszereket, így 20 percen belül elvégezhető egy sérült kritikusan fontos, első állapotfelmérése. A gép autonóm módon hajtja végre a has tapintásos vizsgálatát vagy éppen a fájdalomcsillapító adagolását, miközben valós idejű adatokat továbbít a mentést irányító kezelőnek és egészségügyi személyzetnek, akik távolról hozhatnak meg további döntéseket.

„A MediTel projektünk olyan, az orvostudományt alapjaiban megváltoztató orvosi telexistence technológiát mutatott be, ami életeket menthet, és lehetővé teszi a sérültek távoli értékelését, illetve kezelését, olyan nagy kockázatú környezetben is, mint amilyenek a humanitárius katasztrófák – mutatott rá David King projektvezető, az egyetem fejlett gyártási kutatóközpontjának digitális tervezésért felelős vezetője. A MediTel a meglévő orvosi eszközöket ötvözi a legmodernebb robotikai rendszerekkel, hogy olyan platform jöjjön létre, ami lehetővé teszi, hogy egy távoli kezelő potenciálisan nehéz terepen is navigáljon, majd kritikus fontosságú diagnózisokat állítson fel, magas kockázatú sérültekről.”

Az új robot fejlesztési költségeit egy állami szervezésű verseny büdzséjéből finanszírozták, és hamarosan humanitárius katasztrófák, valamint háborús övezetek veszélyes környezeteiben vethetik be.

„A telexisztencia-technológiák alkalmasak arra, hogy a végfelhasználó szakembereket [fizikailag] kiemelje a veszélyes környezetből, illetve arra is, hogy szükség esetén [távoli vezérléssel] gyorsan bevethessék őket - magyarázta Dr. Nicky Armstrong műszaki vezető. A Dstl Telexistence projekt keretében kifejlesztett prototípus technológiák segítettek jobban megérteni, hogy a telexistence hol jelenthet hozzáadott értéket honvédelmi és biztonsági körülmények téren.”

A munka még nem fejeződött be, mivel a csapat a triázsolás és az automatikus fájdalomcsillapítás mellett további funkciókkal igyekszik bővíteni a robotot.

„Lehetőségünk van megvizsgálni a rugalmas autonómia és más érzékelési módok integrálását, hogy segítsük a betegosztályozást távoli helyszíneken” – szögezte le Sanja Dogramadzi professzor, a Sheffield Robotics igazgatója. 

Gábor János

Főoldali kép: Sheffieldi Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS