Ott ment életet a szanitécrobot, ahol orvos már nem tud

Ott ment életet a szanitécrobot, ahol orvos már nem tud
2023. 07. 24., 14:13

Megindult azoknak a robotoknak a fejlesztése, amelyek olyan veszélyes helyszíneken képesek ellátni sérülteket, ahová a mentők vagy orvosok nem tudnak eljutni. A készülő gépeket humanitárius katasztrófáknál és háborús övezetekben fogják használni.

Új módja van annak, hogy olyan veszélyes vészhelyzetekben is el lehessen jutni sebesült, azonnali orvosi segítségre szoruló személyekhez, akiket egészségügyi személyzet nem képes megközelíteni. A brit Sheffieldi Egyetem kutatói rendkívül veszélyes helyzetekben is elsősegélynyújtásra képes gépet fejlesztettek, hogy a szerkezet életeket mentsen, miközben megóvja a mentők és orvosok testi épségét is.

Az intézmény frissen kiadott sajtóközleményéből kiderül: az új gép távkapcsolattal működő orvosi technológiát (MediTel) használ, és mindössze kilenc hónap alatt fejlesztették ki.

A MediTel rendszer két robotkarral és virtuális valóság kapcsolattal büszkélkedhet, magyarán egy VR-headset segítségével a szakemberek bármekkora távolságból beavatkozhatnak a robot által veszélyes helyen végzett mentési munkába. A karok és a VR-megfigyelés segítségével hatékonyan lehet alkalmazni a fedélzeti orvosi műszereket, így 20 percen belül elvégezhető egy sérült kritikusan fontos, első állapotfelmérése. A gép autonóm módon hajtja végre a has tapintásos vizsgálatát vagy éppen a fájdalomcsillapító adagolását, miközben valós idejű adatokat továbbít a mentést irányító kezelőnek és egészségügyi személyzetnek, akik távolról hozhatnak meg további döntéseket.

„A MediTel projektünk olyan, az orvostudományt alapjaiban megváltoztató orvosi telexistence technológiát mutatott be, ami életeket menthet, és lehetővé teszi a sérültek távoli értékelését, illetve kezelését, olyan nagy kockázatú környezetben is, mint amilyenek a humanitárius katasztrófák – mutatott rá David King projektvezető, az egyetem fejlett gyártási kutatóközpontjának digitális tervezésért felelős vezetője. A MediTel a meglévő orvosi eszközöket ötvözi a legmodernebb robotikai rendszerekkel, hogy olyan platform jöjjön létre, ami lehetővé teszi, hogy egy távoli kezelő potenciálisan nehéz terepen is navigáljon, majd kritikus fontosságú diagnózisokat állítson fel, magas kockázatú sérültekről.”

Az új robot fejlesztési költségeit egy állami szervezésű verseny büdzséjéből finanszírozták, és hamarosan humanitárius katasztrófák, valamint háborús övezetek veszélyes környezeteiben vethetik be.

„A telexisztencia-technológiák alkalmasak arra, hogy a végfelhasználó szakembereket [fizikailag] kiemelje a veszélyes környezetből, illetve arra is, hogy szükség esetén [távoli vezérléssel] gyorsan bevethessék őket - magyarázta Dr. Nicky Armstrong műszaki vezető. A Dstl Telexistence projekt keretében kifejlesztett prototípus technológiák segítettek jobban megérteni, hogy a telexistence hol jelenthet hozzáadott értéket honvédelmi és biztonsági körülmények téren.”

A munka még nem fejeződött be, mivel a csapat a triázsolás és az automatikus fájdalomcsillapítás mellett további funkciókkal igyekszik bővíteni a robotot.

„Lehetőségünk van megvizsgálni a rugalmas autonómia és más érzékelési módok integrálását, hogy segítsük a betegosztályozást távoli helyszíneken” – szögezte le Sanja Dogramadzi professzor, a Sheffield Robotics igazgatója. 

Gábor János

Főoldali kép: Sheffieldi Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 14., 15:10
A NAV az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és az áfás magánszemélyek is.
2025-03-14 19:05:00
A lakásukat bérbe adók az MBH Elemzési Centrum számításai szerint 6 százalék körüli hozamra számíthatnak ebben az évben – de vajon jó befektetés marad-e az ingatlan, ha a lakásépítési boom beindulásával a bérlakáspiacon is intenzívebbé válik az árverseny?
2025-03-13 16:25:00
A bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása és a globális minimumadót befolyásoló tételek is újdonságként kerülnek a NAV fókuszába az adóhatóság frissen közzétett, 2025. évre vonatkozó ellenőrzési terv szerint – hívja fel rá a figyelmet az EY.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS